Henryk Nakonieczny w TVP Info o składkach ubezpieczeniowych i „emeryturze bez podatku”

Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, odpowiedzialny za działy eksperckie i dialog trójstronny był gościem programu „Debata” na antenie TVP Info, gdzie poruszono temat składek ubezpieczeniowych i emerytur.
 Henryk Nakonieczny w TVP Info o składkach ubezpieczeniowych i „emeryturze bez podatku”
/ fot. screen TVP Info
W grudniu, na wniosek grupy posłów Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu trafił projekt zakładający dobrowolne składki ZUS dla przedsiębiorców. Pozaobowiązkowe odprowadzanie składek miałoby dotyczyć zarówno ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego, czy wypadkowego.

– Patrząc na projekt myśmy wyrazili swoją ocenę i opinię - to jest wręcz propozycja dewastująca system emerytalny – twierdzi Henryk Nakonieczny, członek Prezydium KK NSZZ „Solidarność”. Zdaniem Nakoniecznego „to nie jest tak, że system emerytalny sobie osobno funkcjonuje”.

Ubezpieczamy się na ewentualność utraty możliwości, czy zdolności zarobkowania i ten system ma nam dać szansę uzyskania dochodów, ze względu na brak możliwości uzyskiwania dochodów z innych źródeł – podkreślił.

Zastępstwem, czy uzupełnieniem tego systemu jest na przykład pomoc społeczna. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że my z własnej woli nie uczestniczymy w tym systemie - więc na starość trzeba będzie uruchomić pomoc społeczną – zwrócił uwagę Nakonieczny i jak dodał, art. 67 Konstytucji mówi wyraźnie, że „każdy ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy”.

Mielibyśmy sytuację, że przedsiębiorca zwalniając się z obowiązku, czyli z art. 84 konstytucji, [każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie – przyp. red.], mógłby korzystać z innej formy, wręcz mógłby się domagać tego wsparcia na okoliczność osiągniętego wieku, na okoliczność choroby czy wypadku, jednocześnie zwalniając się z wszelkich obowiązków – zaznaczył.
 

Proszę pamiętać, że w Polsce mamy system zabezpieczenia emerytalnego oparty na solidarności międzypokoleniowej. Zwalniając się przerzuciłoby się ciężar na pozostałych, czy to w formie składek na ubezpieczenie społeczne, czy w konsekwencji zwiększenia podatków. My absolutnie nie godzimy się i nie zgodzimy na takie rozwiązanie


– przypomniał Henryk Nakonieczny.

W „Debacie” poruszono także temat wysokości płaconych składek na ZUS od dochodów osiąganych przez firmę. Obecnie podstawa oskładkowania to 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Mówi się jednak o scenariuszu pełnego oskładkowania dochodów z działalności gospodarczej.

Ten pomysł od 2012 roku przechodzi z rządu na rząd i sytuacja cały czas nie znajduje swojego finału, wręcz przeciwnie - zazwyczaj odbywa się zmniejszenie obciążeń składkowych płaconych przez przedsiębiorców. Mamy mały ZUS, mikro ZUS, mały ZUS plus, to wszystko powoduje nierówność stron i brak stabilności systemu i go degraduje – podkreślił członek Komisji Krajowej.
 

Mówi się o alternatywie składania do minimalnego wynagrodzenia, do uzyskania kapitału, który pozwoli na minimalne świadczenie. Ale to miałoby dotyczyć tylko przedsiębiorców, a już nie zatrudnionych na umowę o pracę, bo ktoś musi utrzymać ten system. Najlepiej, żeby to robili ci zatrudnieni na umowę o pracę, bo oni są widoczni, czytelni, wiadomo jaki mają przychód z pracy więc sprawa jest prosta. Najlepszym przykładem na to jest system chorobowy - pokrycie świadczeń systemu chorobowego dla prowadzących działalność gospodarczą z ich składek, to jest obecnie 30 proc. Podobnie mamy w pozostałych systemach


– wskazał.

Dopóki nie uzyskamy równości, czyli nie będziemy płacić proporcjonalnie od własnych przychodów, dochodów uzyskanych ze świadczenia, czy też wykonywania pracy, czy prowadzenia działalności gospodarczej, bez względu w jakiej formie ją wykonujemy, powinniśmy opłacać proporcjonalnie. Wtedy system będzie miał element sprawiedliwości, przewidywalności, a co najważniejsze - będzie mógł zabezpieczać naszą przyszłość w momencie, kiedy będziemy tracić z różnych powodów zdolność do uzyskiwania dochodów – dodał.

W środę 22 stycznia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Emerytura bez podatku”, o którym głośno mówi jeden z kandydatów na prezydenta RP Władysław Kosiniak-Kamysz. Pod projektem znoszącym podatek od emerytury podpisało się 140 tys. osób.

140 tys. osób się podpisało, ale może zapytamy pracujących o niskich dochodach, jak oni to oceniają, bo my musimy patrzeć całościowo. Proszę zwrócić uwagę, że nasze składki nie są obciążane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To pozwala nam gromadzić wyższy kapitał z uwagi na lepszy zwrot od wyższego kapitału – zaznaczył Nakonieczny.

Źródło: TVP Info
kpa



 

POLECANE
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

Arabia Saudyjska: Podpisano umowę na zakup uzbrojenia z USA za 142 mld dolarów Wiadomości
Arabia Saudyjska: Podpisano umowę na zakup uzbrojenia z USA za 142 mld dolarów

Arabia Saudyjska podpisała we wtorek umowę na zakup od USA uzbrojenia za blisko 142 mld dolarów - poinformował Biały Dom.

REKLAMA

Henryk Nakonieczny w TVP Info o składkach ubezpieczeniowych i „emeryturze bez podatku”

Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, odpowiedzialny za działy eksperckie i dialog trójstronny był gościem programu „Debata” na antenie TVP Info, gdzie poruszono temat składek ubezpieczeniowych i emerytur.
 Henryk Nakonieczny w TVP Info o składkach ubezpieczeniowych i „emeryturze bez podatku”
/ fot. screen TVP Info
W grudniu, na wniosek grupy posłów Koalicja Polska PSL-Kukiz’15 do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu trafił projekt zakładający dobrowolne składki ZUS dla przedsiębiorców. Pozaobowiązkowe odprowadzanie składek miałoby dotyczyć zarówno ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego, czy wypadkowego.

– Patrząc na projekt myśmy wyrazili swoją ocenę i opinię - to jest wręcz propozycja dewastująca system emerytalny – twierdzi Henryk Nakonieczny, członek Prezydium KK NSZZ „Solidarność”. Zdaniem Nakoniecznego „to nie jest tak, że system emerytalny sobie osobno funkcjonuje”.

Ubezpieczamy się na ewentualność utraty możliwości, czy zdolności zarobkowania i ten system ma nam dać szansę uzyskania dochodów, ze względu na brak możliwości uzyskiwania dochodów z innych źródeł – podkreślił.

Zastępstwem, czy uzupełnieniem tego systemu jest na przykład pomoc społeczna. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że my z własnej woli nie uczestniczymy w tym systemie - więc na starość trzeba będzie uruchomić pomoc społeczną – zwrócił uwagę Nakonieczny i jak dodał, art. 67 Konstytucji mówi wyraźnie, że „każdy ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy”.

Mielibyśmy sytuację, że przedsiębiorca zwalniając się z obowiązku, czyli z art. 84 konstytucji, [każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie – przyp. red.], mógłby korzystać z innej formy, wręcz mógłby się domagać tego wsparcia na okoliczność osiągniętego wieku, na okoliczność choroby czy wypadku, jednocześnie zwalniając się z wszelkich obowiązków – zaznaczył.
 

Proszę pamiętać, że w Polsce mamy system zabezpieczenia emerytalnego oparty na solidarności międzypokoleniowej. Zwalniając się przerzuciłoby się ciężar na pozostałych, czy to w formie składek na ubezpieczenie społeczne, czy w konsekwencji zwiększenia podatków. My absolutnie nie godzimy się i nie zgodzimy na takie rozwiązanie


– przypomniał Henryk Nakonieczny.

W „Debacie” poruszono także temat wysokości płaconych składek na ZUS od dochodów osiąganych przez firmę. Obecnie podstawa oskładkowania to 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Mówi się jednak o scenariuszu pełnego oskładkowania dochodów z działalności gospodarczej.

Ten pomysł od 2012 roku przechodzi z rządu na rząd i sytuacja cały czas nie znajduje swojego finału, wręcz przeciwnie - zazwyczaj odbywa się zmniejszenie obciążeń składkowych płaconych przez przedsiębiorców. Mamy mały ZUS, mikro ZUS, mały ZUS plus, to wszystko powoduje nierówność stron i brak stabilności systemu i go degraduje – podkreślił członek Komisji Krajowej.
 

Mówi się o alternatywie składania do minimalnego wynagrodzenia, do uzyskania kapitału, który pozwoli na minimalne świadczenie. Ale to miałoby dotyczyć tylko przedsiębiorców, a już nie zatrudnionych na umowę o pracę, bo ktoś musi utrzymać ten system. Najlepiej, żeby to robili ci zatrudnieni na umowę o pracę, bo oni są widoczni, czytelni, wiadomo jaki mają przychód z pracy więc sprawa jest prosta. Najlepszym przykładem na to jest system chorobowy - pokrycie świadczeń systemu chorobowego dla prowadzących działalność gospodarczą z ich składek, to jest obecnie 30 proc. Podobnie mamy w pozostałych systemach


– wskazał.

Dopóki nie uzyskamy równości, czyli nie będziemy płacić proporcjonalnie od własnych przychodów, dochodów uzyskanych ze świadczenia, czy też wykonywania pracy, czy prowadzenia działalności gospodarczej, bez względu w jakiej formie ją wykonujemy, powinniśmy opłacać proporcjonalnie. Wtedy system będzie miał element sprawiedliwości, przewidywalności, a co najważniejsze - będzie mógł zabezpieczać naszą przyszłość w momencie, kiedy będziemy tracić z różnych powodów zdolność do uzyskiwania dochodów – dodał.

W środę 22 stycznia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Emerytura bez podatku”, o którym głośno mówi jeden z kandydatów na prezydenta RP Władysław Kosiniak-Kamysz. Pod projektem znoszącym podatek od emerytury podpisało się 140 tys. osób.

140 tys. osób się podpisało, ale może zapytamy pracujących o niskich dochodach, jak oni to oceniają, bo my musimy patrzeć całościowo. Proszę zwrócić uwagę, że nasze składki nie są obciążane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To pozwala nam gromadzić wyższy kapitał z uwagi na lepszy zwrot od wyższego kapitału – zaznaczył Nakonieczny.

Źródło: TVP Info
kpa




 

Polecane
Emerytury
Stażowe