Premier uda się dziś do Portugalii. Weźmie udział w Szczycie Społecznym oraz nieformalnym posiedzeniu RE

Wdrażanie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych i walka z pandemią Covid-19 znajdą się wśród tematów dwudniowego spotkania szefów państw i rządów UE w portugalskim Porto. W czasie Szczytu Społecznego i na nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej Polskę reprezentował będzie premier Mateusz Morawiecki.
 Premier uda się dziś do Portugalii. Weźmie udział w Szczycie Społecznym oraz nieformalnym posiedzeniu RE
/ PAP/Mateusz Marek

"Szczyt Społeczny jest inicjatywą Portugalii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Tematyka Szczytu w Porto będzie obejmowała głównie plan działania na rzecz wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych, który Komisja Europejska zaprezentowała 4 marca 2021 r. Przedstawia on propozycje mające na celu dalsze wdrażanie zasad Europejskiego Filaru Praw Socjalnych w ramach wspólnych wysiłków państw członkowskich i UE, przy aktywnym zaangażowaniu partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego" - wskazał rzecznik rządu Piotr Müller.

KE w przedstawionym w marcu planie działania zaproponowała szereg inicjatyw i wyznaczyła trzy cele, które powinny zostać osiągnięte w całej Europie do 2030 r.: stopa zatrudnienia – przynajmniej 78 proc., liczba dorosłych biorących co roku udział w kursach szkoleniowych – przynajmniej 60 proc. oraz ograniczenie liczby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem – o co najmniej 15 mln, w tym o 5 mln dzieci.

Strona polska - zaznaczył Müller - konsekwentnie podkreśla, że polityka społeczna i zatrudnienia realizowana jest przede wszystkim przez państwa członkowskie, do których należy odpowiedzialność za identyfikację potrzeb oraz dopasowanie ich do możliwości wewnętrznych. "Inicjatywy podejmowane na poziomie UE powinny być realizowane z poszanowaniem kompetencji państw i zasad dialogu społecznego" - podkreślił.

Müller przekonywał, że Polska już teraz realizuje cele zarysowane w planie działania m.in. poprzez realizację Programu Rodzina 500 plus, Dobry start, Maluch+, działania na rzecz poprawy adekwatności emerytur i polepszenia sytuacji emerytów pobierających najniższe świadczenia, działania na rzecz aktywności społecznej seniorów, działania społeczne (np. "Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym"). Podkreślił ponadto, że w lutym br. Polska utrzymała status kraju o najniższej stopie bezrobocia w UE.

Rzecznik rządu zaznaczył, że wydarzeniem rozpoczynającym piątkowy szczyt będzie konferencja wysokiego szczebla, a w sesji otwierającej i zamykającej konferencję udział wezmą m.in. premier Portugali Antonio Costa, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli; w dalszej części zaplanowane są trzy równoległe panele tematyczne szefów państw i rządów poświęcone: opiece społecznej i zabezpieczeniu społecznemu, umiejętnościom i innowacjom, a także zatrudnieniu i pracy, w którym udział weźmie premier Morawiecki.

Müller wskazał, że podczas konferencji partnerzy społeczni mają wypracować własną deklarację, a wyniki spotkania zostaną przekazane do dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na sobotę.

Rzecznik rządu dodał, że celem nieformalnego posiedzenie Rady Europejskiej będzie m.in. przyjęcie przez szefów państw i rządów tzw. Deklaracji z Porto. Ponadto planowane są dyskusje na temat walki z pandemią Covid-19, relacji z Indiami oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku.

"Jako Polska uważamy, że w kwestii walki z pandemią Covid-19 skuteczność wdrażania krajowych programów szczepień i dostępność szczepionek są kluczowe. Oczekujemy wykorzystania wszelkich możliwych rozwiązań, które zapewnią poszanowanie dostaw szczepionek do UE, a także umożliwią państwom członkowskim spełnienie ich obietnicy o dzieleniu się szczepionkami z krajami trzecimi" - mówił Müller.

Ponadto - dodał - "Polska aktywnie uczestniczy w pracach nad projektem rozporządzenia w sprawie zielonego certyfikatu cyfrowego". "Deklarujemy gotowość dla dalszych prac nad tworzeniem rozwiązań, które powinny ułatwiać przemieszczanie się i dostępność usług, a nie wprowadzać przesłanki dyskryminacyjne i utrudniać te swobody. Jako jedno z pierwszych państw członkowskich Polska opracowała krajowe rozwiązanie dla świadectwa szczepień opartego na zastosowaniu kodu QR" - zaznaczył.

W sobotę planowana jest także wideokonferencja unijnych przywódców z indyjskim premierem Narendrą Modim. Jej efektem ma być przyjęcie wspólnej deklaracji.

"Z zadowoleniem przyjmujemy coraz bliższą współpracę Unii Europejskiej z Indiami, które są partnerem strategicznym UE i popieramy zawarcie umów o wolnym handlu oraz inwestycyjnej między Unią a Indiami. Polska stoi na stanowisku, że UE i Indie powinny ze sobą ściśle współpracować w obszarach zdrowia, liberalizacji handlu, inwestycji, klimatu i praw człowieka. Rozwój współpracy handlowej powinien przyczynić się do ograniczenia barier w dostępie do rynku indyjskiego dla artykułów rolnych z krajów UE, w tym Polski" - stwierdził Müller. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To koniec. Rywalka Igi Świątek wydała oświadczenie z ostatniej chwili
To koniec. Rywalka Igi Świątek wydała oświadczenie

Rywalka Igi Świątek ogłosiła niespodziewaną decyzję. "Przebyliśmy razem niesamowitą podróż" - czytamy.

Rosja ogranicza możliwość kandydowania w wyborach z ostatniej chwili
Rosja ogranicza możliwość kandydowania w wyborach

Duma Państwowa, czyli niższa izba parlamentu Rosji, postanowiła w poniedziałek, ze obywatele Rosji, którzy zostali wpisani przez władze na listę tzw. agentów zagranicznych, nie będą mogli kandydować na żadne stanowiska w wyborach na szczeblu federalnym i lokalnym.

Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii z ostatniej chwili
Były pełnomocnik sędziego, który uciekł na Białoruś: Nie reprezentuję go od 2022 r., widziałem go w TVN, obok polityków PO i sędziów Iustitii

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Teraz do sprawy odniósł się mec. Bartosz Lewandowski, który dawniej był jego pełnomocnikiem.

Nieoficjalnie: Ambasador Francji będzie obecny na inauguracji Putina z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Ambasador Francji będzie obecny na inauguracji Putina

Ambasador Francji w Rosji będzie obecny na inauguracji kolejnej prezydenckiej kadencji Władimira Putina - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera za francuskimi źródłami dyplomatycznymi. Wcześniej Niemcy powiadomiły, że nie wyślą swojego reprezentanta na to wydarzenie.

Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany ws. płatnego parkowania polityka
Rafał Trzaskowski zapowiada zmiany ws. płatnego parkowania

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział w poniedziałek, że będzie rekomendował wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie w weekendy.

Protasiewicz do Kierwińskiego: Już godzinę czekam na twoich chłopaków z ostatniej chwili
Protasiewicz do Kierwińskiego: "Już godzinę czekam na twoich chłopaków"

"Hej @MKierwinski! Z kolegami czekamy na pozwy! pospiesz się, bo …sam wiesz, co będzie się działo" - pisze w mediach społecznościowych do Marcina Kierwińskiego były wicewojewoda dolnośląski Jacek Protasiewicz.

Xi Jinping we Francji: Europa jest dla Chin priorytetem z ostatniej chwili
Xi Jinping we Francji: Europa jest dla Chin priorytetem

Przywódca Chin Xi Jinping gości dzisiaj w Paryżu, gdzie spotyka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Sędziowski świadek koronny TVN uciekł na Białoruś. Ze strony Iustitia.pl zniknęły artykuły na jego temat Wiadomości
Sędziowski "świadek koronny" TVN uciekł na Białoruś. Ze strony Iustitia.pl zniknęły artykuły na jego temat

Na konferencji prasowej w Mińsku polski sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się z prośbą o udzielenie azylu politycznego na Białorusi. Sędzia bywał rozmówcą TVN24 i Wyborczej, będąc swego rodzaju "świadkiem koronnym" ws. tzw. "afery hejterskiej". Tymczasem na stronie Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" zniknęły artykuły na jego temat.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Von der Leyen: Zamykamy procedurę z art. 7 wobec Polski z ostatniej chwili
Von der Leyen: Zamykamy procedurę z art. 7 wobec Polski

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w poniedziałek, że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA

Premier uda się dziś do Portugalii. Weźmie udział w Szczycie Społecznym oraz nieformalnym posiedzeniu RE

Wdrażanie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych i walka z pandemią Covid-19 znajdą się wśród tematów dwudniowego spotkania szefów państw i rządów UE w portugalskim Porto. W czasie Szczytu Społecznego i na nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej Polskę reprezentował będzie premier Mateusz Morawiecki.
 Premier uda się dziś do Portugalii. Weźmie udział w Szczycie Społecznym oraz nieformalnym posiedzeniu RE
/ PAP/Mateusz Marek

"Szczyt Społeczny jest inicjatywą Portugalii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Tematyka Szczytu w Porto będzie obejmowała głównie plan działania na rzecz wdrażania Europejskiego Filaru Praw Socjalnych, który Komisja Europejska zaprezentowała 4 marca 2021 r. Przedstawia on propozycje mające na celu dalsze wdrażanie zasad Europejskiego Filaru Praw Socjalnych w ramach wspólnych wysiłków państw członkowskich i UE, przy aktywnym zaangażowaniu partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego" - wskazał rzecznik rządu Piotr Müller.

KE w przedstawionym w marcu planie działania zaproponowała szereg inicjatyw i wyznaczyła trzy cele, które powinny zostać osiągnięte w całej Europie do 2030 r.: stopa zatrudnienia – przynajmniej 78 proc., liczba dorosłych biorących co roku udział w kursach szkoleniowych – przynajmniej 60 proc. oraz ograniczenie liczby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem – o co najmniej 15 mln, w tym o 5 mln dzieci.

Strona polska - zaznaczył Müller - konsekwentnie podkreśla, że polityka społeczna i zatrudnienia realizowana jest przede wszystkim przez państwa członkowskie, do których należy odpowiedzialność za identyfikację potrzeb oraz dopasowanie ich do możliwości wewnętrznych. "Inicjatywy podejmowane na poziomie UE powinny być realizowane z poszanowaniem kompetencji państw i zasad dialogu społecznego" - podkreślił.

Müller przekonywał, że Polska już teraz realizuje cele zarysowane w planie działania m.in. poprzez realizację Programu Rodzina 500 plus, Dobry start, Maluch+, działania na rzecz poprawy adekwatności emerytur i polepszenia sytuacji emerytów pobierających najniższe świadczenia, działania na rzecz aktywności społecznej seniorów, działania społeczne (np. "Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym"). Podkreślił ponadto, że w lutym br. Polska utrzymała status kraju o najniższej stopie bezrobocia w UE.

Rzecznik rządu zaznaczył, że wydarzeniem rozpoczynającym piątkowy szczyt będzie konferencja wysokiego szczebla, a w sesji otwierającej i zamykającej konferencję udział wezmą m.in. premier Portugali Antonio Costa, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli; w dalszej części zaplanowane są trzy równoległe panele tematyczne szefów państw i rządów poświęcone: opiece społecznej i zabezpieczeniu społecznemu, umiejętnościom i innowacjom, a także zatrudnieniu i pracy, w którym udział weźmie premier Morawiecki.

Müller wskazał, że podczas konferencji partnerzy społeczni mają wypracować własną deklarację, a wyniki spotkania zostaną przekazane do dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na sobotę.

Rzecznik rządu dodał, że celem nieformalnego posiedzenie Rady Europejskiej będzie m.in. przyjęcie przez szefów państw i rządów tzw. Deklaracji z Porto. Ponadto planowane są dyskusje na temat walki z pandemią Covid-19, relacji z Indiami oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku.

"Jako Polska uważamy, że w kwestii walki z pandemią Covid-19 skuteczność wdrażania krajowych programów szczepień i dostępność szczepionek są kluczowe. Oczekujemy wykorzystania wszelkich możliwych rozwiązań, które zapewnią poszanowanie dostaw szczepionek do UE, a także umożliwią państwom członkowskim spełnienie ich obietnicy o dzieleniu się szczepionkami z krajami trzecimi" - mówił Müller.

Ponadto - dodał - "Polska aktywnie uczestniczy w pracach nad projektem rozporządzenia w sprawie zielonego certyfikatu cyfrowego". "Deklarujemy gotowość dla dalszych prac nad tworzeniem rozwiązań, które powinny ułatwiać przemieszczanie się i dostępność usług, a nie wprowadzać przesłanki dyskryminacyjne i utrudniać te swobody. Jako jedno z pierwszych państw członkowskich Polska opracowała krajowe rozwiązanie dla świadectwa szczepień opartego na zastosowaniu kodu QR" - zaznaczył.

W sobotę planowana jest także wideokonferencja unijnych przywódców z indyjskim premierem Narendrą Modim. Jej efektem ma być przyjęcie wspólnej deklaracji.

"Z zadowoleniem przyjmujemy coraz bliższą współpracę Unii Europejskiej z Indiami, które są partnerem strategicznym UE i popieramy zawarcie umów o wolnym handlu oraz inwestycyjnej między Unią a Indiami. Polska stoi na stanowisku, że UE i Indie powinny ze sobą ściśle współpracować w obszarach zdrowia, liberalizacji handlu, inwestycji, klimatu i praw człowieka. Rozwój współpracy handlowej powinien przyczynić się do ograniczenia barier w dostępie do rynku indyjskiego dla artykułów rolnych z krajów UE, w tym Polski" - stwierdził Müller. (PAP)



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe