Trwają wybory parlamentarne. Polacy wybierają posłów i senatorów

W piątek Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że do głosowania w uprawnionych jest 30 111 281 wyborców, a wybory odbędą się w 27 415 obwodach do głosowania, z czego 320 znajduje się za granicą.
Warto zaznaczyć, że do spisu wyborców dopisało się 242 867 osób, zaś urzędy miejskie i gminne wydały łącznie 155 049 zaświadczeń o prawie do głosowania. To o 10 tys. więcej niż przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r.
Do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Każdy wyborca dostanie dwie karty do głosowania. Na jednej z nich, będą listy z kandydatami na posłów do Sejmu. Z kolei na drugiej nazwiska kandydatów na senatorów. Głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku „X”, tzn. dwóch przecinających się linii, w kratce, przy nazwisku wybranego kandydata.
Cisza wyborcza rozpoczęła się na 24 godziny przed dniem głosowania, a więc w piątek o północy, i potrwa do jego zakończenia.
W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.
Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.
Źródło: rmf24.pl/pkw.gov.pl
kpa