Die Welt. Gerhard Gnauck: "Polacy muszą wybrać pomiędzy Kaczyńskim i Papieżem"

Pewien zakonnik w liście polemicznym domaga się humanitarnego traktowania uchodźców i atakuje ostro kościół katolicki w Polsce a także polski rząd. Polacy muszą wybrać pomiędzy Kaczyńskim i papieżem.
Zaczyna swój tekst Garhard Gnauck, a dalej czytamy:
Takiego listu-przesłania we wciąż bardzo silnym polskim Kościele jeszcze nie było. "Oskarżam" - pod takim tytułem, podobnie jak 120 lat temu we Francji Emil Zola (w swym „J’accuse“), sędziwy polski dominikanin, ojciec Ludwik Wiśniewski, zwraca się do opinii publicznej swojego kraju w słowach pełnych gniewu i oskarżeń. Wiśniewski pisze: "W Polsce na naszych oczach umiera chrześcijaństwo". Wrogość, nienawiść i narodowa ideologia niczym trucizna wniknęły do polskiego kościoła. Najgorszym tego wyrazem jest rozpowszechniona mentalność skłaniająca wielu Polaków-katolików do izolowania się i sztywnego wspierania polityki polskiego rządu wobec uchodźców" - krytykuje 81 letni ojciec. (...)
Nic gorszego nie można byłoby polskiemu kościołowi zarzucić. Zgodnie z oczekiwaniem, oskarżenia zakonnika spotkały się z ostrą krytyką, ale i z ostrożnym uznaniem że strony liberalnego skrzydła Kościoła.
"Nie może być tak dalej, aby rząd swoją odmowę przyjmowania muzułmańskich uchodźców tłumaczył obroną Polski i chrześcijaństwa." - pisze Wiśniewski. Rząd krok po kroku wycofywał się z przyrzeczenia, jakie złożyli ich poprzednicy w sprawie przyjęcia 7000 uchodźców z innych krajów Unii, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Nawet mały humanitarny projekt zaproponowany przez Konferencję Episkopatu Polski o przyjęciu rannych w wojnie Syryjczyków został przez rząd zablokowany, a w zamian zwiększono pulę pieniędzy przeznaczoną na projekty realizowany na miejscu.
Ta polityka skierowana jest również przeciwko stanowisku papieża Franciszka. Tym samym kościół w Polsce - podobnie jak prawie 90 procent Polaków przyznających się do katolicyzmu - stawiany jest przed zasadniczym wyborem: albo postępować za wskazaniami papieża, albo też pójść za głosem Jarosława Kaczyńskiego, szefa opowiadającej się jakoby za katolicyzmem partii rządzącej PiS. Jak na razie wygląda to raczej na silny sojusz kościoła z partią rządzącą. Narodowo-konserwatywna partia PiS traktuje kościół jako godnego najwyższej czci stróża tradycji.
(...)
Liberalne skrzydło kościoła w ostatnim czasie znajdowało się raczej w defensywie, zwłaszcza po tym, gdy jej nieformalny przywódca, kardynał Dziwisz, były sekretarz papieża Jana Pawła II, odszedł na emeryturę. Ale teraz konflikt ten, który dotąd zaledwie się tlił, za sprawą ojca Wiśniewskiego wybuchnął z całą gwałtownością i osiągnął swe apogeum.
Ojciec Wiśniewski w swym apelu odniósł się również do faktu, że tylko 37 procent katolików w Polsce regularnie chodzi do kościoła. Przyczyna leży bezsprzecznie w upolitycznieniu tej instytucji, co prowadzi do tego, że dzisiaj wielu domniemanych chrześcijan "opluwa i zwalcza rzekomych wrogów, a jednocześnie składa ręce do modlitwy, aby w takiej pobożnej postawie pokazać się w mediach" - pisze Wiśniewski
Jest to "paradoks chrześcijaństwa". Wiśniewski atakuje przede wszystkim jego narodowo-katolickie skrzydło skupione wokół Radia Maryja. I naciska na biskupów, aby zaczęli interweniować.
Wiśniewski powołuje się również na wyniki sondaży, według których jeszcze 10 lat temu 70 procent Polaków było na przyjmowaniem uchodźców. Dzisiaj 63 procent jest przeciwko. Pochwala inicjatywę Konferencji Episkopatu Polski, aby poprzez tak zwany "korytarz humanitarny" przyjąć przynajmniej kilkudziesiąt rannych ofiar wojny w Syrii. To, że rząd odrzucił również to, motywując to względami bezpieczeństwa, wyprowadziło starego zakonnika szczególnie z równowagi: "Większego zakłamania trudno sobie wyobrazić" - napisał.
Politykę Warszawy, która podobnie jak wiele innych krajów Unii odmówiła przyjęcia uchodźców zgodnie z ustalonymi wcześniej zobowiązaniami, sędziwy zakonnik określa jako "zawstydzającą" i kieruj pod adresem polskich parlamentarzystów oskarżenie: "wy rujnujecie chrześcijaństwo".
(...)
Jego oskarżenia spotkały się różną reakcją. W liberalnych świeckich i katolickich mediach trafiło to na aprobatę: "Jestem zasypywany mailami od znajomych, którzy nie chcą już dłużej chodzić do kościoła" - informuje liberalny teolog Alfred Wierzbicki. Diagnozę ojca Wiśniewskiego co do przyczyn tak gwałtownego spadku uczestnictwa w nabożeństwach uważa za jak najbardziej trafną. (...)
Media prorządowe natomiast odwracają kota ogonem i odmawiają Wiśniewskiemu prawa do nazywania siebie katolikiem. "Polscy katolicy są sumieniem Zachodniej Europy, są oznaką sprzeczności w dzisiejszym świecie i takimi też pozostaną" - pisze portal wPolityce. "Zwariowane apele Wiśniewskiego" nie są w stanie sprowadzić polskiego kościoła z "konsekwentnej, głębokiej i wiernej swym zasadom drogi"
(...)
"Oskarżenie ojca Wiśniewskiego zjawiło się we właściwym czasie"
- pisze dalej Gnauck, gdyż - jak sugeruje - również w kierownictwie Kościoła pojawiła się już pewna refleksja. A to jakoby za sprawą "złych doświadczeń" z dotychczasowymi humanitarnymi projektami pomocowymi. Autor przytacza tu słowa arcybiskupa Gądeckiego, który uważa, iż ów powszechny brak gotowości do przyjmowania uchodźców w polskim społeczeństwie dla chrześcijanina nie powinien być żadnym argumentem.
"I nawet gdyby 99 procent ludzi powiedziało, że nie powinno się ich przyjmować i im pomagać, to i tak nie powinniśmy się tym kierować"
- przytacza Gnauck słowa arcybiskupa.
Troska państwa o bezpieczeństwo jest ważna , ale egoistyczna; Kościół obowiązuje zasada: "na pierwszym miejscu stoi człowiek". Tak daleko najwyżsi pasterze w polskim kościele nigdy jeszcze w swych deklaracjach nie poszli. Jednak list oskarżycielski Wiśniewskiego wydał się im zbyt ostry. Rzecznik episkopatu określił go jako obraźliwy i wskazał na liczne msze w intencji uchodźców, jakie miały miejsce w polskich kościołach.
- kończy swój artykuł Gerhard Gnauck w dzienniku "die Welt"
Marian Panic
https://www.welt.de/politik/ausland/article172853381/Polnischer-Pater-Ihr-zerstoert-das-Christentum.html