PE przyjął rezolucję ws. praworządności w Polsce. Jak głosowali polscy europosłowie?

Tekst rezolucji mówi o tym, że każde wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych nie dotyczy wyłącznie tego państwa, ale wywiera też wpływ na pozostałe kraje UE.
Dodatkowo w przyjętym dokumencie jest także mowa, że Polska i Węgry nie poczyniły postępów ws. „eliminacji ryzyka naruszenia wartości unijnych”.
Jak głosowali polscy europosłowie?
Wszyscy europarlamentarzyści Platformy Obywatelskiej poparli poprawkę dotycząca powiązania dostępu do funduszy unijnych z praworządnością, a także cały tekst rezolucji. Byli to m.in. Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Jerzy Buzek, Tomasz Frankowski, Danuta Hubner, Jarosław Kalinowski, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Ewa Łukacijewska, Radosław Sikorski, czy Róża Thun und Hohenstein.
W przypadku PSL sytuacja była nieco inna. Europosłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego zagłosowali przeciw poprawce o dostępie funduszy unijnych z praworządnością, lecz zagłosowali za całą rezolucją jako taką.
Posłowie SLD Bogusław Liberadzki oraz Marek Balt nie wstrzymali się od głosu. Inni posłowie Lewicy poparli cały tekst, byli to Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Sylwia Spurek oraz Łukasz Kohut.
Europarlamentarzyści PiS, należący do Europejskiej Partii Konserwatystów i Reformatorów zagłosowali przeciwko rezolucji. Byli to m.in. Adam Bielan, Joachim Brudziński, Ryszard Czarnecki, Patryk Jaki, Karol Karski, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Elżbieta Kruk, Beata Mazurek, Elżbieta Rafalska, Beata Szydło, czy Anna Zalewska.
Środowa debata
Przypomnijmy, że w środę w Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona prowadzonej wobec Polski procedury z art. 7 unijnego traktatu. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova stwierdziła, że sytuacja dotycząca sędziów w Polsce jest poważna.
"Jest Pan kłamcą!"
W środę na sali Parlamentu Europejskiego doszło także do kłótni pomiędzy europosłanką PiS Beatą Szydło, a europosłem KE Radosławem Sikorskim. Była premier nazwała Sikorskiego „kłamcą”, ponieważ ten zarzucił jej nie publikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego”.
Zobacz: Debata w PE o Polsce. Kłótnia Szydło z Sikorskim: „Jest Pan kłamcą!”
Estoński europoseł bronił Polski
Ostro zareagował także jeden z estońskich europarlamentarzystów Jaak Madison z ramienia Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej. Estończyk przypomniał wszystkim zgromadzonym o zbrodniach Armii Czerwonej podczas drugiej wojny światowej, odnosząc się tym samym do czwartkowej debaty w PE.
Czytaj więcej: „Chwalicie reżim, który wymordował 20 tys. polskich oficerów w Katyniu?”. Estoński europoseł broni Polski
Ostre wystąpienie Patryka Jakiego
Jeszcze wcześniej w Parlamencie Europejskim w bardzo ostrym tonie wypowiadał się europoseł PiS Patryk Jaki kierując swoje słowa do sędziów, którzy przybyli do PE. – Chciałbym Państwu przypomnieć, za co otrzymujecie Państwo środki od obywateli. Otrzymujecie je za to, żeby sądzić – mówił europoseł PiS.
Zobacz: [WIDEO] „Wzięliście dzisiaj urlop, żeby bawić się w polityków?”. Jaki w ostrych słowach do sędziów w PE
Źródło: europarl.europa.eu
kpa
