Uroczystości św. Stanisława w miejscu jego narodzenia

Święty Stanisław ukochał prawdę i za nią zginął, nie zawahał się oddać życia w obronie najwyższych chrześcijańskich wartości - powiedział abp Henryk Nowacki, który przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. 8 maja przypada uroczystość głównego patrona Polski i diecezji tarnowskiej.
Św. Stanisław, Stanisław Samostrzelnik Uroczystości św. Stanisława w miejscu jego narodzenia
Św. Stanisław, Stanisław Samostrzelnik / wikimedia commons/public_domain/Stanisław Samostrzelnik - This file comes from Polona Digital Library and is available under the digital ID 36618320/11

Odpust

W Szczepanowie, miejscu narodzenia św. Stanisława trwa tygodniowy odpust. Abp Henryk Nowacki, który przewodniczył Mszy św. apelował, by dziś bronić wiary i wartości chrześcijańskich.

- Nie wstydźmy się naszej wiary, nie ukrywajmy tego skarbu i nie chowajmy go tylko dla siebie. Bądźmy odważni w wyzwaniu naszej wiary. Bądźmy odważni uczynić publicznie znak krzyża, nie wstydźmy się medalików, które nosimy, a czasami chowamy, by może kogoś nie urazić. Chrześcijanin powinien być dumny z tego, że zna i wyznaje naukę Chrystusa i żyje według niej. Brońmy wiary w sobie, mamy ją przekazywać dalej – dodał.

Abp Henryk Nowacki mówił w homilii, że św. Stanisław to wielki święty biskup, męczennik, który nie poszedł na żaden kompromis, bronił moralnych zasad życia chrześcijańskiego. - Święty Stanisław ukochał prawdę. Dał temu świadectwo przelaniem swojej własnej krwi. Dzięki takiej nieustraszonej postawie stał się symbolem, przykładem, zachętą dla pokoleń Polaków aż po dzisiejszy dzień. Stał się wzorem dla Kościoła, dla pasterzy, kapłanów, dla nas wszystkich współcześnie żyjących. Stał się kamieniem węgielnym naszego narodu – powiedział abp Nowacki. 

Odpust w Szczepanowie potrwa do niedzieli. Jak mówi ks. Marcin Kokoszka proboszcz i kustosz sanktuarium św. Stanisława, co tydzień podczas nowenny  jest dużo próśb i podziękowań za wstawiennictwem patrona Polski 

- Bardzo dużo jest intencji o zdrowie, w intencji rodzin, o zachowanie wiary. Szczególną intencją jest modlitwa za Ojczyznę, o zachowanie jej chrześcijańskich korzeni, o szacunek dla ludzi wierzących – dodaje ksiądz kustosz.

Nowenna do św. Stanisława jest odprawiana w Szczepanowie w każdy czwartek o 18.00.

Uroczystości

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w sobotę 11 maja. O godz. 10.15 z Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława wyruszy do szczepanowskiej bazyliki uroczysta procesja. W procesji niesione będą relikwie Świętego Stanisława BM, Świętego Papieża Jana Pawła II, św. Kingi i innych świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. W sumie odpustowej o godz. 11.00 udział wezmą, oprócz szczepanowskich parafian, również pielgrzymi, księża, kanonicy kapituły tarnowskiej oraz członkowie kolegiaty sądeckiej i bocheńskiej. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski z udziałem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Święty Stanisław

Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie około 1030 r., święcenia kapłańskie otrzymał ok. 1060 r. Był biskupem krakowskim. Dał się poznać jako pasterz gorliwy ale i bezkompromisowy. Sprowadził do Polski legatów rzymskich, zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską.

W wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym bp Stanisław został skazany na obcięcie członków. Nie są znane dokładne przyczyny sporu. Według tradycji, św. Stanisław miał odwagę i upominał króla za niewłaściwe postępowanie wobec poddanych. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego Mszy św., a gdy odmówili, sam własnoręcznie zamordował biskupa. Potem kazał poćwiartować jego ciało.

W 1088 r. dokonano przeniesienia relikwii św. Stanisława do katedry krakowskiej.

Św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski oraz patronem Gniezna, Krakowa, archidiecezji krakowskiej, lubelskiej, poznańskiej i warszawskiej. Patronuje też diecezjom tarnowskiej, kieleckiej i sandomierskiej oraz Krucjacie Wyzwolenia Człowieka.

eb


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prof. Grzegorz Górski: Niemcy tracą wpływy w UE. To szansa dla PiS Wiadomości
Prof. Grzegorz Górski: Niemcy tracą wpływy w UE. To szansa dla PiS

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły nieoczekiwane zmiany w toczącej się walce o to, kto będzie rozdawał karty przy obsadzie głównych stanowisk w strukturach Unii Europejskiej po czerwcowych wyborach. Wydawało się do niedawna, że wskazanie przez EPP jako kandydata na najważniejszą funkcję w Brukseli – przewodniczącego Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen, załatwia sprawę. EPP raczej na pewno będzie dysponować największą frakcją w Parlamencie, ma też największą ilość premierów w Radzie Europejskiej, do tego okupują to stanowisko nieprzerwanie przez ostatnie 20 lat, co – w ich mniemaniu – oznacza sui generis ¬zasiedzenie tej funkcji.

Czy pakt migracyjny może jeszcze zostać wycofany? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Czy pakt migracyjny może jeszcze zostać wycofany? Znamienne słowa

Nie milkną echa wypowiedzi premiera Francji Gabriela Attala, który wprost stwierdził, że nowy pakt migracyjny wprowadza zasadę solidarności, która nie obciąży Francji, lecz skupi się na krajach Europy Wschodniej. Głos w tej sprawie zabrał europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: Łapy precz od krzyża [FOTO] z ostatniej chwili
Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: "Łapy precz od krzyża" [FOTO]

Kibice Legii Warszawa podczas ostatniego ekstraklasowego meczu w tym sezonie wywiesili transparent skierowany do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach

- Kij mu w oko. Ja właśnie nie za bardzo wiem, o co Kubie chodzi, czy to jest jakaś frustracja wynikająca z wieku, czy z zazdrości, nie mam pojęcia - nie przebierał w słowach o Kubie Wojewódzkim były prowadzący "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer.

Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu z ostatniej chwili
Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

W związku z wypowiedzią premiera Francji Gabriela Attala, w poniedziałek złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu celem przedstawienia informacji w tej sprawie przez premiera Donalda Tuska i okolicznościach w jakich jego rząd zgodził się na pakt migracyjny - przekazał PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat z ostatniej chwili
Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat

Polskie i sojusznicze statki powietrzne operują w południowo-wschodnim obszarze kraju, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Trump szansą nie tylko Ameryki… z ostatniej chwili
Trump szansą nie tylko Ameryki…

Będzie problem, bo nawet gdyby zmuszono by Bidena do ustąpienia na rzecz Kamali Harris, (która jest jeszcze mniej popularna niż Biden), to jednak ona jest, uchodzi za czarnoskórą, co nie jest tu bez znaczenia. Więc nie mogą jej zdmuchnąć i wystawić białego gubernatora Kalifornii Gavin Newsom, który może być zainstalowany jako wiceprezydent przy boku Michelle Obama, natomiast Kamala Harris zostałaby na nasze (Kalifornijczyków) gubernatorem Kalifornii…

Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD Wiadomości
Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD

Pokój czy raczej bezpieczeństwo? A może więcej Europy i bezpieczeństwa? Albo mniej Europy i zielonej rewolucji a za to rządzący precz? Sądząc po hasłach i plakatach wyborczych polityczne role u naszych zachodnich sąsiadów są rozdane a kampania wyborcza wydaje się raczej nudna. No bo bądźmy szczerzy, kogo na serio może porwać plakat z charyzmatycznym jak kierownik poczty Olafem Scholzem w towarzystwie symbolizującej wszelkie przywary euroestablischmentu Pani Barley, którzy obiecują rodakom pokój. Na tym tle kolejne, chętnie podkreślane przez media głupie wypowiedzi i niejasne powiązania polityków Alternatywy stanowią przynajmniej pewne ubarwienie tej politycznej rutyny.

Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski z ostatniej chwili
Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski

Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali w ostatniej kolejce ekstraklasy Wartę Poznań 3:0 i po raz pierwszy zostali mistrzem Polski. Drużyna gości spadła do 1. ligi, gdyż została wyprzedzona przez Koronę Kielce, która w sobotę wygrała w Poznaniu z Lechem 2:1.

Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty z ostatniej chwili
Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty

Miałem do czynienia z agresją, a jednocześnie z ogromną dawką po prostu zwykłej głupoty – mówił w sobotę we Wrześni prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przesłuchuje się tych, którzy po prostu chcieli wykonać obowiązek wynikający z konstytucji i grozi się im prokuratorem, sądem – podkreślał.

REKLAMA

Uroczystości św. Stanisława w miejscu jego narodzenia

Święty Stanisław ukochał prawdę i za nią zginął, nie zawahał się oddać życia w obronie najwyższych chrześcijańskich wartości - powiedział abp Henryk Nowacki, który przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. 8 maja przypada uroczystość głównego patrona Polski i diecezji tarnowskiej.
Św. Stanisław, Stanisław Samostrzelnik Uroczystości św. Stanisława w miejscu jego narodzenia
Św. Stanisław, Stanisław Samostrzelnik / wikimedia commons/public_domain/Stanisław Samostrzelnik - This file comes from Polona Digital Library and is available under the digital ID 36618320/11

Odpust

W Szczepanowie, miejscu narodzenia św. Stanisława trwa tygodniowy odpust. Abp Henryk Nowacki, który przewodniczył Mszy św. apelował, by dziś bronić wiary i wartości chrześcijańskich.

- Nie wstydźmy się naszej wiary, nie ukrywajmy tego skarbu i nie chowajmy go tylko dla siebie. Bądźmy odważni w wyzwaniu naszej wiary. Bądźmy odważni uczynić publicznie znak krzyża, nie wstydźmy się medalików, które nosimy, a czasami chowamy, by może kogoś nie urazić. Chrześcijanin powinien być dumny z tego, że zna i wyznaje naukę Chrystusa i żyje według niej. Brońmy wiary w sobie, mamy ją przekazywać dalej – dodał.

Abp Henryk Nowacki mówił w homilii, że św. Stanisław to wielki święty biskup, męczennik, który nie poszedł na żaden kompromis, bronił moralnych zasad życia chrześcijańskiego. - Święty Stanisław ukochał prawdę. Dał temu świadectwo przelaniem swojej własnej krwi. Dzięki takiej nieustraszonej postawie stał się symbolem, przykładem, zachętą dla pokoleń Polaków aż po dzisiejszy dzień. Stał się wzorem dla Kościoła, dla pasterzy, kapłanów, dla nas wszystkich współcześnie żyjących. Stał się kamieniem węgielnym naszego narodu – powiedział abp Nowacki. 

Odpust w Szczepanowie potrwa do niedzieli. Jak mówi ks. Marcin Kokoszka proboszcz i kustosz sanktuarium św. Stanisława, co tydzień podczas nowenny  jest dużo próśb i podziękowań za wstawiennictwem patrona Polski 

- Bardzo dużo jest intencji o zdrowie, w intencji rodzin, o zachowanie wiary. Szczególną intencją jest modlitwa za Ojczyznę, o zachowanie jej chrześcijańskich korzeni, o szacunek dla ludzi wierzących – dodaje ksiądz kustosz.

Nowenna do św. Stanisława jest odprawiana w Szczepanowie w każdy czwartek o 18.00.

Uroczystości

Główne uroczystości odpustowe odbędą się w sobotę 11 maja. O godz. 10.15 z Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława wyruszy do szczepanowskiej bazyliki uroczysta procesja. W procesji niesione będą relikwie Świętego Stanisława BM, Świętego Papieża Jana Pawła II, św. Kingi i innych świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. W sumie odpustowej o godz. 11.00 udział wezmą, oprócz szczepanowskich parafian, również pielgrzymi, księża, kanonicy kapituły tarnowskiej oraz członkowie kolegiaty sądeckiej i bocheńskiej. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski z udziałem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Święty Stanisław

Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie około 1030 r., święcenia kapłańskie otrzymał ok. 1060 r. Był biskupem krakowskim. Dał się poznać jako pasterz gorliwy ale i bezkompromisowy. Sprowadził do Polski legatów rzymskich, zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską.

W wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym bp Stanisław został skazany na obcięcie członków. Nie są znane dokładne przyczyny sporu. Według tradycji, św. Stanisław miał odwagę i upominał króla za niewłaściwe postępowanie wobec poddanych. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego Mszy św., a gdy odmówili, sam własnoręcznie zamordował biskupa. Potem kazał poćwiartować jego ciało.

W 1088 r. dokonano przeniesienia relikwii św. Stanisława do katedry krakowskiej.

Św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski oraz patronem Gniezna, Krakowa, archidiecezji krakowskiej, lubelskiej, poznańskiej i warszawskiej. Patronuje też diecezjom tarnowskiej, kieleckiej i sandomierskiej oraz Krucjacie Wyzwolenia Człowieka.

ebOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe