Najnowszy TS, Kazimierz Grajcarek: Nie zgadzamy się na półśrodki

W ramach tematu numeru także:
Dzielimy się zyskiem
– To, że gdy będzie zysk, będziemy się nim dzielić z górnikami, było oczywiste od początku. Teraz mam więc nadzieję, że wypłacenie części czternastek w Polskiej Grupie Górniczej da górnikom dobrą energię na cały nowy rok – mówi wiceminister energii i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorz Tobiszowski w rozmowie z Anną Grabowską
Wschodnia przyszłość górnictwa
„Choć górnictwo węgla kamiennego w Polsce „od zawsze” kojarzy się przede wszystkim z Górnym Śląskiem, jego przyszłość leży na wschodzie. Obszar Lubelskiego Zagłębia Węglowego jest najbardziej perspektywicznym terenem dla tej branży – znajduje się tam ponad jedna piąta krajowych zasobów węgla kamiennego” - pisze Leszek Masierak.
Ponadto w numerze:
E-HANDEL: dajmy pracownikom odpocząć
Nie chodzi o zakaz kupowania przez internet. Transakcje przebiegałyby normalnie. Ograniczenia nie dotyczyłyby klientów, ale pracodawców – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność, inicjator obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, w rozmowie z Barbarą Michałowską. Bujara stwierdza, że ograniczenia w tym zakresie, które zapisała „S” w obywatelskim projekcie ustawy, zostały wykreślone. „A szkoda, bo to stwarza pole do nadużyć” - mówi.
Przywracanie godności bohaterom
Od trzech miesięcy każda osoba, która ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, ma prawo do dodatku w wysokości 402,72 zł. Świadczenie jest przyznawane bezterminowo, bez względu na wysokość dochodów osoby uprawnionej. Więcej w artykule Barbary Michałowskiej.
W numerze również wspomnienie Ligii Urniaż-Grabowskiej.
„Lekarz, polityk, działaczka opozycji antykomunistycznej, ale przede wszystkim przyjaciółka. Ligia Urniaż-Grabowska była kobietą, którą trudno opisać w kilku słowach” - pisze Izabela Kozłowska.