Bezpieczeństwo na budowie – bez dróg na skróty

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. A to oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba.
 Bezpieczeństwo na budowie – bez dróg na skróty
/ M. Żegliński Tygodnik Solidarność
W celu ograniczenia liczby wypadków w budownictwie, 13 maja Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy i Leszek Gołąbiecki, Prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa Pracy, skupiającego generalnych wykonawców z branży budowlanej podpisali list intencyjny dotyczący dalszej współpracy. Obie strony zadeklarowały współdziałanie na rzecz budowania świadomości, kultury bezpieczeństwa pracy, a w efekcie zmniejszenia liczby wypadków przy pracy oraz ograniczenia występowania chorób zawodowych. 

Tydzień Bezpieczeństwa
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie istnieje od dziewięciu lat. Powstało w 2010 r. z inicjatywy Głównego Inspektora Pracy. Początkowo sygnatariuszami Porozumienia było siedmiu generalnych wykonawców. Ze względu na charakter otwarty organizacji, wkrótce do Porozumienia dołączyli nowi członkowie. Obecnie Porozumienie tworzy 15 największych generalnych wykonawców budowlanych w kraju, sygnatariusze Porozumienia: Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Karmar,  Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep i Warbud oraz trzech członków zrzeszonych MCKB, REMBOR General i NDI. Sojusz został zawiązany z myślą o wyeliminowaniu wypadków na budowach poprzez promocję bezpiecznych zachowań, poprawę standardów bezpieczeństwa i warunków pracy oraz rozwijanie kultury BHP.

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie już szósty rok z rzędu organizuje akcję „Tydzień Bezpieczeństwa”. Akcja prowadzona wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy odbędzie się w dniach 13-19 maja. – Tydzień Bezpieczeństwa to ważny projekt dla branży budowlanej. Hasło tegorocznej edycji to „Nigdy nie idź na skróty”. Pomimo naszych usilnych działań i ciężkiej pracy niestety w 2018 roku zginęło 11 pracowników z naszych firm – sygnatariuszy Porozumienia. Odwołujemy się do każdego z pracowników. Razem tworzymy zespół, pracujemy na wspólny sukces. Każdy ma wpływ na swoje i innych bezpieczeństwo. Warunki naszej pracy są dynamiczne, często nieprzewidywalne i zmienne.  Ktoś może czegoś nie dopilnować, ale ktoś inny może zauważyć niebezpieczeństwo. Najważniejsze jest to, by nie chodzić na skróty i nie uławiać sobie pracy kosztem bezpieczeństwa własnego i innych – stwierdził Leszek Gołąbiecki, Prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa obejmuje m.in.: szkolenia z pierwszej pomocy na budowach, warsztaty i prezentacje praktyk BHP na budowach, pokazy zabezpieczeń, prelekcje inspektorów PIP. - Przygotowaliśmy także nowe poradniki dla kierowników budów podnoszące poziom bezpieczeństwa na budowie. Książka Pomysłów BHP 2019 podpowiada ponad 30 działań z pracownikami budów – dodaje Gołąbiecki. Jedna z podpowiedzi obejmuje montaż tablic na budowach ze zdjęciami bliskich pracowników. Tablica „Dla kogo pracuję bezpiecznie?” ma na celu uświadomienie pracownikom, że pracują bez­piecznie nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny i przyjaciół.

Wypadki w budownictwie
Budownictwo jest na 2. miejscu wśród branż, w których najczęściej dochodzi do wypadków w miejscu pracy. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. A to oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. W wypadkach zbadanych przez inspektorów pracy w 2018 roku 171 osób doznało ciężkich obrażeń ciała, w 2017 r. było ich 215. Od kilku lat liczba wypadków w budownictwie regularnie spada. Według najnowszych danych GUS w porównaniu do ubiegłego roku liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy spadła o 3 proc.

Wśród głównych przyczyn wypadków PIP wyróżnia przyczyny organizacyjne - dominuje brak odpowiedniego nadzoru nad pracownikami, brak instrukcji prowadzenia procesu technologicznego oraz brak instrukcji obsługi maszyn i urządzeń, tolerowanie przez osoby sprawujące nadzór odstępstw od przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, brak przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, często brak instruktażu stanowiskowego, brak środków ochrony indywidualnej, nieprawidłowości związane z ogólną organizacją pracy, dopuszczenie do pracy pracownika z przeciwwskazaniami lekarskimi lub bez badań lekarskich.

Do wypadków nie rzadko przyczyniają się także błędy ludzkie, jak np. nieprawidłowe zachowanie się pracownika, niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności, nieznajomość przepisów oraz zasad bhp. Wypadki mogą być skutkiem lekceważenia przez pracownika zagrożenia, nieużywanie przez niego środków ochrony indywidualnej, czy brak wiedzy o zagrożeniach. Przyczyny uzupełniają także kwestie techniczne – najczęściej jest to brak lub niewłaściwe urządzenia zabezpieczające, a także brak lub niewłaściwe środki ochrony zbiorowej.

Wiesław Łyszczek podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego podkreślał jego dużą rolę w likwidowaniu powyższych przyczyn. – Ważne jest bowiem nie tylko karanie pracodawców podczas kontroli. Ważne są także prewencja, szkolenia i edukacja. Mam nadzieje, że nasza współpraca z innymi podmiotami zaprocentuje i pomoże w zmniejszeniu wypadków – skwitował Łyszczek.




Marcin Koziestański

 

POLECANE
Stanowski o spotkaniu po debacie z Nawrockim: Zapamiętam to na długo.Ta scena poruszyła pilne
Stanowski o spotkaniu po debacie z Nawrockim: "Zapamiętam to na długo.Ta scena poruszyła"

W piątek wieczorem odbyła się debata kandydatów na prezydenta, podczas której Krzysztof Stanowski wezwał Karola Nawrockiego do wyjaśnień dotyczących zakupu kawalerki w Gdańsku. Po wydarzeniu do Stanowskiego podszedł Karol Nawrocki. "Powiem wam, że dla mnie te wybory to także kolekcjonowanie w głowie pewnych scenek. Jedną z nich zapamiętam na długo" - opisuje swoją rozmowę z Nawrockim dziennikarz.

Ważny komunikat dla mieszkańców Torunia Wiadomości
Ważny komunikat dla mieszkańców Torunia

Od niedzieli 11 maja do niedzieli 18 maja na toruńskim lotnisku znów odbędą się zawody samolotowe. Do miasta przylecą najlepsi piloci z Polski, by wziąć udział w Pucharze Polski w Akrobacjach Samolotowych.

Kraków: w domu studenckim znaleziono dwa ciała Wiadomości
Kraków: w domu studenckim znaleziono dwa ciała

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie potwierdziła Polsat News, że w hotelowej części akademika przy ul. Reymonta w Krakowie odkryto ciała dwóch mężczyzn w wieku ok. 50 lat.

Gwiazdor serialu Rodzinka.pl ogłosił radosną nowinę Wiadomości
Gwiazdor serialu "Rodzinka.pl" ogłosił radosną nowinę

Adam Zdrójkowski, znany szerszej publiczności z roli Kuby Boskiego w popularnym serialu Rodzinka.pl, ma powody do świętowania. Aktor właśnie pochwalił się, że kupił mieszkanie w Hiszpanii.

Piłkarska elita finansowa: które kluby piłkarskie rozbijają banki? Ranking CNBC Wiadomości
Piłkarska elita finansowa: które kluby piłkarskie rozbijają banki? Ranking CNBC

W 2025 roku wartość klubów piłkarskich figurujących na szczycie stawki osiągnęła imponujące poziomy, a dane przedstawione przez CNBC pokazują, które zespoły dominują nie tylko na boisku, ale także w sferze finansowej.

Dramat w policyjnym radiowozie. Śledztwo po śmierci psa służbowego Wiadomości
Dramat w policyjnym radiowozie. Śledztwo po śmierci psa służbowego

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się 1 maja podczas transportu policyjnych psów z Poznania do Warszawy. Dwa czworonogi - Piorun i Nanson - przewożone były w radiowozie bez odpowiedniego systemu wentylacji. Piorun nie przeżył, a Nanson wciąż przebywa w klinice weterynaryjnej.

Imigrant, który zaatakował Polaka na siłowni, został zwolniony z aresztu. Teraz jest w Anglii Wiadomości
Imigrant, który zaatakował Polaka na siłowni, został zwolniony z aresztu. Teraz jest w Anglii

W lutym na jednej z siłowni w Katowicach doszło do napaści. 21-letni obywatel Nigerii zaatakował innego mężczyznę młotem do ćwiczeń, wymierzając mu cios w głowę. Zaatakowany cudem uniknął tragedii.

Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Gratka dla miłośników astronomii Wiadomości
Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Gratka dla miłośników astronomii

Już 12 maja 2025 roku na niebie pojawi się zjawisko, które od wieków fascynuje zarówno naukowców, jak i zwykłych obserwatorów – pełnia Księżyca. Choć trwa tylko chwilę, wizualnie możemy ją podziwiać przez dwie noce: dzień przed i dzień po, kiedy tarcza Księżyca wciąż jest prawie w całości oświetlona.

Może nie dojść do spotkania Trzaskowski - Obama Wiadomości
Może nie dojść do spotkania Trzaskowski - Obama

Rafał Trzaskowski zasugerował, że może nie dojść do spotkania z Barackiem Obamą podczas konferencji Impact. Powodem ma być napięty kalendarz kampanijny.

Szczytno: Masowe zatrucie w Akademii Policji. Nowe informacje pilne
Szczytno: Masowe zatrucie w Akademii Policji. Nowe informacje

Jeszcze 25 słuchaczy i studentów Akademii Policji w Szczytnie spośród około stu, u których wystąpiły dolegliwości żołądkowe, jest objętych kwarantanną - podały w sobotę służby prasowe Akademii Policji w Szczytnie. Według pierwszych ustaleń powodem zachorowań był norowirus.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na budowie – bez dróg na skróty

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. A to oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba.
 Bezpieczeństwo na budowie – bez dróg na skróty
/ M. Żegliński Tygodnik Solidarność
W celu ograniczenia liczby wypadków w budownictwie, 13 maja Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy i Leszek Gołąbiecki, Prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa Pracy, skupiającego generalnych wykonawców z branży budowlanej podpisali list intencyjny dotyczący dalszej współpracy. Obie strony zadeklarowały współdziałanie na rzecz budowania świadomości, kultury bezpieczeństwa pracy, a w efekcie zmniejszenia liczby wypadków przy pracy oraz ograniczenia występowania chorób zawodowych. 

Tydzień Bezpieczeństwa
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie istnieje od dziewięciu lat. Powstało w 2010 r. z inicjatywy Głównego Inspektora Pracy. Początkowo sygnatariuszami Porozumienia było siedmiu generalnych wykonawców. Ze względu na charakter otwarty organizacji, wkrótce do Porozumienia dołączyli nowi członkowie. Obecnie Porozumienie tworzy 15 największych generalnych wykonawców budowlanych w kraju, sygnatariusze Porozumienia: Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Karmar,  Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep i Warbud oraz trzech członków zrzeszonych MCKB, REMBOR General i NDI. Sojusz został zawiązany z myślą o wyeliminowaniu wypadków na budowach poprzez promocję bezpiecznych zachowań, poprawę standardów bezpieczeństwa i warunków pracy oraz rozwijanie kultury BHP.

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie już szósty rok z rzędu organizuje akcję „Tydzień Bezpieczeństwa”. Akcja prowadzona wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy odbędzie się w dniach 13-19 maja. – Tydzień Bezpieczeństwa to ważny projekt dla branży budowlanej. Hasło tegorocznej edycji to „Nigdy nie idź na skróty”. Pomimo naszych usilnych działań i ciężkiej pracy niestety w 2018 roku zginęło 11 pracowników z naszych firm – sygnatariuszy Porozumienia. Odwołujemy się do każdego z pracowników. Razem tworzymy zespół, pracujemy na wspólny sukces. Każdy ma wpływ na swoje i innych bezpieczeństwo. Warunki naszej pracy są dynamiczne, często nieprzewidywalne i zmienne.  Ktoś może czegoś nie dopilnować, ale ktoś inny może zauważyć niebezpieczeństwo. Najważniejsze jest to, by nie chodzić na skróty i nie uławiać sobie pracy kosztem bezpieczeństwa własnego i innych – stwierdził Leszek Gołąbiecki, Prezydent Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa obejmuje m.in.: szkolenia z pierwszej pomocy na budowach, warsztaty i prezentacje praktyk BHP na budowach, pokazy zabezpieczeń, prelekcje inspektorów PIP. - Przygotowaliśmy także nowe poradniki dla kierowników budów podnoszące poziom bezpieczeństwa na budowie. Książka Pomysłów BHP 2019 podpowiada ponad 30 działań z pracownikami budów – dodaje Gołąbiecki. Jedna z podpowiedzi obejmuje montaż tablic na budowach ze zdjęciami bliskich pracowników. Tablica „Dla kogo pracuję bezpiecznie?” ma na celu uświadomienie pracownikom, że pracują bez­piecznie nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny i przyjaciół.

Wypadki w budownictwie
Budownictwo jest na 2. miejscu wśród branż, w których najczęściej dochodzi do wypadków w miejscu pracy. Według danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. A to oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. W wypadkach zbadanych przez inspektorów pracy w 2018 roku 171 osób doznało ciężkich obrażeń ciała, w 2017 r. było ich 215. Od kilku lat liczba wypadków w budownictwie regularnie spada. Według najnowszych danych GUS w porównaniu do ubiegłego roku liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy spadła o 3 proc.

Wśród głównych przyczyn wypadków PIP wyróżnia przyczyny organizacyjne - dominuje brak odpowiedniego nadzoru nad pracownikami, brak instrukcji prowadzenia procesu technologicznego oraz brak instrukcji obsługi maszyn i urządzeń, tolerowanie przez osoby sprawujące nadzór odstępstw od przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, brak przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, często brak instruktażu stanowiskowego, brak środków ochrony indywidualnej, nieprawidłowości związane z ogólną organizacją pracy, dopuszczenie do pracy pracownika z przeciwwskazaniami lekarskimi lub bez badań lekarskich.

Do wypadków nie rzadko przyczyniają się także błędy ludzkie, jak np. nieprawidłowe zachowanie się pracownika, niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności, nieznajomość przepisów oraz zasad bhp. Wypadki mogą być skutkiem lekceważenia przez pracownika zagrożenia, nieużywanie przez niego środków ochrony indywidualnej, czy brak wiedzy o zagrożeniach. Przyczyny uzupełniają także kwestie techniczne – najczęściej jest to brak lub niewłaściwe urządzenia zabezpieczające, a także brak lub niewłaściwe środki ochrony zbiorowej.

Wiesław Łyszczek podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego podkreślał jego dużą rolę w likwidowaniu powyższych przyczyn. – Ważne jest bowiem nie tylko karanie pracodawców podczas kontroli. Ważne są także prewencja, szkolenia i edukacja. Mam nadzieje, że nasza współpraca z innymi podmiotami zaprocentuje i pomoże w zmniejszeniu wypadków – skwitował Łyszczek.




Marcin Koziestański


 

Polecane
Emerytury
Stażowe