Konsultacje ws. rozwiązania „kryzysu ukraińskiego”. Chiński wysłannik odwiedzi Polskę

Specjalny wysłannik Chin Li Hui uda się na Ukrainę, do Polski, Niemiec, Francji i Rosji, aby wziąć udział w konsultacjach w sprawie rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” – poinformował w piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin. Li Hui serię wizyt rozpocznie 15 maja.
Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin Konsultacje ws. rozwiązania „kryzysu ukraińskiego”. Chiński wysłannik odwiedzi Polskę
Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin / screen YT - China Daily

Rzecznik chińskiego MSZ podkreślił, że celem misji jest „przedyskutowanie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego z każdą z wymienionych stron”.

„Chiny zdecydowanie stoją po stronie pokoju”

Wang Wenbin podkreślił, że Pekin uważnie obserwuje sytuację na Ukrainie i stara się aktywnie uczestniczyć w procesie pokojowego rozwiązania kryzysu w tym kraju. Dyplomata powtórzył, że Chiny zamierzają przestrzegać czterech zasad dotyczących konfliktu ukraińskiego przedstawionych przez prezydenta kraju Xi Jinpinga: poszanowanie suwerenności, przestrzeganie Karty Narodów Zjednoczonych, uwzględnianie interesów każdej ze stron i stosowanie pokojowych metod rozwiązania konfliktu.

Chiny zdecydowanie stoją po stronie pokoju (...) jesteśmy gotowi nadal odgrywać konstruktywną rolę, wnosić własny wkład w polityczne rozwiązanie kryzysu ukraińskiego

– mówił Wenbin. 

Wysłannik Chin to były ambasador w Rosji, nagrodzony przez Putina „orderem przyjaźni”

Podczas kwietniowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim Xi Jinping powiedział, że Chiny wyślą na Ukrainę swojego specjalnego wysłannika w celu rozwiązania kryzysu.

Li Hui był wiceministrem spraw zagranicznych Chin w latach 2008–2009. W latach 2009–2019 pełnił funkcję ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnika Chin w Rosji. Został nagrodzony przez Władimira Putina „orderem przyjaźni”.

Czytaj więcej: Media: Wysłannik Chin na Ukrainę to Li Hui – były ambasador w Rosji, nagrodzony przez Putina „orderem przyjaźni”


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe