Bezpieczeństwo na budowie – bez dróg na skróty

Tydzień Bezpieczeństwa
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie istnieje od dziewięciu lat. Powstało w 2010 r. z inicjatywy Głównego Inspektora Pracy. Początkowo sygnatariuszami Porozumienia było siedmiu generalnych wykonawców. Ze względu na charakter otwarty organizacji, wkrótce do Porozumienia dołączyli nowi członkowie. Obecnie Porozumienie tworzy 15 największych generalnych wykonawców budowlanych w kraju, sygnatariusze Porozumienia: Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Karmar, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep i Warbud oraz trzech członków zrzeszonych MCKB, REMBOR General i NDI. Sojusz został zawiązany z myślą o wyeliminowaniu wypadków na budowach poprzez promocję bezpiecznych zachowań, poprawę standardów bezpieczeństwa i warunków pracy oraz rozwijanie kultury BHP.
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie już szósty rok z rzędu organizuje akcję „Tydzień Bezpieczeństwa”. Akcja prowadzona wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy odbędzie się w dniach 13-19 maja. – Tydzień Bezpieczeństwa to ważny projekt dla branży budowlanej. Hasło tegorocznej edycji to „Nigdy nie idź na skróty”. Pomimo naszych usilnych działań i ciężkiej pracy niestety w 2018 roku zginęło 11 pracowników z naszych firm – sygnatariuszy Porozumienia. Odwołujemy się do każdego z pracowników. Razem tworzymy zespół, pracujemy na wspólny sukces. Każdy ma wpływ na swoje i innych bezpieczeństwo. Warunki naszej pracy są dynamiczne, często nieprzewidywalne i zmienne. Ktoś może czegoś nie dopilnować, ale ktoś inny może zauważyć niebezpieczeństwo. Najważniejsze jest to, by nie chodzić na skróty i nie uławiać sobie pracy kosztem bezpieczeństwa własnego i innych – stwierdził Leszek Gołąbiecki, Prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.
Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa obejmuje m.in.: szkolenia z pierwszej pomocy na budowach, warsztaty i prezentacje praktyk BHP na budowach, pokazy zabezpieczeń, prelekcje inspektorów PIP. - Przygotowaliśmy także nowe poradniki dla kierowników budów podnoszące poziom bezpieczeństwa na budowie. Książka Pomysłów BHP 2019 podpowiada ponad 30 działań z pracownikami budów – dodaje Gołąbiecki. Jedna z podpowiedzi obejmuje montaż tablic na budowach ze zdjęciami bliskich pracowników. Tablica „Dla kogo pracuję bezpiecznie?” ma na celu uświadomienie pracownikom, że pracują bezpiecznie nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny i przyjaciół.
Wypadki w budownictwie
Budownictwo jest na 2. miejscu wśród branż, w których najczęściej dochodzi do wypadków w miejscu pracy. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. A to oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. W wypadkach zbadanych przez inspektorów pracy w 2018 roku 171 osób doznało ciężkich obrażeń ciała, w 2017 r. było ich 215. Od kilku lat liczba wypadków w budownictwie regularnie spada. Według najnowszych danych GUS w porównaniu do ubiegłego roku liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy spadła o 3 proc.
Wśród głównych przyczyn wypadków PIP wyróżnia przyczyny organizacyjne - dominuje brak odpowiedniego nadzoru nad pracownikami, brak instrukcji prowadzenia procesu technologicznego oraz brak instrukcji obsługi maszyn i urządzeń, tolerowanie przez osoby sprawujące nadzór odstępstw od przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, brak przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, często brak instruktażu stanowiskowego, brak środków ochrony indywidualnej, nieprawidłowości związane z ogólną organizacją pracy, dopuszczenie do pracy pracownika z przeciwwskazaniami lekarskimi lub bez badań lekarskich.
Do wypadków nie rzadko przyczyniają się także błędy ludzkie, jak np. nieprawidłowe zachowanie się pracownika, niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności, nieznajomość przepisów oraz zasad bhp. Wypadki mogą być skutkiem lekceważenia przez pracownika zagrożenia, nieużywanie przez niego środków ochrony indywidualnej, czy brak wiedzy o zagrożeniach. Przyczyny uzupełniają także kwestie techniczne – najczęściej jest to brak lub niewłaściwe urządzenia zabezpieczające, a także brak lub niewłaściwe środki ochrony zbiorowej.
Wiesław Łyszczek podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego podkreślał jego dużą rolę w likwidowaniu powyższych przyczyn. – Ważne jest bowiem nie tylko karanie pracodawców podczas kontroli. Ważne są także prewencja, szkolenia i edukacja. Mam nadzieje, że nasza współpraca z innymi podmiotami zaprocentuje i pomoże w zmniejszeniu wypadków – skwitował Łyszczek.
Marcin Koziestański