Te "pokojowe" żądania Putina to ostrzeżenie dla Polski

Putin nie zmienia zdania i zgodzi się na zawieszenie broni tylko pod warunkiem realizacji celów, jakie postawił na początku pełnoskalowej wojny. Gdyby Trump się na to zgodził (wiadomo, że Kijów się nie zgodzi), to by oznaczało zwycięski koniec konfliktu dla Rosji. Jak się to ma do słów prezydenta USA, że aby osiągnąć pokój, na ustępstwa muszą pójść OBIE strony?
Władimir Putin Te
Władimir Putin / pixabay.com

Z polskiego punktu widzenia najbardziej niepokoić muszą dwa żądania Kremla: potwierdzenie aneksji ponad jednej piątej terytorium Ukrainy oraz neutralizacja art. 5 NATO. To nic innego, jak przygotowywanie gruntu pod przyszłą inwazją na kraje zachodnie. Najpierw kraje bałtyckie, a potem może i Polskę (jak wieszczył już w 2008 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński).

 

"Trwały pokój"

Specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa Steve Witkoff ujawnił nieco informacji na temat jego spotkania z Putinem w rozmowie na antenie Fox News. Częściowo potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne doniesienia, jak choćby te dotyczące terytorialnych żądań Putina. Witkoff powiedział, że prezydent Rosji jest otwarty na „trwały pokój” z Ukrainą, ale nie wskazał, czy którekolwiek z wcześniejszych żądań Kremla dotyczących zawieszenia broni na Ukrainie uległo zmianie. Zacznijmy od „trwałego pokoju” – każdy, kto ma elementarną wiedzę na temat Rosji i sposobu uprawiania przez nią polityki, doskonale wie, że nie ma czegoś takiego, jak „trwały pokój”. W przypadku konfliktu z Ukrainą jest pewne, że byłoby to tylko czasowe zamrożenie wojny. W odpowiednich dla Moskwy czasie i okolicznościach Rosjanie spróbują dokończyć rozprawę z Ukraińcami. No i druga kwestia: skoro Witkoff nie mówi, że jakieś wcześniejsze żądanie Putina uległo zmianie, to znaczy, że nie uległo. Stanowisko Kremla pozostaje maksymalistyczne. A pożyteczny idiota Witkoff jest wykorzystywany do prób wmówienia Trumpowi, że uszanowanie tego stanowiska to najkrótsza (jedyna) droga do pokoju.

Dziś widać, jak dużym sukcesem Kremla było wymuszenie na Trumpie, żeby jedynym łącznikiem w jego administracji z Kremlem był Witkoff (odsunięcie Kellogga). Zaczynam odnosić wrażenie, że Witkoff uprawia już jakąś propagandę sukcesu. Nie ma żadnych efektów z jego rozmów z Rosjanami, ale po każdym spotkaniu mówi, że wszystko jest na dobrej drodze etc. etc. Trump po prostu nie dostaje prawdziwego obrazu sytuacji. Oczywiście ma inne źródła, ale jeśli chodzi o poziom najwyższy, czyli kontakt z Putinem, jest zdany na Witkoffa. Tymczasem Kreml ciągle robi zasłony dymne. Wypuszcza przecieki, dezinformuje nawet własną elitę. Dziś tak naprawdę nikt nie wie, co siedzi w głowie Putina.

Witkoff spotkał się z Putinem w Petersburgu w zeszłym tygodniu, było to ich trzecie spotkanie od czasu powrotu Trumpa do Białego Domu. Po pięciogodzinnej dyskusji, w której uczestniczyli również doradcy Putina Jurij Uszakow i Kiryłł Dmitrijew, wysłannik Trumpa powiedział, że widzi „wyłaniające się porozumienie pokojowe”. Witkoff powiedział, że obecnie omawiane porozumienie pokojowe obejmuje „pięć terytoriów”, odnosząc się do ukraińskich regionów okupowanych obecnie przez siły rosyjskie, ale podkreślił, że rozmowy wykraczają poza to - w tym żądanie Moskwy, aby Ukraina zrezygnowała z ubiegania się o członkostwo w NATO. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wcześniej wykluczył jakiekolwiek ustępstwa terytorialne na rzecz Rosji jako potencjalny krok w kierunku zawieszenia broni. Za to jest wielce prawdopodobne, że Kijów zrezygnowałby z ubiegania się o wejście do NATO. Jeszcze przed wizytą w Rosji, po rozmowach z Kiryłłem Dmitrijewem, który przyleciał do USA, Witkoff powiedział Trumpowi, że najszybszą drogą do rozejmu jest uznanie rosyjskiej suwerenności nad ukraińskimi regionami Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia, które Rosja uważa za swoje, ale kontroluje tylko częściowo. Keith Kellogg, specjalny wysłannik na Ukrainę, który był obecny na spotkaniu, według Reutera, wypowiedział się zdecydowanie przeciwko temu, zauważając, że Kijów nigdy się na to nie zgodzi. Trump nie podjął żadnych decyzji.

 

"Atrakcyjne możliwości handlowe"

Rosja wciąż próbuje wykorzystać fakt, że ma do czynienia z biznesmenami (Trump i Witkoff). Ciągle nęci Waszyngton jakimiś korzyściami z nawiązania bliskiej współpracy gospodarczej rosyjsko-amerykańskiej. Witkoff okazuje się tutaj, po raz kolejny, ignorantem, jeśli wierzy w to, co mówi:

- Wierzę, że istnieje możliwość przekształcenia stosunków rosyjsko-amerykańskich poprzez bardzo atrakcyjne możliwości handlowe, które moim zdaniem zapewniają również prawdziwą stabilność w regionie.

Wiadomo, że niektórzy ludzie Trumpa - w tym Kellogg i sekretarz stanu Marco Rubio - doradzają mu ostrożność i twardość w kontaktach z Putinem i nie wierzą w szczerość rosyjskiego prezydenta. Ale Trump jak dotąd woli wierzyć Witkoffowi, pewnie dlatego, że Witkoff łudzi go, że wszystko jest na dobrej drodze do pokoju. Wiadomo, że człowiek woli słyszeć dobre, a nie złe wiadomości. Tymczasem Departament Stanu i Departament Skarbu pracują nad nowymi antyrosyjskimi sankcjami na wypadek, gdyby Trump zdecydował, że rozmowy z Putinem w obecnej formule straciły sens. Na taki scenariusz szykuje się też Kongres. Dwupartyjna grupa 52 senatorów podpisała się pod projektem ustawy nakładającej 500% cła (!) na towary importowane z krajów, które kupują rosyjską ropę, gaz i uran.

Rosja powiązała też wysiłki na rzecz powstrzymania walk z łagodzeniem sankcji, a także zażądała zawieszenia dostaw broni do Ukrainy jako warunku zawieszenia broni. Podczas gdy Putin już wcześniej domagał się, aby Ukraina nie mogła zostać członkiem NATO, Witkoff powiedział, że rosyjski prezydent poruszył również kwestie związane z główną zasadą paktu, zgodnie z którą atak na jednego członka stanowi atak na wszystkich członków (art. 5). A to już powinno wywołać alarm, zwłaszcza w kraju frontowym, takim jak Polska. Żądania Rosji wyraźnie pokazują intencje Putina. Gdyby udało mu się „zaklepać” zmianę granic (aneksja Krymu, obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego, chersońskiego) to by zachęciło Moskwę do podobnych terytorialnych podbojów gdzie indziej. W tym wypadku najbardziej zagrożone są trzy byłe sowieckie republiki bałtyckie. A gdyby do tego udało się wpłynąć na zasady regulujące działalność NATO, z kluczowym art. 5 na czele, to by już zagrażało wszystkim członkom Sojuszu, a zwłaszcza Polsce osamotnieniem w obliczu rosyjskiej presji. A za tym faktyczną kapitulacją oznaczającą redukcję armii, silny prorosyjski obóz polityczny, gospodarczy kolonializm. Dziś Rosja chce to osiągnąć z Ukrainą. W naszym interesie jest, by plan Putina spalił na panewce.


 

POLECANE
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

Znamy nazwisko nowego rzecznika niemieckiego rządu. To dziennikarz z ostatniej chwili
Znamy nazwisko nowego rzecznika niemieckiego rządu. To dziennikarz

Dziennikarz i publicysta "Sueddeutsche Zeitung" Stefan Kornelius obejmie stanowisko rzecznika nowego, chadecko-socjaldemokratycznego rządu Niemiec – poinformował portal dziennika.

REKLAMA

Te "pokojowe" żądania Putina to ostrzeżenie dla Polski

Putin nie zmienia zdania i zgodzi się na zawieszenie broni tylko pod warunkiem realizacji celów, jakie postawił na początku pełnoskalowej wojny. Gdyby Trump się na to zgodził (wiadomo, że Kijów się nie zgodzi), to by oznaczało zwycięski koniec konfliktu dla Rosji. Jak się to ma do słów prezydenta USA, że aby osiągnąć pokój, na ustępstwa muszą pójść OBIE strony?
Władimir Putin Te
Władimir Putin / pixabay.com

Z polskiego punktu widzenia najbardziej niepokoić muszą dwa żądania Kremla: potwierdzenie aneksji ponad jednej piątej terytorium Ukrainy oraz neutralizacja art. 5 NATO. To nic innego, jak przygotowywanie gruntu pod przyszłą inwazją na kraje zachodnie. Najpierw kraje bałtyckie, a potem może i Polskę (jak wieszczył już w 2008 roku śp. Prezydent Lech Kaczyński).

 

"Trwały pokój"

Specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa Steve Witkoff ujawnił nieco informacji na temat jego spotkania z Putinem w rozmowie na antenie Fox News. Częściowo potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne doniesienia, jak choćby te dotyczące terytorialnych żądań Putina. Witkoff powiedział, że prezydent Rosji jest otwarty na „trwały pokój” z Ukrainą, ale nie wskazał, czy którekolwiek z wcześniejszych żądań Kremla dotyczących zawieszenia broni na Ukrainie uległo zmianie. Zacznijmy od „trwałego pokoju” – każdy, kto ma elementarną wiedzę na temat Rosji i sposobu uprawiania przez nią polityki, doskonale wie, że nie ma czegoś takiego, jak „trwały pokój”. W przypadku konfliktu z Ukrainą jest pewne, że byłoby to tylko czasowe zamrożenie wojny. W odpowiednich dla Moskwy czasie i okolicznościach Rosjanie spróbują dokończyć rozprawę z Ukraińcami. No i druga kwestia: skoro Witkoff nie mówi, że jakieś wcześniejsze żądanie Putina uległo zmianie, to znaczy, że nie uległo. Stanowisko Kremla pozostaje maksymalistyczne. A pożyteczny idiota Witkoff jest wykorzystywany do prób wmówienia Trumpowi, że uszanowanie tego stanowiska to najkrótsza (jedyna) droga do pokoju.

Dziś widać, jak dużym sukcesem Kremla było wymuszenie na Trumpie, żeby jedynym łącznikiem w jego administracji z Kremlem był Witkoff (odsunięcie Kellogga). Zaczynam odnosić wrażenie, że Witkoff uprawia już jakąś propagandę sukcesu. Nie ma żadnych efektów z jego rozmów z Rosjanami, ale po każdym spotkaniu mówi, że wszystko jest na dobrej drodze etc. etc. Trump po prostu nie dostaje prawdziwego obrazu sytuacji. Oczywiście ma inne źródła, ale jeśli chodzi o poziom najwyższy, czyli kontakt z Putinem, jest zdany na Witkoffa. Tymczasem Kreml ciągle robi zasłony dymne. Wypuszcza przecieki, dezinformuje nawet własną elitę. Dziś tak naprawdę nikt nie wie, co siedzi w głowie Putina.

Witkoff spotkał się z Putinem w Petersburgu w zeszłym tygodniu, było to ich trzecie spotkanie od czasu powrotu Trumpa do Białego Domu. Po pięciogodzinnej dyskusji, w której uczestniczyli również doradcy Putina Jurij Uszakow i Kiryłł Dmitrijew, wysłannik Trumpa powiedział, że widzi „wyłaniające się porozumienie pokojowe”. Witkoff powiedział, że obecnie omawiane porozumienie pokojowe obejmuje „pięć terytoriów”, odnosząc się do ukraińskich regionów okupowanych obecnie przez siły rosyjskie, ale podkreślił, że rozmowy wykraczają poza to - w tym żądanie Moskwy, aby Ukraina zrezygnowała z ubiegania się o członkostwo w NATO. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wcześniej wykluczył jakiekolwiek ustępstwa terytorialne na rzecz Rosji jako potencjalny krok w kierunku zawieszenia broni. Za to jest wielce prawdopodobne, że Kijów zrezygnowałby z ubiegania się o wejście do NATO. Jeszcze przed wizytą w Rosji, po rozmowach z Kiryłłem Dmitrijewem, który przyleciał do USA, Witkoff powiedział Trumpowi, że najszybszą drogą do rozejmu jest uznanie rosyjskiej suwerenności nad ukraińskimi regionami Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia, które Rosja uważa za swoje, ale kontroluje tylko częściowo. Keith Kellogg, specjalny wysłannik na Ukrainę, który był obecny na spotkaniu, według Reutera, wypowiedział się zdecydowanie przeciwko temu, zauważając, że Kijów nigdy się na to nie zgodzi. Trump nie podjął żadnych decyzji.

 

"Atrakcyjne możliwości handlowe"

Rosja wciąż próbuje wykorzystać fakt, że ma do czynienia z biznesmenami (Trump i Witkoff). Ciągle nęci Waszyngton jakimiś korzyściami z nawiązania bliskiej współpracy gospodarczej rosyjsko-amerykańskiej. Witkoff okazuje się tutaj, po raz kolejny, ignorantem, jeśli wierzy w to, co mówi:

- Wierzę, że istnieje możliwość przekształcenia stosunków rosyjsko-amerykańskich poprzez bardzo atrakcyjne możliwości handlowe, które moim zdaniem zapewniają również prawdziwą stabilność w regionie.

Wiadomo, że niektórzy ludzie Trumpa - w tym Kellogg i sekretarz stanu Marco Rubio - doradzają mu ostrożność i twardość w kontaktach z Putinem i nie wierzą w szczerość rosyjskiego prezydenta. Ale Trump jak dotąd woli wierzyć Witkoffowi, pewnie dlatego, że Witkoff łudzi go, że wszystko jest na dobrej drodze do pokoju. Wiadomo, że człowiek woli słyszeć dobre, a nie złe wiadomości. Tymczasem Departament Stanu i Departament Skarbu pracują nad nowymi antyrosyjskimi sankcjami na wypadek, gdyby Trump zdecydował, że rozmowy z Putinem w obecnej formule straciły sens. Na taki scenariusz szykuje się też Kongres. Dwupartyjna grupa 52 senatorów podpisała się pod projektem ustawy nakładającej 500% cła (!) na towary importowane z krajów, które kupują rosyjską ropę, gaz i uran.

Rosja powiązała też wysiłki na rzecz powstrzymania walk z łagodzeniem sankcji, a także zażądała zawieszenia dostaw broni do Ukrainy jako warunku zawieszenia broni. Podczas gdy Putin już wcześniej domagał się, aby Ukraina nie mogła zostać członkiem NATO, Witkoff powiedział, że rosyjski prezydent poruszył również kwestie związane z główną zasadą paktu, zgodnie z którą atak na jednego członka stanowi atak na wszystkich członków (art. 5). A to już powinno wywołać alarm, zwłaszcza w kraju frontowym, takim jak Polska. Żądania Rosji wyraźnie pokazują intencje Putina. Gdyby udało mu się „zaklepać” zmianę granic (aneksja Krymu, obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego, chersońskiego) to by zachęciło Moskwę do podobnych terytorialnych podbojów gdzie indziej. W tym wypadku najbardziej zagrożone są trzy byłe sowieckie republiki bałtyckie. A gdyby do tego udało się wpłynąć na zasady regulujące działalność NATO, z kluczowym art. 5 na czele, to by już zagrażało wszystkim członkom Sojuszu, a zwłaszcza Polsce osamotnieniem w obliczu rosyjskiej presji. A za tym faktyczną kapitulacją oznaczającą redukcję armii, silny prorosyjski obóz polityczny, gospodarczy kolonializm. Dziś Rosja chce to osiągnąć z Ukrainą. W naszym interesie jest, by plan Putina spalił na panewce.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe