XV Kongres EKZZ. Przemek Pytel, NSZZ "S": Podczas kryzysu fundamentalna jest współpraca między związkami zawodowymi

Już pierwszego dnia XV Kongresu EKZZ, który odbywa się obecnie w Berlinie, mocno wybrzmiał głos Solidarności. Przemek Pytel z Działu Branżowo-Konsultacyjnego NSZZ "S", będący delegatem na Kongres, zabrał głos na temat zasady równych płac za tę samą pracę we wszystkich europejskich krajach.
Przemysław Pytel XV Kongres EKZZ. Przemek Pytel, NSZZ
Przemysław Pytel / fot. M. Gryciuk

- Gdy dowiedzieliśmy się w Solidarności o propozycji wycofania z Programu Działań EKZZ ponadnarodowych układów ramowych (TCA) i konwergencji płac, doświadczyliśmy zaskoczenia i rozczarowania - powiedział delegatom Przemek Pytel. Wyraził tez zadowolenie, że propozycje te zostały ostatecznie wycofane. 

Współpraca między związkami jest fundamentalna 

- Najbliższe lata będą trudne. Transformacja gospodarcza, która nas czeka w najbliższych latach, jest być może najpoważniejsza od XIX wieku. Słowo "kryzys" pojawiało się na przestrzeni ostatnich lat w prasie niezwykle często. Można więc powiedzieć, że żyjemy w czasie permanentnego kryzysu. Współpraca między związkami zawodowymi to w tej sytuacji kwestia fundamentalna. W momencie kryzysu obiera się różne ścieżki. Niekiedy jest to droga zamknięcia, egoizmu, ale w innych wypadkach to ścieżka rozmów. Jednoznaczne wycofanie się z kwestii TCA i konwergencji byłoby jak przerwanie nici, która tworzy europejską rodzinę - powiedział Przemek Pytel.

- A teraz trudne pytanie do nas, do ruchu związkowego: zastanówmy się nie nad tym, jak zamykać te drzwi, ale jak sprawić, by ulepszyć ścieżkę, którą kroczymy - zakończył. 

Trwa XV Kongres EKZZ. Delegaci głosują nad poprawkami do rozdziału "Razem na rzecz odnowy ruchu związkowego" Programu Działań EKZZ. 

Wcześniej przyjęto poprawki do Statutu EKZZ. Jedna z nich zakłada parytety dla młodych delegatów. 

Podczas dyskusji nad Programem Działań EKZZ również poruszano kwestię zmiany pokoleniowej w europejskich formacjach związkowych, a także m.in. kwestię prawa do strajku, czy sztucznej inteligencji. 

Od dziś do piątku przez cztery dni przedstawiciele związków zawodowych w Europie dyskutują o najważniejszych dla nich kwestiach. Wymieniają poglądy m.in. na temat przyszłości związków zawodowych i rynku pracy, a także przyszłości Europy i silnego głosu EKZZ.

Kongres obchodzi również 50-lecie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Problemy zdrowotne Łukaszenki. Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Łukaszenki. "Konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna"

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka ujawnił informacje dotyczące problemów zdrowotnych Aleksandra Łukaszenki. Z jego słów wynika, że białoruski dyktator wkrótce może przejść zabieg chirurgiczny.

z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzył syna na oczach całego świata

O Pałacu Buckingham i rodzinie królewskiej znowu głośno. Tym razem za sprawą decyzji króla Karola III. Okazuje się, że książę Harry w przyszłym tygodniu pojawi się w Wielkiej Brytanii. Tymczasem jak informuje brytyjski dziennik "Telegraph" Karol zdecydował, że właśnie w tym samym czasie uda się na samotne wakacje.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40-proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Emerytury
Stażowe