Stypendia NSZZ „Solidarność” – XVIII edycja. Uroczyste wręczenie stypendiów nastąpi 31 sierpnia, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Początek spotkania, podczas którego zostaną wręczone stypendia "Solidarności" zaplanowano na godz. 14.00. Wręczenie stypendiów nastąpi ok. godz. 14.30 w Gdańsku, w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Tegoroczną nowością regulaminową w ubieganiu się o stypendia był obowiązek załączenia do wniosku wypowiedzi ucznia „Moje spotkanie z Solidarnością”. Kapituła wprowadziła go w roku czterdziestolecia Związku.
Fundusz stypendialny "Solidarności" powstał w 2003 roku.
Cele powołania Funduszu były proste. Pomóc, nieść nadzieję. Wiadomo, że nie zbawimy całego świata, ale pomoc ludziom młodym, inwestycja w ich edukację, to najlepsze, co można zrobić. Bo to daje nadzieję, a ona jest podstawą życia, niesie otuchę, którą można wyrazić słowami: Młody człowieku, nie jesteś sam
- podkreśla Przewodniczący Kapituły Funduszu Wojciech Książek.
Fundusz daje też naszemu Związkowi wrażliwszą twarz. Rozumiemy w naszym Regionie, że „Solidarność” to także – w nawiązaniu do Biblii – pomoc jeden drugiemu, nie obojętność lub stawanie przeciw. Jest to dla nas ważne tym bardziej, gdyż przyświecają nam, oprócz owego biblijnego, dwa hasła: „Solidarność to wyrównywanie szans edukacyjnych” i drugie: „Kształcenie się czyni wolnym”
- dodaje Książek.
Główne kryteria brane pod uwagę podczas przyznawania stypendiów "Solidarności" to wykazane uzdolnienia (np. sportowe, muzyczne, naukowe), średnia ocen min. 4,50 i min. dobra ocena z zachowania, a także sytuacja finansowa rodziny (udokumentowana). Potrzebna jest też rekomendacja wychowawcy klasy. Ważne są także inne rekomendacje, np. struktur związkowych, organizacji zajmujących się działalnością charytatywną.
Wręczenie stypendiów odbywa się podczas obchodów kolejnych rocznic Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”. Młodzi ludzi biorą udział tego dnia w spotkaniach z uczestnikami tamtych wydarzeń, poznają najnowszą historię Polski.
Stypendia wręczali byli i obecni liderzy „S”: Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek, Piotr Duda.
Na dyplomach, które otrzymują uczniowie widnieją słowa Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali” (Westerplatte ‘1987).
cwp/solidarnosc.gda.pl/oswiata