Platforma zła na PSL i Hołownię? Kierwiński: "Trzymam kciuki za kolegów, ale..."

Trzymam kciuki za kolegów, ale to na Koalicji Obywatelskiej spoczywa główny ciężar pokonania PiS; zaproponujemy szerokie listy, na których każdy wyborca będzie mógł znaleźć ciekawych ludzi. Jestem przekonany, że ta lista będzie dla większości wyborców tą jedną listą opozycji - mówi PAP Marcin Kierwiński (PO).
Marcin Kierwiński Platforma zła na PSL i Hołownię? Kierwiński:
Marcin Kierwiński / zrzut ekranu z serwisu YouTube

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia podczas czwartkowej wspólnej konferencji prasowej z prezesem ludowców Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem poinformował, że oba ugrupowania wspólnie wystartują w nadchodzących wyborach parlamentarnych. "Umowa, którą dzisiaj zatwierdził zarząd mojej partii i Naczelny Komitet Wykonawczy PSL mówi wprost, że powołamy wspólny, koalicyjny komitet wyborczy" - przekazał Hołownia.

"Lepiej, że będą trzy listy (wyborcze opozycji), niż miałyby być cztery listy" - powiedział PAP sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński komentując decyzję PSL i Polski 2050. "Jestem zwolennikiem jednej wielkiej listy opozycji, ale trzymam kciuki za kolegów z opozycji, bo bardzo bym chciał, żeby żaden głos na opozycje nie był głosem straconym" - dodał polityk.

"My robimy swoje"

Dopytywany, czy porozumienie PSL z Polską 2050 oznacza definitywny koniec rozmów o wspólnej liście całej opozycji Kierwiński zaznaczył, że nie chce się na ten temat wypowiadać.

"My robimy swoje, rozmawiamy z Polakami, przedstawiamy kolejne odsłony programowe, Donald Tusk jest chyba najciężej pracującym politykiem po stronie opozycji, niemal codziennie w innym miejscu" - podkreślił.

"Koncentrujemy się na tym, co ma zrobić Koalicja Obywatelska, bo to na nas spoczywa ten główny ciężar pokonania PiS. My zaproponujemy bardzo szerokie listy, na których każdy wyborca będzie mógł znaleźć ciekawych ludzi, i członków Platformy, i członków innych partii KO, i społeczników, i samorządowców. Jestem przekonany, że na samym końcu ta lista będzie dla większości wyborców tą jedną listą opozycji" - powiedział sekretarz generalny PO.

Pytany o wzajemne "przepychanki" ugrupowań opozycyjnych w związku z planowanymi marszami - 1 maja, organizowanym przez Lewicę oraz 4 czerwca, organizowanym przez Koalicję Obywatelską, Kierwiński zwrócił uwagę, że "przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej będą na zgromadzeniu Lewicy". "Blisko ze sobą współpracujemy, to dość naturalne, że wzajemne swoje inicjatywy opozycja popiera" - powiedział.

"Natomiast marsz 4 czerwca to jest marsz wszystkich Polaków, którzy mają dość patologicznej władzy PiS, władzy, która wprowadziła drożyznę, inflację, skrajne kolesiostwo, skrajny nepotyzm, która przyczyniła się do wielu afer. My będziemy zachęcać wszystkich Polaków, którzy chcą powiedzieć +dość tej władzy+, aby byli 4 czerwca" - powiedział sekretarz generalny PO.

"Jestem głęboko przekonany, że wyborcy opozycji potrzebują dobrej determinacji i dobrej koncentracji na tym co najważniejsze. A dziś najważniejszą sprawą jest pokonanie PiS i odsunięcie tego złego rządu od władzy. Do tego potrzeba zjednoczenia po stronie opozycji i to musimy zrobić" - dodał. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzył syna na oczach całego świata

O Pałacu Buckingham i rodzinie królewskiej znowu głośno. Tym razem za sprawą decyzji króla Karola III. Okazuje się, że książę Harry w przyszłym tygodniu pojawi się w Wielkiej Brytanii. Tymczasem jak informuje brytyjski dziennik "Telegraph" Karol zdecydował, że właśnie w tym samym czasie uda się na samotne wakacje.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40-proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Emerytury
Stażowe