Kard. Nycz: Wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć

– Aktualne są słowa modlitwy „Panie naucz nas być wolnymi” – zaznaczył kard. Kazimierz Nycz, dodając, że wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć. Metropolita warszawski w archikatedrze św. Jana odprawił Mszę w uroczystość NMP Królowej Polski, z udziałem Prezydenta RP, władz państwowych, samorządowych, wojskowych. „Modlimy się, by ta sama prawda i wolność, która leży u podstaw Konstytucji 3 Maja, kierowała nami dziś, rządzonymi i rządzącymi, a Maryja Królowa Polski niech nas uczy służebności” - mówił kardynał.
kard. Kazimierz Nycz Kard. Nycz: Wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć
kard. Kazimierz Nycz / PAP/Leszek Szymański

Ze śpiewem pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową” do ołtarza archikatedry podeszła liturgiczna procesja, na której końcu szli biskup polowy Wiesław Lechowicz, nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Następnie przed prezbiterium stanął wojskowy poczet sztandarowy i wierni licznie wypełniający katedrę odśpiewali hymn Polski.  

– Drodzy bracia i siostry, w uroczystość NMP Królowej Polski, w święto Narodowej Konstytucji 3 Maja, gromadzimy się jak twórcy tej Konstytucji w naszej archikatedrze, by podziękować za ten dokument, ale przede wszystkim, by modlić się w intencji naszej ojczyzny - mówił na początku liturgii kard. Nycz, witając zebranych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą z małżonką, przedstawicielem rządu - wicepremierem i ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, przedstawicielami władz rządowych, samorządowych, Wojska Polskiego, służb mundurowych, biskupów, prezbiterów, wychowawców i kleryków z tarnowskiego seminarium duchownego.  

"Oto Matka twoja"

W kazaniu, przywołując słowa dzisiejszej Ewangelii ze sceny pod krzyżem, gdzie Jezus powiedział do Maryi, wskazując na Jana „oto syn twój” i do umiłowanego ucznia „oto matka twoja”, kard. Nycz wskazał, że od samego początku Kościół uważa te słowa za testament Chrystusa wypowiedziany przed śmiercią: „Kościół uważa, że otrzymał matkę w osobie Maryi”.

– Kościół w Polsce także dostrzega szczególną rolę i miejsce Maryi w swoim życiu, nazywając ją Królową Polski - mówił warszawski metropolita, podkreślając, że tę królewską władzę rozumie się ewangelicznie - jako służbę: „ona jest służebnicą Pana, Kościoła, każdego z nas w Kościele”. 

Omawiając sięgające średniowiecza dzieje utrwalania się uroczystości NMP Królowej Polski podkreślił zwłaszcza śluby lwowskie oraz podjęcie ich 300 lat później przez Prymasa Tysiąclecia więzionego wówczas w Komańczy, odnowione później na Jasnej Górze. 

Konstytucja

Przywołując ustanowienie Konstytucji 3 Maja przypomniał, że „przez wiele lat nie było możliwości obchodzenia uroczystości tej Konstytucji. Kiedy wróciliśmy do normalności, dzień dzisiejszy stał się także ustawowo świętem państwowym, będącym jednocześnie świętem kościelnym”. 

- Twórcy tej Konstytucji z królem na czele dali wyraz przeświadczeniu, że Konstytucja powinna mieć odniesienie do Boga, powinna odzwierciedlać odwieczną sprawiedliwość, której gwarantem jest Bóg wszechmogący – mówił kard. Nycz. - Dlatego po jej ustanowieniu udali się do katedry, by dziękować Bogu. I odśpiewano ambrozjańskie Te Deum, gdzie padają słowa ‚naucz nas być wolnymi - dodał kaznodzieja. 

Przywołał także przemówienie Jana Pawła II wygłoszone podczas jego pielgrzymki do Polski w 1991 roku, w dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Papież wskazywał na dojrzałość zawartych w niej prawd i mądrość narodu, odczuwającego zagrożenie nie tylko z zewnątrz, ale i z jego własnych zaniedbań i nadużyć wolności. 

Podkreślał profetyczność i opatrznościowość tego dokumentu. „Byliśmy wtedy zupełnie na początku odzyskanej wolności i także nie było nam wtedy łatwo” - komentowałą kardynał. „Co wskazał nam wówczas Jan Paweł II jako drogę uczenia się prawdziwej wolności? Katechezę X przykazań” - przypomniał kaznodzieja, podkreślając profetyczność i aktualność tych katechez. 

– Aktualne są także słowa modlitwy „Panie naucz nas być wolnymi” – zaznaczył kard. Nycz, dodając, że wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć. „Modlimy się, by ta sama prawda i wolność, która leży u podstaw Konstytucji 3 Maja, kierowała nami dziś, rządzonymi i rządzącymi, a Maryja Królowa Polski niech nas uczy służebności, której od niej doświadcza Syn, Kościół i my. Niech nas uczy Maryja, nasza Królowa i Matka Kościoła” - zakończył.

dg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prof. Grzegorz Górski: Niemcy tracą wpływy w UE. To szansa dla PiS Wiadomości
Prof. Grzegorz Górski: Niemcy tracą wpływy w UE. To szansa dla PiS

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły nieoczekiwane zmiany w toczącej się walce o to, kto będzie rozdawał karty przy obsadzie głównych stanowisk w strukturach Unii Europejskiej po czerwcowych wyborach. Wydawało się do niedawna, że wskazanie przez EPP jako kandydata na najważniejszą funkcję w Brukseli – przewodniczącego Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen, załatwia sprawę. EPP raczej na pewno będzie dysponować największą frakcją w Parlamencie, ma też największą ilość premierów w Radzie Europejskiej, do tego okupują to stanowisko nieprzerwanie przez ostatnie 20 lat, co – w ich mniemaniu – oznacza sui generis ¬zasiedzenie tej funkcji.

Czy pakt migracyjny może jeszcze zostać wycofany? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Czy pakt migracyjny może jeszcze zostać wycofany? Znamienne słowa

Nie milkną echa wypowiedzi premiera Francji Gabriela Attala, który wprost stwierdził, że nowy pakt migracyjny wprowadza zasadę solidarności, która nie obciąży Francji, lecz skupi się na krajach Europy Wschodniej. Głos w tej sprawie zabrał europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: Łapy precz od krzyża [FOTO] z ostatniej chwili
Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: "Łapy precz od krzyża" [FOTO]

Kibice Legii Warszawa podczas ostatniego ekstraklasowego meczu w tym sezonie wywiesili transparent skierowany do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach

- Kij mu w oko. Ja właśnie nie za bardzo wiem, o co Kubie chodzi, czy to jest jakaś frustracja wynikająca z wieku, czy z zazdrości, nie mam pojęcia - nie przebierał w słowach o Kubie Wojewódzkim były prowadzący "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer.

Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu z ostatniej chwili
Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

W związku z wypowiedzią premiera Francji Gabriela Attala, w poniedziałek złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu celem przedstawienia informacji w tej sprawie przez premiera Donalda Tuska i okolicznościach w jakich jego rząd zgodził się na pakt migracyjny - przekazał PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat z ostatniej chwili
Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat

Polskie i sojusznicze statki powietrzne operują w południowo-wschodnim obszarze kraju, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Trump szansą nie tylko Ameryki… z ostatniej chwili
Trump szansą nie tylko Ameryki…

Będzie problem, bo nawet gdyby zmuszono by Bidena do ustąpienia na rzecz Kamali Harris, (która jest jeszcze mniej popularna niż Biden), to jednak ona jest, uchodzi za czarnoskórą, co nie jest tu bez znaczenia. Więc nie mogą jej zdmuchnąć i wystawić białego gubernatora Kalifornii Gavin Newsom, który może być zainstalowany jako wiceprezydent przy boku Michelle Obama, natomiast Kamala Harris zostałaby na nasze (Kalifornijczyków) gubernatorem Kalifornii…

Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD Wiadomości
Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD

Pokój czy raczej bezpieczeństwo? A może więcej Europy i bezpieczeństwa? Albo mniej Europy i zielonej rewolucji a za to rządzący precz? Sądząc po hasłach i plakatach wyborczych polityczne role u naszych zachodnich sąsiadów są rozdane a kampania wyborcza wydaje się raczej nudna. No bo bądźmy szczerzy, kogo na serio może porwać plakat z charyzmatycznym jak kierownik poczty Olafem Scholzem w towarzystwie symbolizującej wszelkie przywary euroestablischmentu Pani Barley, którzy obiecują rodakom pokój. Na tym tle kolejne, chętnie podkreślane przez media głupie wypowiedzi i niejasne powiązania polityków Alternatywy stanowią przynajmniej pewne ubarwienie tej politycznej rutyny.

Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski z ostatniej chwili
Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski

Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali w ostatniej kolejce ekstraklasy Wartę Poznań 3:0 i po raz pierwszy zostali mistrzem Polski. Drużyna gości spadła do 1. ligi, gdyż została wyprzedzona przez Koronę Kielce, która w sobotę wygrała w Poznaniu z Lechem 2:1.

Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty z ostatniej chwili
Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty

Miałem do czynienia z agresją, a jednocześnie z ogromną dawką po prostu zwykłej głupoty – mówił w sobotę we Wrześni prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przesłuchuje się tych, którzy po prostu chcieli wykonać obowiązek wynikający z konstytucji i grozi się im prokuratorem, sądem – podkreślał.

