Szukaj
Konto

„Solidarność” wspiera tworzące się muzeum

05.12.2016 13:03
„Solidarność” wspiera tworzące się muzeum
Źródło: Wizualizacja Muzeum Historii Polski
Komentarzy: 0
Ponad 200 książek i blisko 50 tytułów czasopism drugiego obiegu przekazało Archiwum Historyczne Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” tworzącemu się na terenie warszawskiej cytadeli Muzeum Historii Polski. To początek relacji pomiędzy Muzeum i Solidarnością, które zawarły umowę o współpracy i wzajemnym uzupełnieniu zbiorów archiwalnych.
W ramach umowy obydwie instytucje będą wzajemnie udostępniały i w miarę możliwości uzupełniały swoje zbiory archiwalne. Głównie przekazywały tzw. dublety, a więc te archiwalia, które występują w więcej niż pojedynczych egzemplarzach. Dotyczy to przede wszystkim wydawnictw drugoobiegowych tzw. bibuły. Umowa zakłada również współpracę przy projektach dot. najnowszej historii Polski.

- Muzeum zwróciło się do KK NSZZ "Solidarność" z prośbą o uzupełnienie swoich zbiorów. Przekazaliśmy ponad 200 książek i blisko 50 tytułów czasopism drugiego obiegu będących u nas dubletami. Jest to dopiero początek współpracy i planujemy przekazać jeszcze wiele innych materiałów - powiedziała Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej. - Zależy nam, aby to muzeum miało jak najwięcej eksponatów i materiałów archiwalnych dot. "Solidarności", by wystawy czy inne projekty realizowane przez MHP były rzetelne, oparte na bogatym materiale źródłowym i aby docierały do jak największego grona odbiorców - dodała.

Muzeum Historii Polski powołane zostało przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w maju 2006 r. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Muzeum jego celem jest przedstawienie najważniejszych wątków polskiej historii - państwa i narodu - ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności - tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. MHP zajmuje się organizowaniem wystaw, konferencji naukowych, promuje historię Polski na arenie międzynarodowej.

Muzeum nie ma jeszcze stałej siedziby. W marcu 2015 r. zapadła decyzja o budowie muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej. Jego otwarcie zaplanowano na 11 listopada 2018 r. - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

jl

Komentarzy: 0
Data publikacji: 05.12.2016 13:03