[NASZ PATRONAT] IX edycja biegu "Tropem Wilczym" już 15 sierpnia!

15 sierpnia 2021 r. odbędzie się IX edycja ogólnopolskiego biegu "Tropem Wilczym", którego uczestnicy oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym - bohaterom podziemia antykomunistycznego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność" i portal Tysol.pl.
 [NASZ PATRONAT] IX edycja biegu
/ Marcin Żegliński

Tegoroczny bieg został przesunięty z 1 marca (Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych) na 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) z uwagi na obostrzenia koronawirusowe.

Sam program biegu nie ulegnie zasadniczym zmianom w stosunku do lat ubiegłych. Impreza będzie miała charakter ogólnopolski, a trasa biegu wyniesie tradycyjnie 1963 metry - dla upamiętnienia roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. "Lalek".

2 sierpnia 2021 r. w Belwederze odbyła się konferencja prasowa promująca bieg z udziałem m.in. rodzin  bohaterów podziemia antykomunistycznego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciecha Kolarskiego, rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbary Konarskiej oraz dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prof. Jacka Pawłowicza.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski odczytał przesłanie prezydenta skierowane do uczestników i organizatorów Biegu, podkreślając, że Andrzej Duda objął wydarzenie Patronatem Narodowym.

Prezydent podziękował w liście za zaangażowanie "w tę nowoczesną i niezwykle popularną formę oddawania czci uczestnikom drugiej konspiracji". Podkreślił, że minęła dekada, odkąd obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Andrzej Duda przypomniał, że święto, którego ustanowienie zainicjował prezydent Lech Kaczyński, "trwale wpisało się w nasz polski kalendarz".

"Bardzo się cieszę, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd" - zaznaczył prezydent Duda. Podkreślił, że to ważne, by - oprócz oficjalnych uroczystości - pamięć o Żołnierzach Wyklętych "i wiedza o ich walce z czerwonym totalitaryzmem docierały za pomocą różnorodnych wydarzeń, publikacji i pamiątek, zwłaszcza do młodego pokolenia".

Prezydent zauważył, że z powodu pandemii Bieg "Wilczym Tropem" nie mógł odbyć się 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". "Pobiegną państwo 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego i zarazem z 101. rocznicę wielkiej wiktorii warszawskiej w wojnie z bolszewikami" - zaznaczył prezydent.

"Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych-Niezłomnych. W istocie bowiem działania sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki akowskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji +Burza+, aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku" - podkreślił.

Prezydent wskazał, że "wielu jej weteranów, współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa, brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB". "Wreszcie - obecne święto jest doskonałą okazją do uczczenia Wyklętych-Niezłomnych, również dlatego, że byli oni - w to nikt już dziś nie może wątpić - żołnierzami Rzeczypospolitej i podczas obchodów 15 sierpnia czcimy także ich zasługi dla ojczyzny" - zaznaczył.

Andrzej Duda życzył również, by liczne działania społeczne, wśród nich Bieg Pamięci, "przyczyniły się do utrwalania patriotycznego ducha wśród rodaków, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy poniosą w przyszłość etos i ideały drugiej konspiracji, budując wolną, silną, bezpieczną i dostatnią Rzeczpospolitą". "Cześć i chwała bohaterom" - zakończył przesłanie prezydent.

W czasie konferencji głos zabrała Iwona Pawełczak, córka ppłk. Zbigniewa Matysiaka ps. "Kowboj", żołnierza zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora". Podkreśliła skromność, dobroć, ciepło, ale i niezłomność charakteru swojego ojca.

Nie obwieszał się medalami, bo uważał, że tego, co robił, nie robił dla medali. Zawsze jednak nosił ryngraf.

 

- zaznaczyła córka ppłk. Pawełczaka, dodając, że decyzja ojca o wstąpieniu do Armii Krajowej i moment złożenia przysięgi zdeterminowały całe jego życie.

 

Zawsze był dumny, że należał do AK

 

- podkreśliła ze wzruszeniem.

 

Tata to był dla mnie wzór postępowania. Miał niesamowicie silny kręgosłup moralny, był twardy

 

- dodała.

Głos zabrał także Andrzej Kończykowski, syn Henryka Kończykowskiego ps. "Halicz", żołnierza Batalionu "Zośka", Powstańca Warszawskiego, więźnia ubeckich kazamatów.

 

Myślę, że Tata przeżył, aby dać świadectwo - tamtych ludzi, tamtej atmosfery, tamtych dni. Kiedy został zapytany, jakie przesłanie sformułowałby dla młodych ludzi, odpowiedział jednym słowem: "Pamiętajcie"

 

- wspomniał swojego ojca Andrzej Kończykowski.

 

Jak dodała rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska, jej spotkanie z "Haliczem" stało się inspiracją i drogowskazem w dziele upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, ale także w życiu codziennym.

 

Po tym spotkaniu, w którym uczestniczyliśmy z Jackiem Rozenkiem, mieliśmy takie powiedzenie, kiedy obserwowaliśmy rozmaite wątpliwie moralnie sytuacje. "Halicz" by tak nie zrobił - mawialiśmy

 

- wspomniała Barbara Konarska.

 

Jak podkreślił obecny na konferencji prof. Jacek Pawłowicz, heroiczna droga Wyklętych nie byłaby możliwa, gdyby nie ich formacja duchowa.

 

W Muzeum mamy oryginał słynnej książeczki "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza à Kempis, którą Rotmistrz Witold Pilecki przekazał swojej rodzinie. Przygotowaliśmy repliki tej książeczki dla wszystkich uczestników biegu "Tropem Wilczym", aby każdy miał możliwość zapoznać się z duchowym testamentem jednego z naszych największych bohaterów

 

- zaznaczył prof. Pawłowicz.

 

Informacje organizacyjne nt. tegorocznego biegu "Tropem Wilczym" są dostępne TUTAJ.

 

cwp/Kancelaria Prezydenta, Tropem Wilczym, PAP


 

POLECANE
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat z ostatniej chwili
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat

W poniedziałek 7 lipca 2025 r. minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Giertych powinien być politycznie skończony tylko u nas
Giertych powinien być politycznie skończony

Na pytanie "Jak oceniasz działania Romana Giertycha w sprawie protestów wyborczych i wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach?" aż o 14.9% więcej ankietowanych odpowiedziało, że "negatywnie" niż że "pozytywnie". Oznacza to, że Roman Giertych nie przekonał do swojego pomysłu i akcji ani Donalda Tuska, ani koalicjantów KO, ani - co najważniejsze - zdecydowanej większości wyborców.

Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny z ostatniej chwili
Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Napisali w tej sprawie pismo i mają nadzieję, że ich głos nie zostanie pominięty.

Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty z ostatniej chwili
Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty

Sześćset interwencji odnotowali do tej pory podkarpaccy strażacy po przejściu frontu burzowego – poinformował w poniedziałek wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle. 26 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury

Mokotowska prokuratura wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Od 7 lipca 2025 r. zostały czasowo przywrócone kontrole graniczne na granicach Polski z Niemcami i Litwą. PKP Intercity wydał komunikat w tej sprawie.

Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty z ostatniej chwili
Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty

29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem w woj. kujawsko-pomorskim. Grozi mu dożywotnie więzienie.

Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami z ostatniej chwili
Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami

Na granicy polsko-niemieckiej pojawili się rolnicy. Dołączyli do członków Ruchu Obrony Granic, by wyrazić solidarność i wspólnie zwrócić uwagę na problem nielegalnej migracji.

Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat z ostatniej chwili
Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat

Największe międzynarodowe lotnisko Węgier, port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, zostało uszkodzone przez przechodzącą przez kraj burzę, co zmusiło władze portu do wstrzymania wszystkich połączeń – poinformował w poniedziałek portal Index, cytując komunikat zarządu lotniska.

7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów z ostatniej chwili
7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów

7 lipca Kościół wspomina błogosławioną Rodzinę Ulmów, zamordowaną przez Niemców w 1944 r. za ukrywanie ośmiorga Żydów.

REKLAMA

[NASZ PATRONAT] IX edycja biegu "Tropem Wilczym" już 15 sierpnia!

15 sierpnia 2021 r. odbędzie się IX edycja ogólnopolskiego biegu "Tropem Wilczym", którego uczestnicy oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym - bohaterom podziemia antykomunistycznego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność" i portal Tysol.pl.
 [NASZ PATRONAT] IX edycja biegu
/ Marcin Żegliński

Tegoroczny bieg został przesunięty z 1 marca (Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych) na 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) z uwagi na obostrzenia koronawirusowe.

Sam program biegu nie ulegnie zasadniczym zmianom w stosunku do lat ubiegłych. Impreza będzie miała charakter ogólnopolski, a trasa biegu wyniesie tradycyjnie 1963 metry - dla upamiętnienia roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. "Lalek".

2 sierpnia 2021 r. w Belwederze odbyła się konferencja prasowa promująca bieg z udziałem m.in. rodzin  bohaterów podziemia antykomunistycznego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciecha Kolarskiego, rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbary Konarskiej oraz dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prof. Jacka Pawłowicza.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski odczytał przesłanie prezydenta skierowane do uczestników i organizatorów Biegu, podkreślając, że Andrzej Duda objął wydarzenie Patronatem Narodowym.

Prezydent podziękował w liście za zaangażowanie "w tę nowoczesną i niezwykle popularną formę oddawania czci uczestnikom drugiej konspiracji". Podkreślił, że minęła dekada, odkąd obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Andrzej Duda przypomniał, że święto, którego ustanowienie zainicjował prezydent Lech Kaczyński, "trwale wpisało się w nasz polski kalendarz".

"Bardzo się cieszę, że rodacy coraz powszechniej uznają za bohaterów naszej niepodległości żołnierzy antykomunistycznego podziemia i składają im hołd" - zaznaczył prezydent Duda. Podkreślił, że to ważne, by - oprócz oficjalnych uroczystości - pamięć o Żołnierzach Wyklętych "i wiedza o ich walce z czerwonym totalitaryzmem docierały za pomocą różnorodnych wydarzeń, publikacji i pamiątek, zwłaszcza do młodego pokolenia".

Prezydent zauważył, że z powodu pandemii Bieg "Wilczym Tropem" nie mógł odbyć się 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". "Pobiegną państwo 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego i zarazem z 101. rocznicę wielkiej wiktorii warszawskiej w wojnie z bolszewikami" - zaznaczył prezydent.

"Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych-Niezłomnych. W istocie bowiem działania sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki akowskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji +Burza+, aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku" - podkreślił.

Prezydent wskazał, że "wielu jej weteranów, współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa, brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB". "Wreszcie - obecne święto jest doskonałą okazją do uczczenia Wyklętych-Niezłomnych, również dlatego, że byli oni - w to nikt już dziś nie może wątpić - żołnierzami Rzeczypospolitej i podczas obchodów 15 sierpnia czcimy także ich zasługi dla ojczyzny" - zaznaczył.

Andrzej Duda życzył również, by liczne działania społeczne, wśród nich Bieg Pamięci, "przyczyniły się do utrwalania patriotycznego ducha wśród rodaków, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy poniosą w przyszłość etos i ideały drugiej konspiracji, budując wolną, silną, bezpieczną i dostatnią Rzeczpospolitą". "Cześć i chwała bohaterom" - zakończył przesłanie prezydent.

W czasie konferencji głos zabrała Iwona Pawełczak, córka ppłk. Zbigniewa Matysiaka ps. "Kowboj", żołnierza zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora". Podkreśliła skromność, dobroć, ciepło, ale i niezłomność charakteru swojego ojca.

Nie obwieszał się medalami, bo uważał, że tego, co robił, nie robił dla medali. Zawsze jednak nosił ryngraf.

 

- zaznaczyła córka ppłk. Pawełczaka, dodając, że decyzja ojca o wstąpieniu do Armii Krajowej i moment złożenia przysięgi zdeterminowały całe jego życie.

 

Zawsze był dumny, że należał do AK

 

- podkreśliła ze wzruszeniem.

 

Tata to był dla mnie wzór postępowania. Miał niesamowicie silny kręgosłup moralny, był twardy

 

- dodała.

Głos zabrał także Andrzej Kończykowski, syn Henryka Kończykowskiego ps. "Halicz", żołnierza Batalionu "Zośka", Powstańca Warszawskiego, więźnia ubeckich kazamatów.

 

Myślę, że Tata przeżył, aby dać świadectwo - tamtych ludzi, tamtej atmosfery, tamtych dni. Kiedy został zapytany, jakie przesłanie sformułowałby dla młodych ludzi, odpowiedział jednym słowem: "Pamiętajcie"

 

- wspomniał swojego ojca Andrzej Kończykowski.

 

Jak dodała rzecznik biegu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska, jej spotkanie z "Haliczem" stało się inspiracją i drogowskazem w dziele upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, ale także w życiu codziennym.

 

Po tym spotkaniu, w którym uczestniczyliśmy z Jackiem Rozenkiem, mieliśmy takie powiedzenie, kiedy obserwowaliśmy rozmaite wątpliwie moralnie sytuacje. "Halicz" by tak nie zrobił - mawialiśmy

 

- wspomniała Barbara Konarska.

 

Jak podkreślił obecny na konferencji prof. Jacek Pawłowicz, heroiczna droga Wyklętych nie byłaby możliwa, gdyby nie ich formacja duchowa.

 

W Muzeum mamy oryginał słynnej książeczki "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza à Kempis, którą Rotmistrz Witold Pilecki przekazał swojej rodzinie. Przygotowaliśmy repliki tej książeczki dla wszystkich uczestników biegu "Tropem Wilczym", aby każdy miał możliwość zapoznać się z duchowym testamentem jednego z naszych największych bohaterów

 

- zaznaczył prof. Pawłowicz.

 

Informacje organizacyjne nt. tegorocznego biegu "Tropem Wilczym" są dostępne TUTAJ.

 

cwp/Kancelaria Prezydenta, Tropem Wilczym, PAP



 

Polecane
Emerytury
Stażowe