[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Operacja "Taran". Rosyjska siatka chciała "przejąć Hiszpanię"

Kiedy policja wkroczyła do rezydencji Aleksieja Sirokowa w “Rosyjskim Raju”, zamkniętym osiedlu na wzgórzu Altea w hiszpańskiej prowincji Alicante, gospodarz przywitał funkcjonariuszy ze spokojem. Nobliwy prawnik po 50-tce wiedział, że interesuje się nim Grupa Specjalna ds. Narkotyków i Przestępczości Zorganizowanej UDYCO, ale podobne sygnały otrzymywał wcześniej i nic się nie działo. Tym razem było inaczej. Policjanci wprawnie zatrzasnęli mu kajdanki na nadgarstkach, posadzili w fotelu i przystąpili do przeszukania.
mafiozo [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Operacja
mafiozo / Pixabay.com

Tego ranka, 14 grudnia, podobna sytuacja powtórzyła się jeszcze 22 razy. Zatrzymano rosyjskich biznesmenów, ich partnerów w interesach i doradców, oficera policji,  2 funkcjonariuszy Guardia Civil, 2 radnych miejskich oraz kilku urzędników municypalnych odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i radców prawnych. Swoistą wisienką na torcie był ukraiński haker uważany za “mózg” grupy, która w 2018 roku wyssała ponad miliard dolarów z kont w bankach rozsianych po całym świecie. Skonfiskowano pochowane w skrytkach 100 tysięcy euro w gotówce, ponad milion euro na zajętym koncie, 6 sztuk broni krótkiej, karabinek szturmowy, karabin snajperski z tłumikiem, kilka tysięcy sztuk amunicji, wirtualne portfele kryptowalut, diamenty, nie wspominając już o 16 luksusowych samochodach. Operacja Taran wieńczyła toczące się od siedmiu lat żmudne dochodzenie przeciwko rosyjskim mafioso planującym przejęcie władzy nad hiszpańskim Costa Blanca.

Według komunikatu policji zamierzenia Rosjan były ambitne.  “Planowali przejąć kontrolę nad kluczowymi sektorami hiszpańskiej gospodarki oraz infiltrować instytucje państwowe za pośrednictwem skorumpowanych prawników, urzędników, polityków, biznesmenów i hackerów.” Budżet zakrojonego na lata przedsięwzięcia był solidny. W 2019 roku hiszpańscy śledczy ustalili, że na konta mieszkających w Hiszpanii Rosjan przesunięto poprzez Mołdowę, Ukrainę, Litwę i Estonię ponad 35 milionów euro podejrzanego pochodzenia. Część przeznaczono na zakup nieruchomości i zakładów przemysłowych a część na przejęcie banku Caixa. Od tego czasu bank pośredniczył w praniu pieniędzy napływających od podmiotów w Rosji oraz w innych krajach Europy i Azji. Za pośrednictwem radców prawnych i “słupów” pieniądze te inwestowano w dobre hotele, kluby nocne, restauracje oraz inne obiekty uważane za symbole luksusu.

Taktyka opracowana przez Aleksieja Sirokowa była prosta. Najpierw bogaty rosyjski biznesmen przyjeżdżał do Ibizy lub Alicante na urlop. Potem przedłużał wypoczynkowy pobyt korzystając ze skorumpowanych urzędników imigracyjnych, a potem kupował rezydencję i zaczynał inwestować wykorzystując powiązania Sirokowa i jego partnerów ze skorumpowanymi samorządowcami i urzędnikami lokalnej administracji. Wychowany i wyedukowany w Hiszpanii, Sirokow był “świetnym kluczem do otwierania drzwi” biznesmenom i oligarchom, za którymi stoją rosyjskie służby wywiadowcze: wojskowy wywiad GRU i cywilna Służba Wywiadu Zagranicznego SWR.

Prokuratorzy nadzorujący Operację Taran są wstrzemięźliwi, kiedy pyta się ich o powiązania mieszkańców “Rosyjskiego Raju” na Costa Blanca ze służbami wywiadowczymi w Moskwie. Znacznie więcej można się dowiedzieć z depesz amerykańskiej ambasady w Madrycie ujawnionych przez organizację WikiLeaks. Są tam sprawozdania z poufnego seminarium ekspertów amerykańskich, które prowadził doświadczony w ściganiu rosyjskich przestępców prokurator Jose Grinda. Jego zdaniem działające zagranicą rosyjskie gangi są “przedłużeniem struktur państwowych” a ich zadaniem jest “czynić to czego rząd Rosji nie może robić jako rząd”. Zebrany materiał świadczył, że rosyjskie służby wywiadowcze wykorzystywały mafiosów do prania pieniędzy uzyskanych z nielegalnych transakcji, na przykład z handlu bronią, a potem “czyste” fundusze wykorzystywały w Hiszpanii do korumpowania ludzi ze struktur politycznych, administracji państwowej i wymiaru sprawiedliwości, a poza granicami do pokrywania kosztów zabójstw, handlu narkotykami, szantaży, wymuszeń i porwań.

Grinda ujawnił, że w ramach Operacji Trojka w latach 2008-2009 hiszpańscy śledczy sporządzili, w oparciu o podsłuchy, listę rosyjskich polityków, wyższych wojskowych i prokuratorów powiązanych z podziemiem kryminalnym. Czytając ją “włos jeżył się na głowie” i nic dziwnego, że z obawy przed dyplomatycznym trzęsieniem ziemi dostęp do niej miało tylko 10 osób.

Świadectwo prokuratora Grinda oraz dokumentacja sprzed ponad 10 lat w powiązaniu z aktualną Operacja Taran świadczą według śledczych o prowadzeniu przez Rosję “systematycznej kampanii”, której celem jest stopniowe skorumpowanie i zdemoralizowanie elity polityczno-administracyjnej Hiszpanii aż do przejęcia kontroli nad aparatem państwa.

Warszawa leży trzykrotnie bliżej od Moskwy niż Madryt.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw Wiadomości
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw

W tym roku Niemcy już od 2 maja konsumują surowce naturalne na koszt innych państw – odnotowała lewicowa Tageszeitung, powołując się na dane organizacji Footprintnetwork monitorującej poziom zużycia surowców na świecie. Jak wynika z obliczeń Global Footprint Network, Niemcom zaledwie w cztery miesiące udało się wykorzystać wszystkie „przypisane im” na 2004 r surowce, a miniony czwartek stał się tym samym Dniem Przekroczenia Zasobów Ziemi. Podobno, gdyby wszystkie państwa świata zachowywały się jak Niemcy, nie starczyłoby nam trzech Ziem.

Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie

Trzy osoby zginęły w wypadku w warszawskim Wilanowie. Kierowca BMW zjechał z drogi i uderzył w drzewo po czym samochód spłonął. Na miejscu trwa akcja służb - poinformowała PAP stołeczna policja.

Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego

Robert Lewandowski przerwał złą passę i w ostatnim meczu Barcelony z Valencią (4:2) pokazał świetną formę. Dzięki temu znalazł się na świeczniku mediów i rozwiał krążące od miesięcy plotki dotyczące potencjalnego transferu do innego klubu.

Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE z ostatniej chwili
Jasna deklaracja Lewicy. Chodzi o zasadę jednomyślności w UE

Lewica będzie walczyła o to, żeby w przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego znieść zasadę jednomyślności w UE - poinformowali na piątkowej konferencji współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Według Biedronia prawo weta to narzędzie do "niszczenia UE od środka".

Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Aktualna edycja "Tańca z gwiazdami" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. W walce o Kryształową Kulę już wkrótce zmierzą się trzy pary. Wraz z profesjonalnymi tancerzami będą to: Anita Sokołowska, Roksana Węgiel oraz Julia Kuczyńska.

Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem  z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem

Samochód osobowy wjechał w pieszych, a następnie uderzył w budynek przy ul. Lawendowe Wzgórze w Gdańsku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 50-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą. Poszkodowani: kobieta z dzieckiem zostali przewiezieni do szpitala.

Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK z ostatniej chwili
Prezydent na Święto Konstytucji 3 maja: Potrzebna jest silna armia i CPK

O potrzebie obrony polskiej suwerenności i odradzającym się rosyjskim imperializmie mówił prezydent Andrzej Duda w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wśród wyzwań wymienił budowę silnej armii i wielkie inwestycje transportowe, w tym lotnisko, które byłoby "centrum logistyczno-transportowym".

Dramat gwiazdora Dzień dobry TVN z ostatniej chwili
Dramat gwiazdora "Dzień dobry TVN"

Marcin Prokop, który od lat jest prezenterem w "Dzień dobry TVN" podzielił się ze swoimi fanami przykrą opowieścią. Chodzi o jego pupila, który w ciężkim stanie trafił do weterynarza.

Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Toksyczna chmura nad Berlinem. Trwa akcja służb

W Berlinie, w dzielnicy Lichterfelde doszło do groźnego pożaru. Przed południem w płomieniach stanęła hala fabryczna, w której znajdowały się rozmaite substancje chemiczne m.in. cyjanek miedzi oraz kwas siarkowy. Wiadomo, że część budynku zawaliła się.

Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polska chce wykorzystać słabość Niemiec

Do tej pory Stany Zjednoczone przechowywały swoją broń jądrową w Niemczech. Polska stała się lepszą lokalizacją, a Warszawa wydaje ponad cztery procent swojej produkcji gospodarczej na zbrojenia - co czyni ją krajem numer jeden w sojuszu – pisze niemiecki Die Welt.

REKLAMA

[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Operacja "Taran". Rosyjska siatka chciała "przejąć Hiszpanię"

Kiedy policja wkroczyła do rezydencji Aleksieja Sirokowa w “Rosyjskim Raju”, zamkniętym osiedlu na wzgórzu Altea w hiszpańskiej prowincji Alicante, gospodarz przywitał funkcjonariuszy ze spokojem. Nobliwy prawnik po 50-tce wiedział, że interesuje się nim Grupa Specjalna ds. Narkotyków i Przestępczości Zorganizowanej UDYCO, ale podobne sygnały otrzymywał wcześniej i nic się nie działo. Tym razem było inaczej. Policjanci wprawnie zatrzasnęli mu kajdanki na nadgarstkach, posadzili w fotelu i przystąpili do przeszukania.
mafiozo [Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Operacja
mafiozo / Pixabay.com

Tego ranka, 14 grudnia, podobna sytuacja powtórzyła się jeszcze 22 razy. Zatrzymano rosyjskich biznesmenów, ich partnerów w interesach i doradców, oficera policji,  2 funkcjonariuszy Guardia Civil, 2 radnych miejskich oraz kilku urzędników municypalnych odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i radców prawnych. Swoistą wisienką na torcie był ukraiński haker uważany za “mózg” grupy, która w 2018 roku wyssała ponad miliard dolarów z kont w bankach rozsianych po całym świecie. Skonfiskowano pochowane w skrytkach 100 tysięcy euro w gotówce, ponad milion euro na zajętym koncie, 6 sztuk broni krótkiej, karabinek szturmowy, karabin snajperski z tłumikiem, kilka tysięcy sztuk amunicji, wirtualne portfele kryptowalut, diamenty, nie wspominając już o 16 luksusowych samochodach. Operacja Taran wieńczyła toczące się od siedmiu lat żmudne dochodzenie przeciwko rosyjskim mafioso planującym przejęcie władzy nad hiszpańskim Costa Blanca.

Według komunikatu policji zamierzenia Rosjan były ambitne.  “Planowali przejąć kontrolę nad kluczowymi sektorami hiszpańskiej gospodarki oraz infiltrować instytucje państwowe za pośrednictwem skorumpowanych prawników, urzędników, polityków, biznesmenów i hackerów.” Budżet zakrojonego na lata przedsięwzięcia był solidny. W 2019 roku hiszpańscy śledczy ustalili, że na konta mieszkających w Hiszpanii Rosjan przesunięto poprzez Mołdowę, Ukrainę, Litwę i Estonię ponad 35 milionów euro podejrzanego pochodzenia. Część przeznaczono na zakup nieruchomości i zakładów przemysłowych a część na przejęcie banku Caixa. Od tego czasu bank pośredniczył w praniu pieniędzy napływających od podmiotów w Rosji oraz w innych krajach Europy i Azji. Za pośrednictwem radców prawnych i “słupów” pieniądze te inwestowano w dobre hotele, kluby nocne, restauracje oraz inne obiekty uważane za symbole luksusu.

Taktyka opracowana przez Aleksieja Sirokowa była prosta. Najpierw bogaty rosyjski biznesmen przyjeżdżał do Ibizy lub Alicante na urlop. Potem przedłużał wypoczynkowy pobyt korzystając ze skorumpowanych urzędników imigracyjnych, a potem kupował rezydencję i zaczynał inwestować wykorzystując powiązania Sirokowa i jego partnerów ze skorumpowanymi samorządowcami i urzędnikami lokalnej administracji. Wychowany i wyedukowany w Hiszpanii, Sirokow był “świetnym kluczem do otwierania drzwi” biznesmenom i oligarchom, za którymi stoją rosyjskie służby wywiadowcze: wojskowy wywiad GRU i cywilna Służba Wywiadu Zagranicznego SWR.

Prokuratorzy nadzorujący Operację Taran są wstrzemięźliwi, kiedy pyta się ich o powiązania mieszkańców “Rosyjskiego Raju” na Costa Blanca ze służbami wywiadowczymi w Moskwie. Znacznie więcej można się dowiedzieć z depesz amerykańskiej ambasady w Madrycie ujawnionych przez organizację WikiLeaks. Są tam sprawozdania z poufnego seminarium ekspertów amerykańskich, które prowadził doświadczony w ściganiu rosyjskich przestępców prokurator Jose Grinda. Jego zdaniem działające zagranicą rosyjskie gangi są “przedłużeniem struktur państwowych” a ich zadaniem jest “czynić to czego rząd Rosji nie może robić jako rząd”. Zebrany materiał świadczył, że rosyjskie służby wywiadowcze wykorzystywały mafiosów do prania pieniędzy uzyskanych z nielegalnych transakcji, na przykład z handlu bronią, a potem “czyste” fundusze wykorzystywały w Hiszpanii do korumpowania ludzi ze struktur politycznych, administracji państwowej i wymiaru sprawiedliwości, a poza granicami do pokrywania kosztów zabójstw, handlu narkotykami, szantaży, wymuszeń i porwań.

Grinda ujawnił, że w ramach Operacji Trojka w latach 2008-2009 hiszpańscy śledczy sporządzili, w oparciu o podsłuchy, listę rosyjskich polityków, wyższych wojskowych i prokuratorów powiązanych z podziemiem kryminalnym. Czytając ją “włos jeżył się na głowie” i nic dziwnego, że z obawy przed dyplomatycznym trzęsieniem ziemi dostęp do niej miało tylko 10 osób.

Świadectwo prokuratora Grinda oraz dokumentacja sprzed ponad 10 lat w powiązaniu z aktualną Operacja Taran świadczą według śledczych o prowadzeniu przez Rosję “systematycznej kampanii”, której celem jest stopniowe skorumpowanie i zdemoralizowanie elity polityczno-administracyjnej Hiszpanii aż do przejęcia kontroli nad aparatem państwa.

Warszawa leży trzykrotnie bliżej od Moskwy niż Madryt.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe