Unia Europejska zamknięta dla samolotów z Białorusi. Podano datę

Unia Europejska wprowadziła zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE i zakazu lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych.
Samolot białoruskich linii lotniczych, zdjęcie ilustracyjne Unia Europejska zamknięta dla samolotów z Białorusi. Podano datę
Samolot białoruskich linii lotniczych, zdjęcie ilustracyjne / PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE i zakazu lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę.

"Państwa członkowskie UE będą zatem zobowiązane do odmowy zezwolenia na lądowanie, start lub przelot nad ich terytoriami wszelkim samolotom obsługiwanym przez białoruskich przewoźników lotniczych, w tym także przewoźnikom handlowym" - podała Rada Europejska.

Decyzje polityczne

Przywódcy UE na niedawnym szczycie w Brukseli zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Zdecydowali też, że unijna przestrzeń powietrzna ma zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Podjęte wówczas decyzje miały jednak charakter polityczny i żeby zaczęły obowiązywać, musiały zostać przełożone na język prawny. 

Przymusowe lądowanie i aresztowanie opozycjonisty

23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”, oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe