REKLAMA

BigTech przegrał? Rząd Australii tylko zapowiedział nowe regulacje a Google już płaci wydawcom

W Polsce o tym nie słychać, ale na światowych antypodach trwa bardzo ciekawa rywalizacja między internetowym hegemonem a rządem. Kto jest górą?
zdjęcie ilustracyjne BigTech przegrał? Rząd Australii tylko zapowiedział nowe regulacje a Google już płaci wydawcom
zdjęcie ilustracyjne / pixabay

Jak poinformował Reuters - Rząd Australii wprowadza nowe prawo, które ma rozwiązać toczący się od dawna spór o to, czy giganci technologiczni powinni płacić za wiadomości, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania lub są udostępniane na ich platformach. Jak się okazuje wystarczyło zakomunikowanie, iż taka regulacja ma zostać przeforsowana a Google już zaczął płacić wydawcom.

Proponowane prawo wymagałoby zawarcia przez Google umów handlowych z każdym wydawcą informacyjnym - lub przystąpieniem do arbitrażu.

Tymczasem Google postanowił wyprzedzić australijskie władze i uruchomił Platformę News Showcase oferującą wiadomości, za które firma Google zapłaciła w ramach własnych umów dotyczących treści z wydawcami, w ramach kampanii mającej na celu pokazanie, że przepisy zmuszające ją do płacenia serwisom informacyjnym za treści nie są konieczne. Gigant technologiczny Google uruchomił w piątek w Australii platformę oferującą wiadomości, za które zapłacił, zawierając własne umowy z wydawcami. Co ciekawe ma to być dowód na to, iż nowe regulacje nie są potrzebne. Pytanie co by było gdyby rząd Australii zmian nie zaproponował? Google ma ok. 90%-95% udziałów w rynku wyszukiwarek – w tym w Australii. Wcześniej pisano, iż po takich regulacjach będzie musiał się wycofać z kraju. O sprawie informowała stacja BBC.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura