Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"

Podczas obchodów upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westeplatte został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"
/ prezydent.pl

Siedemdziesiąt dziewięć lat temu rozpoczęła się wojna, która stała się najtragiczniejszym doświadczeniem w historii ludzkości. Polska była pierwszą ofiarą wojennej agresji ze strony nazistowskich Niemiec – i pierwszym krajem, który zbrojnie stawił opór hitlerowskiej polityce przemocy. Nikt w Polsce nie dążył do wojny, ale wiedzieliśmy, że ze złem trzeba zdecydowanie walczyć, a nie jednać go ustępstwami. To więc my, Polacy, mamy szczególne prawo, ale i powinność, aby stać na straży pamięci. Jesteśmy zobowiązani nieustannie świadczyć wobec świata, jakie wartości muszą być chronione, by taka tragedia nigdy już nie mogła się powtórzyć. Westerplatte, gdzie padły jedne z pierwszych strzałów II wojny światowej, jest symbolem walecznej polskiej obrony – tak jak napadnięty z powietrza Wieluń pozostaje symbolem męczeństwa cywilnej ludności i barbarzyńskich zniszczeń. Będziemy zawsze pamiętać o wszystkich naszych współrodakach, o wszystkich obywatelach Rzeczypospolitej, którzy stracili życie z rąk najeźdźców i okupantów w strasznych latach wojny. Oddajemy cześć kombatantom i z dumą przywołujemy bohaterstwo polskiego żołnierza, który w obronie Ojczyzny bił się z najwyższym poświęceniem.

 

Westerplatte to czyn, który stał się legendą. Obrońcy stawiający opór wielokrotnie liczniejszemu wrogowi w założeniu mieli wytrwać kilkanaście godzin, a walczyli zaciekle przez siedem dni. Powtarzany przez Polskie Radio komunikat: „Westerplatte broni się nadal” – dodawał sił i otuchy wszystkim Polakom. Wiele bitew września 1939 roku, także gdy na Rzeczpospolitą zwaliła się druga napaść ze strony Związku Sowieckiego, pozostaje w naszej historii przykładem ogromnego heroizmu. Mimo porażki, Polacy nigdy nie upadli na duchu.


Nigdy nie zaprzestaliśmy walki. Od początku do końca wojny pozostawaliśmy w szeregach aliantów, w zachodniej koalicji narodów wolnego świata. I chociaż dzień zwycięstwa miał dla nas gorzki smak, bo doznaliśmy nowego zniewolenia w uścisku komunistycznego systemu, nieugięte pragnienie wolności zawsze stanowiło główny wątek polskich losów. To ono składa się na naszą tożsamość, to ono pozwoliło odnieść ostateczny triumf. Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska, jedno z najważniejszych źródeł wolności, która rozlała się na całą Polskę i tę część Europy.

 

O tych historycznych lekcjach myślimy w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wspominamy wypowiedziane w tym miejscu słowa naszego wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II o tym, że każdy ma swoje Westerplatte. Dzisiaj to my jesteśmy odpowiedzialni za umacnianie niepodległego bytu Rzeczypospolitej, a także za przeciwstawianie się złu we współczesnym, ciągle jeszcze niespokojnym świecie. Chronić pokój i bezpieczeństwo można tylko w stanowczym sojuszu demokratycznych krajów, sprzeciwiających się łamaniu prawa międzynarodowego, naruszaniu terytorialnej integralności i podmiotowości państw. Powinniśmy także nieustannie wspierać i rozwijać własną armię, umacniać polskie zdolności obronne. Czujność, nieustępliwość i solidarność to gwarancja dobrej przyszłości. Tak jak obrońcy Westerplatte musimy trwać na straży wartości, które nadają sens życiu ludzi i narodów.

 

Polskiej suwerennej państwowości wiernie strzeże i dumnie ją reprezentuje Wojsko Polskie. Żołnierze Września 1939 i innych wojennych zmagań bronili Rzeczypospolitej za cenę własnej krwi, zaświadczali, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Spadkobiercami tych chlubnych tradycji, wartownikami naszej wolności oraz reprezentantami niepodległego polskiego państwa są żołnierze współczesnych sił zbrojnych. Nie do pomyślenia jest, aby mogłoby ich zabraknąć podczas tej doniosłej uroczystości na Westerplatte, która ma charakter państwowy, łączący wszystkich Polaków. Nie do pomyślenia jest, aby nie było tu wojskowego sztandaru i wojskowych szeregów w służbie na rzecz polskiego dziedzictwa i polskiej przyszłości.

 

Dziękuję wszystkim, którzy tego szczególnego dnia przybyli na Westerplatte. We wspólnym kręgu wielu pokoleń i wielu środowisk składają Państwo hołd walecznym obrońcom Rzeczypospolitej oraz ofiarom wojny. Zastanawiają się również Państwo nad rozwijaniem dróg dialogu, które pozwolą nam razem żyć w świecie pełnym pokoju i pomyślności. Łączę się z Państwem serdecznymi myślami i w modlitwie za bohaterów polskiej historii.

 

Chwała żołnierzom Westerplatte! Chwała wszystkim walczącym o wolność naszej Ojczyzny! Wieczna pamięć poległym!

 - napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

 

adg

źródło: prezydent.pl, TT

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"

Podczas obchodów upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westeplatte został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"
/ prezydent.pl

Siedemdziesiąt dziewięć lat temu rozpoczęła się wojna, która stała się najtragiczniejszym doświadczeniem w historii ludzkości. Polska była pierwszą ofiarą wojennej agresji ze strony nazistowskich Niemiec – i pierwszym krajem, który zbrojnie stawił opór hitlerowskiej polityce przemocy. Nikt w Polsce nie dążył do wojny, ale wiedzieliśmy, że ze złem trzeba zdecydowanie walczyć, a nie jednać go ustępstwami. To więc my, Polacy, mamy szczególne prawo, ale i powinność, aby stać na straży pamięci. Jesteśmy zobowiązani nieustannie świadczyć wobec świata, jakie wartości muszą być chronione, by taka tragedia nigdy już nie mogła się powtórzyć. Westerplatte, gdzie padły jedne z pierwszych strzałów II wojny światowej, jest symbolem walecznej polskiej obrony – tak jak napadnięty z powietrza Wieluń pozostaje symbolem męczeństwa cywilnej ludności i barbarzyńskich zniszczeń. Będziemy zawsze pamiętać o wszystkich naszych współrodakach, o wszystkich obywatelach Rzeczypospolitej, którzy stracili życie z rąk najeźdźców i okupantów w strasznych latach wojny. Oddajemy cześć kombatantom i z dumą przywołujemy bohaterstwo polskiego żołnierza, który w obronie Ojczyzny bił się z najwyższym poświęceniem.

 

Westerplatte to czyn, który stał się legendą. Obrońcy stawiający opór wielokrotnie liczniejszemu wrogowi w założeniu mieli wytrwać kilkanaście godzin, a walczyli zaciekle przez siedem dni. Powtarzany przez Polskie Radio komunikat: „Westerplatte broni się nadal” – dodawał sił i otuchy wszystkim Polakom. Wiele bitew września 1939 roku, także gdy na Rzeczpospolitą zwaliła się druga napaść ze strony Związku Sowieckiego, pozostaje w naszej historii przykładem ogromnego heroizmu. Mimo porażki, Polacy nigdy nie upadli na duchu.


Nigdy nie zaprzestaliśmy walki. Od początku do końca wojny pozostawaliśmy w szeregach aliantów, w zachodniej koalicji narodów wolnego świata. I chociaż dzień zwycięstwa miał dla nas gorzki smak, bo doznaliśmy nowego zniewolenia w uścisku komunistycznego systemu, nieugięte pragnienie wolności zawsze stanowiło główny wątek polskich losów. To ono składa się na naszą tożsamość, to ono pozwoliło odnieść ostateczny triumf. Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska, jedno z najważniejszych źródeł wolności, która rozlała się na całą Polskę i tę część Europy.

 

O tych historycznych lekcjach myślimy w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wspominamy wypowiedziane w tym miejscu słowa naszego wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II o tym, że każdy ma swoje Westerplatte. Dzisiaj to my jesteśmy odpowiedzialni za umacnianie niepodległego bytu Rzeczypospolitej, a także za przeciwstawianie się złu we współczesnym, ciągle jeszcze niespokojnym świecie. Chronić pokój i bezpieczeństwo można tylko w stanowczym sojuszu demokratycznych krajów, sprzeciwiających się łamaniu prawa międzynarodowego, naruszaniu terytorialnej integralności i podmiotowości państw. Powinniśmy także nieustannie wspierać i rozwijać własną armię, umacniać polskie zdolności obronne. Czujność, nieustępliwość i solidarność to gwarancja dobrej przyszłości. Tak jak obrońcy Westerplatte musimy trwać na straży wartości, które nadają sens życiu ludzi i narodów.

 

Polskiej suwerennej państwowości wiernie strzeże i dumnie ją reprezentuje Wojsko Polskie. Żołnierze Września 1939 i innych wojennych zmagań bronili Rzeczypospolitej za cenę własnej krwi, zaświadczali, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Spadkobiercami tych chlubnych tradycji, wartownikami naszej wolności oraz reprezentantami niepodległego polskiego państwa są żołnierze współczesnych sił zbrojnych. Nie do pomyślenia jest, aby mogłoby ich zabraknąć podczas tej doniosłej uroczystości na Westerplatte, która ma charakter państwowy, łączący wszystkich Polaków. Nie do pomyślenia jest, aby nie było tu wojskowego sztandaru i wojskowych szeregów w służbie na rzecz polskiego dziedzictwa i polskiej przyszłości.

 

Dziękuję wszystkim, którzy tego szczególnego dnia przybyli na Westerplatte. We wspólnym kręgu wielu pokoleń i wielu środowisk składają Państwo hołd walecznym obrońcom Rzeczypospolitej oraz ofiarom wojny. Zastanawiają się również Państwo nad rozwijaniem dróg dialogu, które pozwolą nam razem żyć w świecie pełnym pokoju i pomyślności. Łączę się z Państwem serdecznymi myślami i w modlitwie za bohaterów polskiej historii.

 

Chwała żołnierzom Westerplatte! Chwała wszystkim walczącym o wolność naszej Ojczyzny! Wieczna pamięć poległym!

 - napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

 

adg

źródło: prezydent.pl, TT

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe