[NASZ PATRONAT] IX edycja biegu "Tropem Wilczym" już 15 sierpnia!

15 sierpnia 2021 r. odbędzie się IX edycja ogólnopolskiego biegu "Tropem Wilczym", którego uczestnicy oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym - bohaterom podziemia antykomunistycznego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność" i portal Tysol.pl.
 [NASZ PATRONAT] IX edycja biegu
/ Marcin Żegliński

Tegoroczny bieg został przesunięty z 1 marca (Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych) na 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) z uwagi na obostrzenia koronawirusowe.

Sam program biegu nie ulegnie zasadniczym zmianom w stosunku do lat ubiegłych. Impreza będzie miała charakter ogólnopolski, a trasa biegu wyniesie tradycyjnie 1963 metry - dla upamiętnienia roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. "Lalek".

2 sierpnia 2021 r. w Belwederze odbyła się konferencja prasowa promująca bieg z udziałem m.in. rodzin  bohaterów podziemia antykomunistycznego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciecha Kolarskiego, rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbary Konarskiej oraz dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prof. Jacka Pawłowicza.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski odczytał przesłanie prezydenta skierowane do uczestników i organizatorów Biegu, podkreślając, że Andrzej Duda objął wydarzenie Patronatem Narodowym.

Prezydent podziękował w liście za zaangażowanie "w tę nowoczesną i niezwykle popularną formę oddawania czci uczestnikom drugiej konspiracji". Podkreślił, że minęła dekada, odkąd obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Andrzej Duda przypomniał, że święto, którego ustanowienie zainicjował prezydent Lech Kaczyński, "trwale wpisało się w nasz polski kalendarz".

"Bardzo się cieszę, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd" - zaznaczył prezydent Duda. Podkreślił, że to ważne, by - oprócz oficjalnych uroczystości - pamięć o Żołnierzach Wyklętych "i wiedza o ich walce z czerwonym totalitaryzmem docierały za pomocą różnorodnych wydarzeń, publikacji i pamiątek, zwłaszcza do młodego pokolenia".

Prezydent zauważył, że z powodu pandemii Bieg "Wilczym Tropem" nie mógł odbyć się 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". "Pobiegną państwo 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego i zarazem z 101. rocznicę wielkiej wiktorii warszawskiej w wojnie z bolszewikami" - zaznaczył prezydent.

"Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych-Niezłomnych. W istocie bowiem działania sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki akowskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji +Burza+, aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku" - podkreślił.

Prezydent wskazał, że "wielu jej weteranów, współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa, brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB". "Wreszcie - obecne święto jest doskonałą okazją do uczczenia Wyklętych-Niezłomnych, również dlatego, że byli oni - w to nikt już dziś nie może wątpić - żołnierzami Rzeczypospolitej i podczas obchodów 15 sierpnia czcimy także ich zasługi dla ojczyzny" - zaznaczył.

Andrzej Duda życzył również, by liczne działania społeczne, wśród nich Bieg Pamięci, "przyczyniły się do utrwalania patriotycznego ducha wśród rodaków, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy poniosą w przyszłość etos i ideały drugiej konspiracji, budując wolną, silną, bezpieczną i dostatnią Rzeczpospolitą". "Cześć i chwała bohaterom" - zakończył przesłanie prezydent.

W czasie konferencji głos zabrała Iwona Pawełczak, córka ppłk. Zbigniewa Matysiaka ps. "Kowboj", żołnierza zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora". Podkreśliła skromność, dobroć, ciepło, ale i niezłomność charakteru swojego ojca.

Nie obwieszał się medalami, bo uważał, że tego, co robił, nie robił dla medali. Zawsze jednak nosił ryngraf.

 

- zaznaczyła córka ppłk. Pawełczaka, dodając, że decyzja ojca o wstąpieniu do Armii Krajowej i moment złożenia przysięgi zdeterminowały całe jego życie.

 

Zawsze był dumny, że należał do AK

 

- podkreśliła ze wzruszeniem.

 

Tata to był dla mnie wzór postępowania. Miał niesamowicie silny kręgosłup moralny, był twardy

 

- dodała.

Głos zabrał także Andrzej Kończykowski, syn Henryka Kończykowskiego ps. "Halicz", żołnierza Batalionu "Zośka", Powstańca Warszawskiego, więźnia ubeckich kazamatów.

 

Myślę, że Tata przeżył, aby dać świadectwo - tamtych ludzi, tamtej atmosfery, tamtych dni. Kiedy został zapytany, jakie przesłanie sformułowałby dla młodych ludzi, odpowiedział jednym słowem: "Pamiętajcie"

 

- wspomniał swojego ojca Andrzej Kończykowski.

 

Jak dodała rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska, jej spotkanie z "Haliczem" stało się inspiracją i drogowskazem w dziele upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, ale także w życiu codziennym.

 

Po tym spotkaniu, w którym uczestniczyliśmy z Jackiem Rozenkiem, mieliśmy takie powiedzenie, kiedy obserwowaliśmy rozmaite wątpliwie moralnie sytuacje. "Halicz" by tak nie zrobił - mawialiśmy

 

- wspomniała Barbara Konarska.

 

Jak podkreślił obecny na konferencji prof. Jacek Pawłowicz, heroiczna droga Wyklętych nie byłaby możliwa, gdyby nie ich formacja duchowa.

 

W Muzeum mamy oryginał słynnej książeczki "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza à Kempis, którą Rotmistrz Witold Pilecki przekazał swojej rodzinie. Przygotowaliśmy repliki tej książeczki dla wszystkich uczestników biegu "Tropem Wilczym", aby każdy miał możliwość zapoznać się z duchowym testamentem jednego z naszych największych bohaterów

 

- zaznaczył prof. Pawłowicz.

 

Informacje organizacyjne nt. tegorocznego biegu "Tropem Wilczym" są dostępne TUTAJ.

 

cwp/Kancelaria Prezydenta, Tropem Wilczym, PAP


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Z utrudnieniami w ruchu muszą się liczyć w niedzielę w Poznaniu kierowcy w związku 12. edycją charytatywnego biegu Wings For Life World Run. Zmiany czekają także pasażerów komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Katastrofa lotnicza w Kalifornii. Na osiedle mieszkaniowe spadł samolot Wiadomości
Katastrofa lotnicza w Kalifornii. Na osiedle mieszkaniowe spadł samolot

W Simi Valley w Kalifornii jednosilnikowy samolot spadł na osiedle mieszkaniowe. W katastrofie lotniczej zginął pilot, uszkodzone zostały także dwa domy, a na miejscu wybuchł pożar.

Mieszkańcy Starbase podjęli decyzję ws. utworzenia miasta. Elon Musk ma powody do radości Wiadomości
Mieszkańcy Starbase podjęli decyzję ws. utworzenia miasta. Elon Musk ma powody do radości

Mieszkańcy Starbase zdecydowali w referendum o przyznaniu dotychczasowej bazie kosmicznej firmy SpaceX statusu miasta. Elon Musk wysunął propozycję utworzenia miasta już w 2021 r.

Silne trzęsienie ziemi w USA. Seria wstrząsów trwa Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w USA. Seria wstrząsów trwa

W sobotnią noc w rejonie Teksasu i Nowego Meksyku doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,3. Na szczęście region ten jest słabo zaludniony. Nie odnotowano więc większych zniszczeń.

Najważniejsze, to nie drażnić Niemców tylko u nas
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców

Trwa realna walka o Polskę, jej kształt, przyszłość i generalnie istnienie. Starcie miedzy prawda, a oczywistym i bijącym w oczy kłamstwem, bezczelnością w wielu przypadkach tak oczywista, że aż zapierająca dech w piersiach. Jednym z elementów tego starcia jest zmiana znaczenia słów, jest też i ściśle związana z powyższym konfrontacja w sferze historii przeplatającej się z nasza rzeczywistością.

Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski tylko u nas
Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski

3 maja 1945 r. dekretem Krajowej Rady Narodowej Michał Rola-Żymierski został mianowany marszałkiem Polski.A ponieważ komunistyczna KRN była tworem całkowicie marionetkowym wobec Moskwy, śmiało można powiedzieć, że renegata Żymierskiego marszałkiem Polski uczynił Józef Stalin. Co ma wspólnego z dwoma przedwojennymi marszałkami Polski: Józefem Piłsudskim i Edwardem Śmigłym-Rydzem. Nic.

Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen gorące
Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen

Tak spełnia się marzenia! Przed kilkoma dniami swoją światową premierę miał nowy latający rower, tworzony przez Tomasza Patana.

Kipi gniewem. Eksperci punktują księcia Harry'ego Wiadomości
"Kipi gniewem". Eksperci punktują księcia Harry'ego

Książę Harry znalazł się w ogniu krytyki. Po tym, jak przegrał sprawę w londyńskim Sądzie Apelacyjnym dotyczącą policyjnej ochrony, udzielił emocjonalnego wywiadu BBC. Wypowiedzi Harry’ego nie spotkały się jednak z przychylnością ekspertów.

Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat Wiadomości
Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat

Policja poinformowała o fatalnym bilansie majówki na polskich drogach. Zatrzymano prawie tysiąc nietrzeźwych kierowców.

Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej” z ostatniej chwili
Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej”

Nasza wspólna przyszłość nigdy nie jawiła się jaśniej - powiedział w sobotę sekretarz stanu USA Marco Rubio w oświadczeniu wydanym z okazji polskiego Święta Trzeciego Maja. Podkreślił, że Polska "radykalnie wzmocniła wspólne bezpieczeństwo" obu krajów.

REKLAMA

[NASZ PATRONAT] IX edycja biegu "Tropem Wilczym" już 15 sierpnia!

15 sierpnia 2021 r. odbędzie się IX edycja ogólnopolskiego biegu "Tropem Wilczym", którego uczestnicy oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym - bohaterom podziemia antykomunistycznego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność" i portal Tysol.pl.
 [NASZ PATRONAT] IX edycja biegu
/ Marcin Żegliński

Tegoroczny bieg został przesunięty z 1 marca (Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych) na 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) z uwagi na obostrzenia koronawirusowe.

Sam program biegu nie ulegnie zasadniczym zmianom w stosunku do lat ubiegłych. Impreza będzie miała charakter ogólnopolski, a trasa biegu wyniesie tradycyjnie 1963 metry - dla upamiętnienia roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. "Lalek".

2 sierpnia 2021 r. w Belwederze odbyła się konferencja prasowa promująca bieg z udziałem m.in. rodzin  bohaterów podziemia antykomunistycznego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciecha Kolarskiego, rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbary Konarskiej oraz dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prof. Jacka Pawłowicza.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski odczytał przesłanie prezydenta skierowane do uczestników i organizatorów Biegu, podkreślając, że Andrzej Duda objął wydarzenie Patronatem Narodowym.

Prezydent podziękował w liście za zaangażowanie "w tę nowoczesną i niezwykle popularną formę oddawania czci uczestnikom drugiej konspiracji". Podkreślił, że minęła dekada, odkąd obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Andrzej Duda przypomniał, że święto, którego ustanowienie zainicjował prezydent Lech Kaczyński, "trwale wpisało się w nasz polski kalendarz".

"Bardzo się cieszę, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd" - zaznaczył prezydent Duda. Podkreślił, że to ważne, by - oprócz oficjalnych uroczystości - pamięć o Żołnierzach Wyklętych "i wiedza o ich walce z czerwonym totalitaryzmem docierały za pomocą różnorodnych wydarzeń, publikacji i pamiątek, zwłaszcza do młodego pokolenia".

Prezydent zauważył, że z powodu pandemii Bieg "Wilczym Tropem" nie mógł odbyć się 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". "Pobiegną państwo 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego i zarazem z 101. rocznicę wielkiej wiktorii warszawskiej w wojnie z bolszewikami" - zaznaczył prezydent.

"Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych-Niezłomnych. W istocie bowiem działania sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki akowskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji +Burza+, aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku" - podkreślił.

Prezydent wskazał, że "wielu jej weteranów, współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa, brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB". "Wreszcie - obecne święto jest doskonałą okazją do uczczenia Wyklętych-Niezłomnych, również dlatego, że byli oni - w to nikt już dziś nie może wątpić - żołnierzami Rzeczypospolitej i podczas obchodów 15 sierpnia czcimy także ich zasługi dla ojczyzny" - zaznaczył.

Andrzej Duda życzył również, by liczne działania społeczne, wśród nich Bieg Pamięci, "przyczyniły się do utrwalania patriotycznego ducha wśród rodaków, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy poniosą w przyszłość etos i ideały drugiej konspiracji, budując wolną, silną, bezpieczną i dostatnią Rzeczpospolitą". "Cześć i chwała bohaterom" - zakończył przesłanie prezydent.

W czasie konferencji głos zabrała Iwona Pawełczak, córka ppłk. Zbigniewa Matysiaka ps. "Kowboj", żołnierza zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora". Podkreśliła skromność, dobroć, ciepło, ale i niezłomność charakteru swojego ojca.

Nie obwieszał się medalami, bo uważał, że tego, co robił, nie robił dla medali. Zawsze jednak nosił ryngraf.

 

- zaznaczyła córka ppłk. Pawełczaka, dodając, że decyzja ojca o wstąpieniu do Armii Krajowej i moment złożenia przysięgi zdeterminowały całe jego życie.

 

Zawsze był dumny, że należał do AK

 

- podkreśliła ze wzruszeniem.

 

Tata to był dla mnie wzór postępowania. Miał niesamowicie silny kręgosłup moralny, był twardy

 

- dodała.

Głos zabrał także Andrzej Kończykowski, syn Henryka Kończykowskiego ps. "Halicz", żołnierza Batalionu "Zośka", Powstańca Warszawskiego, więźnia ubeckich kazamatów.

 

Myślę, że Tata przeżył, aby dać świadectwo - tamtych ludzi, tamtej atmosfery, tamtych dni. Kiedy został zapytany, jakie przesłanie sformułowałby dla młodych ludzi, odpowiedział jednym słowem: "Pamiętajcie"

 

- wspomniał swojego ojca Andrzej Kończykowski.

 

Jak dodała rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska, jej spotkanie z "Haliczem" stało się inspiracją i drogowskazem w dziele upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, ale także w życiu codziennym.

 

Po tym spotkaniu, w którym uczestniczyliśmy z Jackiem Rozenkiem, mieliśmy takie powiedzenie, kiedy obserwowaliśmy rozmaite wątpliwie moralnie sytuacje. "Halicz" by tak nie zrobił - mawialiśmy

 

- wspomniała Barbara Konarska.

 

Jak podkreślił obecny na konferencji prof. Jacek Pawłowicz, heroiczna droga Wyklętych nie byłaby możliwa, gdyby nie ich formacja duchowa.

 

W Muzeum mamy oryginał słynnej książeczki "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza à Kempis, którą Rotmistrz Witold Pilecki przekazał swojej rodzinie. Przygotowaliśmy repliki tej książeczki dla wszystkich uczestników biegu "Tropem Wilczym", aby każdy miał możliwość zapoznać się z duchowym testamentem jednego z naszych największych bohaterów

 

- zaznaczył prof. Pawłowicz.

 

Informacje organizacyjne nt. tegorocznego biegu "Tropem Wilczym" są dostępne TUTAJ.

 

cwp/Kancelaria Prezydenta, Tropem Wilczym, PAP



 

Polecane
Emerytury
Stażowe