Józef Mozolewski: Rok 1980 był kontynuacją walki naszych przodków

Trzeba nawiązać do wcześniejszych wydarzeń w naszym kraju - podziemie, Armia Krajowa, która nie pogodziła się z tym układem, który został nam narzucony po ii wojnie światowej, czy później '56 rok Poznań, '68, '70, '76 i właśnie '80 - to był w moim przekonaniu taka kontynuacja dzieła, które nasi poprzednicy rozpoczęli (...) musimy pamiętać ten moment powstania nadziei na to, że możemy być wolni...
- mówił Józef Mozolewski.
Szef podlaskiej "S" nawiązał także do roku 1978, w którym kard. Karol Wojtyła został wybrany Papieżem, co w znacznym stopniu przyczyniło się do odzyskania wolności przez Polaków.
Józef Mozolewski przypomniał słowa Jana Pawła II, które ten wypowiedział podczas I pielgrzymki do Polski, gdy Papież przywoływał Ducha Świętego, by odnowił oblicze "tej ziemi".
I za kilka miesięcy robotnicy mogli w lipcu rozpocząć w Świdniku protest, który rozlał się na cały kraj. I rzeczywiście to 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku zostały podpisane Porozumienia Sierpniowe, które umożliwiły powstanie NSZZ "Solidarność"
- powiedział.
Porozumienie Jastrzębskie, ale także w Hucie Katowice, i wiele jeszcze było innych porozumień, i dzisiaj tak trochę mówimy, które było ważniejsze, które było bardziej przełomowe? Z perspektywy czasu, to już dziś nie ma znaczenia (...) To co nas łączyło w tamtym czasie to jest to, że na początku wszyscy zwracaliśmy się do Kościoła (...) Druga sprawa, która bardzo nas łączyła w całym kraju, to był ten opór przeciwko komunizmowi, przeciwko socjalizmowi właściwie, bo socjalizm marsistowsko-leninowski, to jest to największe zło, które świat dotknął i ludzie to zrozumieli. Trzecia sprawa, niezwykle ważna, która nas połączyła (...) - nie byliśmy już tymi, że każdy dbał o własne interesy, by swoje ugrać
- stwierdził Kazimierz Grajcarek powołując się także na historię i na to, że solidarność międzyludzka wytworzyła się dzięki wcześniejszej walce.