"Triumfalne wycie autokratów. UE nie może ich tolerować w swoich szeregach". Niemiecka dziennikarka wściekła

- Angela Merkel, zabiegając o kompromis przezwyciężyła weto Polski i Węgier, ratując budżet UE. Kompromis był może i konieczny, ale politycznie był to błąd - pisze Barbara Wesel na łamach internetowej wersji Deutsche Welle. Artykuł jest bardzo emocjonalny i zawiera wiele epitetów pod adresem Polaków i Węgrów, których już w pierwszym akapicie Wesel nazywa "czarnymi owcami, którym Merkel nie pozwoliła oddalić się od grupy".
Angela Merkel
Angela Merkel / EPA/JOHANNA GERON / POOL Dostawca: PAP/EPA

- Teraz, dzięki wetu, autokratom udało się w nowej regulacji implementować kilka prawnych hamulców, które na razie będą gwarantować im bezkarność. Ich triumfalne wycie dociera do wszystkich uszu.

Zawsze było wiadomo, że Orbána i podobnie jak on myślących polskich towarzyszy z PiS można było boleśnie uderzyć tylko po kieszeni. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje wciąż na nich wyroki, ale te są zwyczajnie przez nich ignorowane. Jedynym narzędziem, aby ich powstrzymać, jest faktycznie odebranie im pieniędzy unijnych.

- pisze Wesel pytając "Dlaczego musimy tolerować Viktora Orbána z jego propagandowymi kłamstwami, obelgami i antysemickimi atakami?". Podobnie pisze o "coraz autorytarniej poczynających sobie Polakach"

Według Wesel w Polsce i na Węgrzech "szerzy się korupcja", "znoszona jest wolna prasa i niezawisłe sądownictwo", "ograniczane prawa obywatelskie", a "rzady są na najlepszej drodze do stania się autokratycznymi reżimami"

- UE nie może tolerować takich krajów w swoich szeregach. 

- pisze dziennikarka

- Kiedyś za dwa lata nowy mechanizm może faktycznie pozwolić na odebranie pieniędzy Orbánowi i partii Kaczyńskiego. A przecież Bruksela mogła wykorzystać już istniejące narzędzia i zagrozić odebraniem im prawa głosu. Ale udaremniło to tchórzostwo i niewłaściwa wewnętrzna postawa szefów europejskich rządów.

- wyraźnie niecierpliwi się Wesel.

To, że "oba kraje zyskały na czasie" nazywa "politycznym błędem".

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe