Ks. prof. Witczyk: Niedziela Słowa Bożego w Kościele katolickim służy odkrywaniu daru, jakim jest Biblia

Niedziela Słowa Bożego służy odkrywaniu wielkiego daru, jakim dla człowieka bez względu na jego system wartości - jest Słowo Boże przekazane w natchnionych księgach Starego i Nowego Testamentu - powiedział PAP przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II ks. prof. Henryk Witczyk.
 Ks. prof. Witczyk: Niedziela Słowa Bożego w Kościele katolickim służy odkrywaniu daru, jakim jest Biblia
/ pixabay.com/Katrina_S

W Kościele katolickim obchodzimy dziś Niedzielę Słowa Bożego. Została ona ustanowiona na mocy motu proprio papieża Franciszka Aperuit illis i wyznaczona na III niedzielę okresu zwykłego.

"Ma ona służyć odkrywaniu wielkiego daru, jakim dla człowieka - bez względu na jego światopogląd czy system wartości - jest Słowo Boże przekazane w natchnionych przez Ducha Świętego księgach Starego i Nowego Testamentu. W przeciwieństwie do Niedzieli Biblijnej obchodzonej dwa tygodnie po Wielkanocy, teraz bardziej chodzi o refleksję teologiczną i modlitewną oraz wspólne dziękczynienie Bogu za ten największy dar" – wyjaśnił ks. prof. Witczyk z KUL.

"Poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, to sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię" - czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Ks. prof. Witczyk zwrócił uwagę, że "tak, jak w Kościele zostało ustanowiona oddzielna uroczystość Bożego Ciała dla uczczenia Eucharystii – w czasie, której rozważana jest sakramentalna obecność zmartwychwstałego Chrystusa pod postaciami chleba i wina, tak teraz została ustanowiona Niedziela Słowa Bożego, by podjąć głębszą refleksję nad tajemnicą działania Słowa Pańskiego, poprzez które Bóg wkracza w życie człowieka i je przemienia swoją boską mocą".

"Pismo Święte nie tylko zapowiada osobę Jezusa Chrystusa, ale także wyjaśnia jego misję i ją aktualizuje na przestrzeni wieków aż do Paruzji. Zostało nam dane, byśmy mogli kroczyć drogą zbawienia i go doświadczać dzień po dniu - aż się dokona w pełni" – powiedział wykładowca KUL.

Wyjaśnił, że zbawienia, a więc doświadczenie usprawiedliwienia z grzechów nie jest czymś automatycznym, co człowiek otrzymuje bez osobistej współpracy z łaską. "Dar zawsze może zostać przez nas zlekceważony, a nawet odrzucony, czy wręcz podeptany. Stąd przestroga Chrystusa: +Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, nie poszarpały was samych+" – zwrócił uwagę duchowny.

Pytany, na ile podejście katolików do świętych Ksiąg Pisma jest zbieżne z wyznawcami judaizmu, ks. prof. Witczyk powiedział, że "wierzymy w tego samego +Boga, który JEST TU+, w Jego działanie w życiu patriarchów, proroków, ludu Przymierza, ale te same księgi odczytywane są w innej perspektywie. Chrześcijanie czytają księgi Starego Testamentu nie w perspektywie oczekiwania na przyjście Mesjasza, ale przez pryzmat Chrystusa, który już przyszedł, i jest On jednocześnie Mesjaszem i Synem Bożym, jak podkreśla św. Jan ewangelista. Równocześnie jednak teksty ksiąg Starego Testamentu - a chrześcijanie także Nowego Testamentu - analizujemy stosując te same metody naukowej analizy historycznej, narracyjnej, retorycznej, kontekstualnej, czy krytyczno-literackiej" – powiedział przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Zwrócił uwagę, że już "samo +Alleluja!+ w judaizmie oznacza +Wysławiajcie Pana+, gdzie Panem jest +Adonai+ – Bóg wyzwoliciel, który opiekuje się i ocala swój lud. Natomiast chrześcijanin śpiewając +Alleluja!+ zarówno wysławia Boga, który ocala np. w czasach patriarchów, w czasach Kościoła, nade wszystko wysławia Boga, który wyzwolił Chrystusa z więzów śmierci poprzez Zmartwychwstanie, a więc w tym +Alleluja!+ wybrzmiewa także uwielbienie dla Chrystusa zmartwychwstałego - PANA" – wyjaśnił prof. KUL.

Powiedział, że "Niedziela Słowa Boże jest doskonałą okazją, by sięgnąć po Biblię, która jest w naszych domach i nie tylko odczytać jakiś jej fragment w sensie literalnym, ale także podjęć refleksję nad tym, co poprzez to konkretne słowo, Bóg chce mi dziś powiedzieć". "Można zacząć od swojej ulubionej księgi Pisma Świętego, która w jakiś sposób głębiej do nas przemawia. Albo od Księgi Psalmów czy Przysłów Salomona" – dodał ks. prof. Witczyk.

Podkreślił, że ważne jest również, by interpretować Słowo Boże w kluczu żywej tradycji Kościoła, "jak uczy Sobór Watykański II, a więc w kontekście żywej liturgii - sakramentów, interpretacji zawartych w pismach Ojców Kościoła i świętych i w oficjalnym nauczaniu Magisterium Kościoła. Kościół bowiem jest podmiotem Pisma świętego, adresatem Słowa Bożego, i dlatego też wspólnota Kościoła w jedności z biskupami i najwyższym Pasterzem jest jego głównym interpretatorem". "W przeciwnym wypadku czytanie Pismo Świętego można przyrównać do lektury np. +Pana Tadeusza+ bez znajomości polskiej historii, kultury, czy narodowych tradycji" - zauważył.

W odpowiedzi na decyzję papieża Franciszka, zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce pod kierownictwem ks. prof. dr hab. Henryka Witczyka przygotował na Niedzielę Słowa Bożego materiały pomocnicze do celebracji eucharystycznej Liturgii Słowa, modlitwę wiernych i lectio divina Ewangelii wg św. Marka (1,14-20), która będzie odczytywana w kościołach. Materiały są zamieszczone na stronie internetowej Dzieła Biblijnego: www.biblista.pl.

Dzieło Biblijne w Polsce już od kilkunastu lat przygotowuje również Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W tym roku XIII Tydzień Biblijny będziemy przeżywać w dniach od 18 do 24 kwietnia, natomiast V Narodowe Czytanie Pisma Świętego – 18 kwietnia 2021 roku. 

 

Magdalena Gronek

mgw/ robs/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znany piłkarz z poważną kontuzją. Nie zagra na Euro 2024 z ostatniej chwili
Znany piłkarz z poważną kontuzją. Nie zagra na Euro 2024

Kapitan reprezentacji Austrii David Alaba, który od pięciu miesięcy leczy ciężką kontuzję, musiał przejść kolejny zabieg, tym razem artroskopii kolana - poinformowały hiszpańskie media. To oznacza, że piłkarz Realu Madryt nie zagra na Euro 2024, gdzie Austria będzie rywalem m.in. Polski.

Pilny apel we Wrocławiu. Wydano komunikat z ostatniej chwili
Pilny apel we Wrocławiu. Wydano komunikat

Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia wydało pilny komunikat. Chodzi o braki krwi w trzech grupach: O Rh-, A Rh- oraz A Rh+. Wszystkie osoby chcące pomóc mogą zgłaszać się do Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Jakubiak: Tusk wyszedł na politycznego buca z ostatniej chwili
Jakubiak: Tusk wyszedł na politycznego buca

Premier Donald Tusk zwrócił się w miniony czwartek w Sejmie do posłów PiS: „Płatni zdrajcy, pachołki Rosji. Nazwa Zjednoczona Prawica może być dokładnie tak odczytana. Od wielu, wielu lat działa tu, w Polsce, pod wpływem rosyjskich interesów”. Jego słowa spotkały się z krytyką w mediach. Podsumował je m.in. poseł Marek Jakubiak, który był gościem na antenie Telewizji Republika.

Gwiazda legendarnego serialu w szpitalu z ostatniej chwili
Gwiazda legendarnego serialu w szpitalu

Media obiegły niepokojące informacje. Znany aktor miał wypadek.

„Zmarło ponad 100 tys. Amerykanów”. Niepokojące doniesienia z USA z ostatniej chwili
„Zmarło ponad 100 tys. Amerykanów”. Niepokojące doniesienia z USA

Przez trzeci rok z rzędu ponad 100 tys. Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania fentanylu – informuje w czwartek dziennik „Washington Post”, przytaczając dane Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) za rok 2023, w którym ofiarami narkotyku padło blisko 108 tys. osób.

Ekspert: Rząd Tuska zapowiada potężne opóźnienie programu elektrowni atomowej z ostatniej chwili
Ekspert: Rząd Tuska zapowiada potężne opóźnienie programu elektrowni atomowej

Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska powiedziała w Berlinie, że polski atom będzie gotowy do połowy lat 2040 – informuje ekspert ds. niemieckich Aleksandra Fedorska.

Potężny pożar w Wielkopolsce. Dym widoczny z kilku kilometrów z ostatniej chwili
Potężny pożar w Wielkopolsce. Dym widoczny z kilku kilometrów

W miejscowości Zakrzewo w powiecie złotowskim miał miejsce groźny pożar. To niejedyna tego typu sytuacja w ostatnim czasie. Tym razem paliły się hale produkcyjno-magazynowe.

Premier Słowacji walczy o życie. Są nowe informacje gorące
Premier Słowacji walczy o życie. Są nowe informacje

Słowackie media poinformowały w piątek, że o ewentualnym przewiezieniu rannego w zamachu premiera Roberta Ficy do Bratysławy zdecyduje konsylium lekarskie. Konsylium ma się zebrać w poniedziałek.

Nie żyje amerykański aktor kaskader z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor kaskader

Media obiegła informacja o śmierci aktora, który był również znanym kaskaderem. Był m.in. wsparciem na planie filmu dla Chrisa Pratta.

REKLAMA

Ks. prof. Witczyk: Niedziela Słowa Bożego w Kościele katolickim służy odkrywaniu daru, jakim jest Biblia

Niedziela Słowa Bożego służy odkrywaniu wielkiego daru, jakim dla człowieka bez względu na jego system wartości - jest Słowo Boże przekazane w natchnionych księgach Starego i Nowego Testamentu - powiedział PAP przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II ks. prof. Henryk Witczyk.
 Ks. prof. Witczyk: Niedziela Słowa Bożego w Kościele katolickim służy odkrywaniu daru, jakim jest Biblia
/ pixabay.com/Katrina_S

W Kościele katolickim obchodzimy dziś Niedzielę Słowa Bożego. Została ona ustanowiona na mocy motu proprio papieża Franciszka Aperuit illis i wyznaczona na III niedzielę okresu zwykłego.

"Ma ona służyć odkrywaniu wielkiego daru, jakim dla człowieka - bez względu na jego światopogląd czy system wartości - jest Słowo Boże przekazane w natchnionych przez Ducha Świętego księgach Starego i Nowego Testamentu. W przeciwieństwie do Niedzieli Biblijnej obchodzonej dwa tygodnie po Wielkanocy, teraz bardziej chodzi o refleksję teologiczną i modlitewną oraz wspólne dziękczynienie Bogu za ten największy dar" – wyjaśnił ks. prof. Witczyk z KUL.

"Poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, to sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię" - czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Ks. prof. Witczyk zwrócił uwagę, że "tak, jak w Kościele zostało ustanowiona oddzielna uroczystość Bożego Ciała dla uczczenia Eucharystii – w czasie, której rozważana jest sakramentalna obecność zmartwychwstałego Chrystusa pod postaciami chleba i wina, tak teraz została ustanowiona Niedziela Słowa Bożego, by podjąć głębszą refleksję nad tajemnicą działania Słowa Pańskiego, poprzez które Bóg wkracza w życie człowieka i je przemienia swoją boską mocą".

"Pismo Święte nie tylko zapowiada osobę Jezusa Chrystusa, ale także wyjaśnia jego misję i ją aktualizuje na przestrzeni wieków aż do Paruzji. Zostało nam dane, byśmy mogli kroczyć drogą zbawienia i go doświadczać dzień po dniu - aż się dokona w pełni" – powiedział wykładowca KUL.

Wyjaśnił, że zbawienia, a więc doświadczenie usprawiedliwienia z grzechów nie jest czymś automatycznym, co człowiek otrzymuje bez osobistej współpracy z łaską. "Dar zawsze może zostać przez nas zlekceważony, a nawet odrzucony, czy wręcz podeptany. Stąd przestroga Chrystusa: +Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, nie poszarpały was samych+" – zwrócił uwagę duchowny.

Pytany, na ile podejście katolików do świętych Ksiąg Pisma jest zbieżne z wyznawcami judaizmu, ks. prof. Witczyk powiedział, że "wierzymy w tego samego +Boga, który JEST TU+, w Jego działanie w życiu patriarchów, proroków, ludu Przymierza, ale te same księgi odczytywane są w innej perspektywie. Chrześcijanie czytają księgi Starego Testamentu nie w perspektywie oczekiwania na przyjście Mesjasza, ale przez pryzmat Chrystusa, który już przyszedł, i jest On jednocześnie Mesjaszem i Synem Bożym, jak podkreśla św. Jan ewangelista. Równocześnie jednak teksty ksiąg Starego Testamentu - a chrześcijanie także Nowego Testamentu - analizujemy stosując te same metody naukowej analizy historycznej, narracyjnej, retorycznej, kontekstualnej, czy krytyczno-literackiej" – powiedział przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Zwrócił uwagę, że już "samo +Alleluja!+ w judaizmie oznacza +Wysławiajcie Pana+, gdzie Panem jest +Adonai+ – Bóg wyzwoliciel, który opiekuje się i ocala swój lud. Natomiast chrześcijanin śpiewając +Alleluja!+ zarówno wysławia Boga, który ocala np. w czasach patriarchów, w czasach Kościoła, nade wszystko wysławia Boga, który wyzwolił Chrystusa z więzów śmierci poprzez Zmartwychwstanie, a więc w tym +Alleluja!+ wybrzmiewa także uwielbienie dla Chrystusa zmartwychwstałego - PANA" – wyjaśnił prof. KUL.

Powiedział, że "Niedziela Słowa Boże jest doskonałą okazją, by sięgnąć po Biblię, która jest w naszych domach i nie tylko odczytać jakiś jej fragment w sensie literalnym, ale także podjęć refleksję nad tym, co poprzez to konkretne słowo, Bóg chce mi dziś powiedzieć". "Można zacząć od swojej ulubionej księgi Pisma Świętego, która w jakiś sposób głębiej do nas przemawia. Albo od Księgi Psalmów czy Przysłów Salomona" – dodał ks. prof. Witczyk.

Podkreślił, że ważne jest również, by interpretować Słowo Boże w kluczu żywej tradycji Kościoła, "jak uczy Sobór Watykański II, a więc w kontekście żywej liturgii - sakramentów, interpretacji zawartych w pismach Ojców Kościoła i świętych i w oficjalnym nauczaniu Magisterium Kościoła. Kościół bowiem jest podmiotem Pisma świętego, adresatem Słowa Bożego, i dlatego też wspólnota Kościoła w jedności z biskupami i najwyższym Pasterzem jest jego głównym interpretatorem". "W przeciwnym wypadku czytanie Pismo Świętego można przyrównać do lektury np. +Pana Tadeusza+ bez znajomości polskiej historii, kultury, czy narodowych tradycji" - zauważył.

W odpowiedzi na decyzję papieża Franciszka, zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce pod kierownictwem ks. prof. dr hab. Henryka Witczyka przygotował na Niedzielę Słowa Bożego materiały pomocnicze do celebracji eucharystycznej Liturgii Słowa, modlitwę wiernych i lectio divina Ewangelii wg św. Marka (1,14-20), która będzie odczytywana w kościołach. Materiały są zamieszczone na stronie internetowej Dzieła Biblijnego: www.biblista.pl.

Dzieło Biblijne w Polsce już od kilkunastu lat przygotowuje również Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W tym roku XIII Tydzień Biblijny będziemy przeżywać w dniach od 18 do 24 kwietnia, natomiast V Narodowe Czytanie Pisma Świętego – 18 kwietnia 2021 roku. 

 

Magdalena Gronek

mgw/ robs/



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe