Szef handlowej Solidarności: Oddaliśmy handel zachodniemu kapitałowi

– W Polsce oddaliśmy handel w większości kapitałowi zachodniemu. To są różne korporacje, nie tylko niemieckie, ale także francuskie, portugalskie czy brytyjskie. To jest bardzo niepokojące, bo handel jest strategiczną gałęzią w każdym państwie – podkreślał Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" na antenie Radia Maryja.
 Szef handlowej Solidarności: Oddaliśmy handel zachodniemu kapitałowi
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" był 17 maja gościem "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Przewodniczący handlowej "S" pytany był o doniesienia medialne "Naszego Dziennika", zgodnie z którymi w najbliższych latach niemieckie firmy planują zwiększyć swój udział w polskim sektorze handlu. Chodzi o dwie niemieckie sieci handlowe, które planują uruchomić nawet tysiąc nowych sklepów w naszym kraju.

– W Polsce oddaliśmy handel w większości kapitałowi zachodniemu. To są różne korporacje, nie tylko niemieckie, ale także francuskie, portugalskie czy brytyjskie. To jest bardzo niepokojące, bo handel jest strategiczną gałęzią w każdym państwie. Można przecież manipulować cenami, może dojść do zmowy cenowej a rząd nie będzie miał na to wpływu – mówił Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".

– W tej chwili rząd całkowicie zawiesił VAT na artykuły spożywcze i to mógł zrobić, ale nie ma wpływu na ceny. Niedawno porównywałem ceny polskich artykułów z niemieckimi – mam taki koszyk 8 artykułów podstawowych – i okazuje się, że cena jest podobna. A skoro w Polsce nie ma VATu, to te artykuły powinny być po dużo niższej cenie. Mało tego, koszty pracy, a więc koszty osobowe są w Polsce trzykrotnie niższe – podkreślił.

Szef handlowej Solidarności zaznaczył, że trzeba stworzyć instrumenty promujące polskie artykuły i nie dopuścić do tego, aby polski kapitał w handlu został zniszczony.

Alfred Bujara poinformował również, że Solidarność będzie apelować do Premiera, aby rząd zajął się projektem ustawy regulującym franczyzę.

– Jako Solidarność domagamy się żeby w tej ustawie zapisać gwarancje pracownicze, tak aby pracownicy nie byli gorzej traktowani u franczyzodawcy i w innych podmiotach handlowych – podkreślił przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos z ostatniej chwili
Zarzuty wobec ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Szef Rządowego Centrum Legislacji zabiera głos

Zdaniem polityków opozycji ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich wymierzona jest przede wszystkim w szefa PO Donalda Tuska. Prezes Rządowego Centrum Legislacji zabrał głos.

Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: Wspominałam o tym wiele razy z ostatniej chwili
Sabalenka została zapytana o wojnę na Ukrainie: "Wspominałam o tym wiele razy"

Jedna z największych rywalek Igi Świątek – Aryna Sabalenka ponownie została zapytana o konflikt na Ukrainie.

Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Emerytury
Stażowe