REKLAMA

Kard. Nycz: Wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć

– Aktualne są słowa modlitwy „Panie naucz nas być wolnymi” – zaznaczył kard. Kazimierz Nycz, dodając, że wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć. Metropolita warszawski w archikatedrze św. Jana odprawił Mszę w uroczystość NMP Królowej Polski, z udziałem Prezydenta RP, władz państwowych, samorządowych, wojskowych. „Modlimy się, by ta sama prawda i wolność, która leży u podstaw Konstytucji 3 Maja, kierowała nami dziś, rządzonymi i rządzącymi, a Maryja Królowa Polski niech nas uczy służebności” - mówił kardynał.
kard. Kazimierz Nycz Kard. Nycz: Wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć
kard. Kazimierz Nycz / PAP/Leszek Szymański

Ze śpiewem pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową” do ołtarza archikatedry podeszła liturgiczna procesja, na której końcu szli biskup polowy Wiesław Lechowicz, nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Następnie przed prezbiterium stanął wojskowy poczet sztandarowy i wierni licznie wypełniający katedrę odśpiewali hymn Polski.  

– Drodzy bracia i siostry, w uroczystość NMP Królowej Polski, w święto Narodowej Konstytucji 3 Maja, gromadzimy się jak twórcy tej Konstytucji w naszej archikatedrze, by podziękować za ten dokument, ale przede wszystkim, by modlić się w intencji naszej ojczyzny - mówił na początku liturgii kard. Nycz, witając zebranych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą z małżonką, przedstawicielem rządu - wicepremierem i ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, przedstawicielami władz rządowych, samorządowych, Wojska Polskiego, służb mundurowych, biskupów, prezbiterów, wychowawców i kleryków z tarnowskiego seminarium duchownego.  

"Oto Matka twoja"

W kazaniu, przywołując słowa dzisiejszej Ewangelii ze sceny pod krzyżem, gdzie Jezus powiedział do Maryi, wskazując na Jana „oto syn twój” i do umiłowanego ucznia „oto matka twoja”, kard. Nycz wskazał, że od samego początku Kościół uważa te słowa za testament Chrystusa wypowiedziany przed śmiercią: „Kościół uważa, że otrzymał matkę w osobie Maryi”.

– Kościół w Polsce także dostrzega szczególną rolę i miejsce Maryi w swoim życiu, nazywając ją Królową Polski - mówił warszawski metropolita, podkreślając, że tę królewską władzę rozumie się ewangelicznie - jako służbę: „ona jest służebnicą Pana, Kościoła, każdego z nas w Kościele”. 

Omawiając sięgające średniowiecza dzieje utrwalania się uroczystości NMP Królowej Polski podkreślił zwłaszcza śluby lwowskie oraz podjęcie ich 300 lat później przez Prymasa Tysiąclecia więzionego wówczas w Komańczy, odnowione później na Jasnej Górze. 

Konstytucja

Przywołując ustanowienie Konstytucji 3 Maja przypomniał, że „przez wiele lat nie było możliwości obchodzenia uroczystości tej Konstytucji. Kiedy wróciliśmy do normalności, dzień dzisiejszy stał się także ustawowo świętem państwowym, będącym jednocześnie świętem kościelnym”. 

- Twórcy tej Konstytucji z królem na czele dali wyraz przeświadczeniu, że Konstytucja powinna mieć odniesienie do Boga, powinna odzwierciedlać odwieczną sprawiedliwość, której gwarantem jest Bóg wszechmogący – mówił kard. Nycz. - Dlatego po jej ustanowieniu udali się do katedry, by dziękować Bogu. I odśpiewano ambrozjańskie Te Deum, gdzie padają słowa ‚naucz nas być wolnymi - dodał kaznodzieja. 

Przywołał także przemówienie Jana Pawła II wygłoszone podczas jego pielgrzymki do Polski w 1991 roku, w dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Papież wskazywał na dojrzałość zawartych w niej prawd i mądrość narodu, odczuwającego zagrożenie nie tylko z zewnątrz, ale i z jego własnych zaniedbań i nadużyć wolności. 

Podkreślał profetyczność i opatrznościowość tego dokumentu. „Byliśmy wtedy zupełnie na początku odzyskanej wolności i także nie było nam wtedy łatwo” - komentowałą kardynał. „Co wskazał nam wówczas Jan Paweł II jako drogę uczenia się prawdziwej wolności? Katechezę X przykazań” - przypomniał kaznodzieja, podkreślając profetyczność i aktualność tych katechez. 

– Aktualne są także słowa modlitwy „Panie naucz nas być wolnymi” – zaznaczył kard. Nycz, dodając, że wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć. „Modlimy się, by ta sama prawda i wolność, która leży u podstaw Konstytucji 3 Maja, kierowała nami dziś, rządzonymi i rządzącymi, a Maryja Królowa Polski niech nas uczy służebności, której od niej doświadcza Syn, Kościół i my. Niech nas uczy Maryja, nasza Królowa i Matka Kościoła” - zakończył.

dgOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe