Piłkarz Barcelony Robert Lewandowski zdobył bramkę na Camp Nou w wygranym 4:0 z Betisem Sewilla meczu 32. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy. Polak jest liderem ligowej klasyfikacji strzelców, a Katalończycy prowadzą w tabeli z 11 punktami przewagi nad Realem Madryt. Wrażenie robi także statystyka straconych bramek w tym sezonie LaLiga.
Lewandowski  Lewandowski znowu strzela. Barcelona ma jeszcze jeden powód do zadowolenia [WIDEO]
Lewandowski / PAP/EPA/TONI ALBIR

Lewandowski trafił do siatki w 36. minucie. Wówczas z prawego skrzydła piłkę w pole karne zagrał Francuz Jules Kounde, a Polak wykończył akcję, mając przed sobą tylko bramkarza rywali. Był to gol na 2:0, wcześniej prowadzenie gospodarzom dał Duńczyk Andreas Christensen.

Od 33. minuty "Duma Katalonii" grała w przewadze, bo za dwie żółte kartki boisko musiał opuścić Edgar Gonzalez. Obrońca gości wszedł na boisko ok. 20 minut wcześniej, zastępując kontuzjowanego reprezentanta Włoch Luiza Felipe.

Robert Lewandowski z bramką

Jeszcze przed przerwą Barcelona skutecznie zaatakowała osłabiony Betis po raz kolejny, a na listę strzelców wpisał się Brazylijczyk Raphinha (39.). W drugiej połowie bramkarz gości został pokonany raz jeszcze - piłkę do własnej bramki posłał Argentyńczyk Guido Rodriguez (83.).

Barcelona zachowała czyste konto po raz 24. w ligowym meczu w tym sezonie. We wszystkich między słupkami stał Niemiec Marc-Andre ter Stegen, któremu brakuje jeszcze dwóch spotkań na "zero z tyłu", aby wyrównać rekord rozgrywek, należący od sezonu 1993/94 do Francisco Liano z Deportivo La Coruna.

Najmniej bramek straconych w sezonie?

Co więcej "Barca" jest też na dobrej drodze, aby stracić najmniejszą w historii liczbę bramek w jednym sezonie. Dotychczas dała sobie strzelić 11 goli, a rekord - 18 - należy do ekip Deportivo La Coruna (1993/94) i Atletico Madryt (2015/16).

Lewandowski miał w sobotnim spotkaniu jeszcze kilka dogodnych okazji bramkowych, m.in. w 57. minucie, gdy po jego uderzeniu piłka odbiła się od wewnętrznej części słupka, ale dorobku nie powiększył. W tym sezonie kapitan reprezentacji Polski zdobył 19 ligowych bramek i o dwa trafienia wyprzedza wicelidera - Karima Benzemę z Realu Madryt. Francuz wcześniej w sobotę popisał się hat-trickiem w spotkaniu z Almerią, wygranym przez "Królewskich" 4:2.

Od początku kariery w hiszpańskiej ekstraklasie Benzema zdobył 236 goli i awansował na czwarte miejsce klasyfikacji wszech czasów, wyprzedzając Meksykanina Hugo Sancheza - 234. Przed nim są tylko Argentyńczyk Lionel Messi - 473, Portugalczyk Cristiano Ronaldo - 311 i Telmo Zarra - 253.

Barcelona zgromadziła 79 punktów, Real ma 68. Betis jest szósty - 49 pkt. Do końca sezonu pozostało sześć kolejek.