Przed nami jubileuszowy 30. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” i 10. PKO Półmaraton Solidarności

Zbliża się 30. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” i 10. PKO Półmaraton Solidarności, które odbędą się już 3 czerwca pod hasłem „Lubelska historia Cię poniesie”. Partnerem medialnym wydarzenia jest Tygodnik Solidarność.
 Przed nami jubileuszowy 30. Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” i 10. PKO Półmaraton Solidarności
/ Materiały organizatora

Rok 2023 dla lubelskiej „Solidarności” to szczególny czas obchodów jubileuszu 30-lecia najstarszej i największej imprezy biegowej w tym województwie – Międzynarodowego Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. To wyjątkowe na mapie sportowej Polski wydarzenie upamiętnia wielki, pokojowy zrywy społeczny w komunistycznej Polsce.

Dzięki pomocy środowiska lekkoatletycznego Lublina oraz klubu sportowego „Start” zorganizowany został 19 września 1981 roku w Lublinie I Mityng Lekkoatletyczny „Solidarności”, przekształcony z biegiem lat w biegi masowe. Goszczono na nim wybitnych sportowców, mistrzów świata i Europy, między innymi olimpijczyków Jacka Wszołę i Władysława Kozakiewicza. Na przestrzeni minionych dekad bieg gromadził setki tysięcy mieszkańców Lublina i regionu. Niezwykle trafne połączenie pamięci o historii z aktywnością sportową nieprzerwanie towarzyszy mieszkańcom od 1993 roku do dzisiaj.

Start w Świdniku

Wzorem lat ubiegłych tegoroczny półmaraton rozpocznie się w Świdniku 3 czerwca. Start będzie miał miejsce z ulicy Strażackiej nieopodal historycznej bramy zakładu WSK PZL Świdnik, natomiast linia mety została zorganizowana na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie. Start 10. PKO Półmaratonu Solidarności o godz. 18:00.

Młodzież i studenci wystartują o godz. 17:00 z ul. Królewskiej. Organizatorzy zapraszają również do najbardziej emocjonującego biegu najmłodszych, czyli przedszkolaków oraz uczniów klas 1-4 ze szkół podstawowych, którzy rozpoczną rywalizację o godz. 16:00 na stadionie lekkoatletycznym. Ze względów organizacyjnych organizator wprowadził limity uczestników, dlatego obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”Na wszystkich zawodników czeka wyjątkowy medal i pamiątkowa koszulka.

Świętowanie Jubileuszu Biegu Solidarności zacznie się już od godz. 15:00 na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie zapraszając najmłodszych do strefy zabaw. Dla starszych przygotowano szereg niespodzianek i gorącą scenę od 20:30.

Program startów i dystans na bieżni stadionu lekkoatletycznego w Lublinie

 • Krasnal niepełnosprawny rocznik 2019-2018 dystans 150 m start godz. 16:00
 • Krasnal niepełnosprawny rocznik 2017-2016 dystans 150 m start godz. 16:00
 • Bobas rocznik 2019 i młodsi dystans 150 m start godz. 16:05
 • Śpioch rocznik 2018 dystans 200 m start godz. 16:10
 • Skrzat rocznik 2017 dystans 250 m start godz. 16:15
 • Krasnal rocznik 2016 dystans 300 m start godz. 16:20
 • Szkoły podstawowe klasa I dystans 300 m start godz. 18:00
 • Szkoły podstawowe, klasa II zawodnicy niepełnosprawni klas I-IV dystans 300 m start godz. 18:10
 • Szkoły podstawowe, klasa III-IV dystans 300 m start godz. 18:20

Program startów z ul. Królewska 3 w Lublinie

 • godz. 16:45 – złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
 • godz. 17:00 – start grupa 1 ze startu wspólnego
 • godz. 17:15 – start grupa 2 ze startu wspólnego

Po biegach ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom, a na zakończenie losowanie specjalnej nagrody spośród wszystkich uczestników. W strefie zabaw przygotowano dmuchańce, gry i zabawy.

Zapisy

Numer startowy można pobrać już od 24 maja br. do 2 czerwca br. w biurze zawodów przy ul. Królewskiej 3 w Lublinie, pok. 32, II piętro, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00. W dniu zawodów, tj. 3 czerwca br., biuro zawodów jest czynne od 13:00 do 16:00 przy ul. Królewskiej w Lublinie oraz na stadionie (dla biegów dziecięcych) od 15:00 do18:00. Natomiast biuro półmaratonu od piątku 2 czerwca pracuje w Świdniku, w MOK – piątek w godz. 12:00-20:00, sobota w godz. 10:00-17:00.

Nagrody

Wszyscy uczestnicy powinni po biegu zwrócić numer startowy, na podstawie którego zostaną rozlosowane nagrody. Zwycięzcy będą nagradzani tylko w dniu biegu, nie będzie można odebrać nagród po imprezie! Wszyscy otrzymają pamiątkowe medale.

Sponsorzy i partnerzy

Organizacja tak dużej wielopokoleniowej imprezy biegowej nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów i sponsorów. Sponsorem tytularnym 10. PKO Półmaratonu Solidarności jest Bank PKO BP. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”. Patronat honorowy: Minister Sportu, Marszałek Województwa Lubelskiego, Wojewoda Lubelski, Prezydent Miasta Lublin, Burmistrz Miasta Świdnik, Starosta Lubelski, Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Organizatorem Biegu jest Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin”. Współorganizatorzy: IPN Oddział Lublin i Lubelskie Kuratorium Oświaty.

Sponsorzy strategiczni: LW Bogdanka, Grupa Azoty Puławy, Rynek Elizówka, Uzdrowisko Nałęczów. Partnerzy techniczni: Herbapol Lublin, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku, Nexteam Group Polska. Sponsorzy wspierający: WSK PZL Świdnik Grupa Leonardo, Pszczółka, PEC Świdnik, Pegimek Świdnik, MPK Lublin, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. Partnerzy: Polska Spółka Gazownictwa, LPEC, MPWiK, SP MSZ Lublin, Nadleśnictwo Świdnik.

 

UTRUDNIENIA W RUCHU I ZMIANY TRAS KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

3 czerwca 2023 r.

10. PKO Półmaraton Solidarności to także czasowe utrudnienia w ruchu w Świdniku, Lublinie i trasach dojazdowych (serwisowych S-17) do tych miast. Organizatorzy zachęcają wobec tego użytkowników dróg do zmiany trasy lub wyjazdu w innych godzinach.

Całkowite zamknięcie dla ruchu pojazdów na trasie biegu w Świdniku i Lublinie:

ŚWIDNIK

 • od godz. 17:50 w Świdniku: Strażacka, Szkolna, Lotników Polskich, Niepodległości, Kosynierów, Gen Maczka, Armii Krajowej, Kusocińskiego, Klonowa, Wyszyńskiego, Piasecka (droga serwisowa) dojazd do węzła S-17 na wysokości Lotników Polskich i ul. Chmielnej. Utrudnienia potrwają do godz. 18:45.
 • węzeł Świdnik S-17 Lotników Polskich – ulica Chmielna, droga serwisowa S-17 ul. Piasecka w kierunku Lublina - Kalinówka. Utrudnienia potrwają w godz. 18:00 – 19:30.

LUBLIN  

 • w godz. od 18:00 do godz. 21:00 zamknięte będą dla ruchu ulice Piasecka droga serwisowa S-17, Kalinówka, J. Franczaka „Lalka”, Dr. M. Majdanka, Fabryczna, Rondo Lubelskiego Lipca 80, al. Zygmuntowskie. Otwarcie dróg nastąpi niezwłocznie po zakończeniu biegu.

LUBLIN  

 • od godz. 16:00 do godz. 18:00 zamknięte będą ul. Królewska, Wyszyńskiego, Zamojska, Unii Lubelskiej, Rondo Lubelskiego Lipca 80, al. Zygmuntowskie.

               LUBLIN

 • dojazd do cmentarza na Majdanku tylko z kierunku ronda Dekutowskiego. Komunikacja miejska kursuje w jednym kierunku od ronda Lubelskiego Lipca 80” do dzielnicy Felin. Trasy powrotne objazdami.
 • dojazd do parkingów Aqua Lublin – MOSiR jednym wjazdem tylko z kierunku Plac Bychawski – Piłsudskiego. Wyjazd z parkingu jednym wyjazdem najbliższym ronda Lubelskiego Lipca 80 z nakazem ruchu w lewo/prawo. 

Wznowienie ruchu pojazdów nastąpi niezwłocznie po zakończeniu biegu.

Z tego powodu, organizatorzy proszą mieszkańców Lublina i Świdnika o wyrozumiałość i włączenie się w kibicowanie na trasach 30. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” i przepraszają za utrudnienia wszystkich użytkowników dróg, w tym przedsiębiorców oraz turystów.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy z ostatniej chwili
Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. W sieci zawrzało.

Poczułam się upokorzona. Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z Nasz nowy dom z ostatniej chwili
"Poczułam się upokorzona". Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z "Nasz nowy dom"

– Myślę, że właśnie o upokorzenie chodziło – powiedziała w rozmowie z "Wysokimi Obcadami" Katarzyna Dowbor, opowiadając o kulisach zwolnienia z programu "Nasz nowy dom". 

Emerytury
Stażowe