Andrzej Duda poleci do USA. Z kim spotka się polski prezydent?

Covid-19, przestrzeganie prawa międzynarodowego, bezpieczeństwo naszej części Europy i sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, to kwestie, które prezydent Andrzej Duda poruszy w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - przekazał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Andrzej Duda Andrzej Duda poleci do USA. Z kim spotka się polski prezydent?
Andrzej Duda / PAP/Piotr Nowak

Prezydent Andrzej Duda, wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą, złoży w tym tygodniu wizytę w Stanach Zjednoczonych.

We wtorek o godz. 9 lokalnego czasu Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wystąpienie prezydenta w debacie generalnej zaplanowano na godz. 18.15 czasu lokalnego.

Spychalski przekazał w poniedziałek dziennikarzom, że przemówienie prezydenta będzie skupiało się na trzech kwestiach, a pierwszą z nich jest Covid-19 i polskie doświadczenia w walce z pandemią.

"Druga kwestia związana będzie z bezpieczeństwem, szczególnie w naszej części Europy. Jest to związane z tym, co się dzieje na Ukrainie od 2014 r., z inwazją rosyjską na Krym, na wschód Ukrainy" - powiedział rzecznik. Zapowiedział, że prezydent będzie mówił także o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Ponadt - poinformował Spychalski - w przemówieniu na forum ONZ Andrzej Duda będzie mówił także o prymacie prawa międzynarodowego. "Prezydent odniesie się do tego, że jedynie przestrzeganie prawa międzynarodowego przez wszystkich uczestników międzynarodowych relacji może doprowadzić do tego, że będziemy mieli czasy spokojne, że nie będziemy mieli okresu wojen i trudnych, napiętych relacji" - dodał.

Podczas wizyty w Nowym Jorku prezydent odbędzie też spotkania m.in.: z prezydent Mołdawii Maią Sandu, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim oraz z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy - Kersti Kaljulaid, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą. Tematami rozmów tych formatów wielostronnych - poinformował Spychalski - będą: bezpieczeństwo naszej części Europy oraz sytuacja na granicy z Białorusią.

W tym kontekście rzecznik prezydenta został zapytany o ocenę działań polskich służb po tym, gdy w weekend w rejonie przygranicznym, w różnych miejscach, znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę.

"Mam apel do wszystkich uczestników życia publicznego: postępujmy w tej sprawie racjonalnie, starajmy się weryfikować informacje, polegajmy na informacjach przekazywanych przez odpowiednie służby, przez przedstawicieli polskich władz. Nie bierzmy za dobrą monetę informacji, które są przekazywane przez przedstawicieli obcych służb, które niekoniecznie chcą silnej Polski, niekoniecznie chcą, żeby te sprawy były rozwiązywane zgodnie z prawem międzynarodowym" - powiedział rzecznik prezydenta.

"Polegajmy na działaniach, które podejmują polskie władze, władze także UE" - dodał Spychalski, przekonując, że polskie służby pracują w sposób "maksymalnie profesjonalny".

Podczas wizyty w Nowym Jorku przewidziane są także spotkania Andrzeja Dudy z m.in.: Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre’em Lacroix, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Martinem Griffithsem oraz z zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Wsparcia Operacyjnego Atulem Khare.

Pytany, dlaczego kancelaria prezydenta nie zabiegała o spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem, Spychalski odpowiedział, że "to strona amerykańska informowała, że możliwe, iż prezydent Biden w ogóle nie będzie brał udziału w szczycie ONZ; później te informacje były doprecyzowane w taki sposób, że "nie są w ogóle przewidziane spotkania dwustronne pana prezydenta Bidena".

Prezydencki rzecznik mówił też o udziale prezydenta Dudy w sesjach towarzyszących - jedna z nich ma dotyczyć sytuacji w Afganistanie po wycofaniu wojsk amerykańskich.

Druga sesja poświęcona będzie Covid-19. "Strona amerykańska zaprosiła prezydenta Andrzeja Dudę do przedstawienia polskich doświadczeń i pomysłów na walkę z pandemią, a także polskich rozwiązań w ramach tego procesu" - powiedział Spychalski.

Podczas sesji poświęconej energii prezydent przedstawi polskie doświadczenia i pomysły na transformację energetyczną. "Polska jest bardzo często przedstawiana jako ten kraj, który jest prymusem walki ze zmianami klimatu, prymusem transformacji energetycznej, ale takiej transformacji, która jest transformacją sprawiedliwą" - powiedział Spychalski.

Jeśli chodzi o program dotyczący gospodarki, Spychalski poinformował, że spotkania prezydenta dotyczyły będą m.in. inicjatywy Trójmorza oraz współpracy polsko-amerykańskiej.

Para prezydencka złoży też wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., złoży wieniec przy Drzewie Przetrwania, spotka się też z uczestnikami wydarzeń sprzed dwudziestu lat oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej przy WTC.

W Linden Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, w Nowym Jorku para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia jego istnienia.(PAP)


 

POLECANE
Kijów pod zmasowanym ostrzałem. Polska poderwała myśliwce pilne
Kijów pod zmasowanym ostrzałem. Polska poderwała myśliwce

Kijów, został zaatakowana w minionej nocy przez co najmniej kilkanaście dronów. Syreny ostrzegające było słychać niemal w całym kraju. Wskutek ataku zginęło 11 osób. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że poderwane zostały polskie i sojusznicze śmigłowce. Ich działania zakończyły się po godz. 5 rano.

Mentzen na piwie z Trzaskowskim i Sikorskim. Burza w sieci z ostatniej chwili
Mentzen na piwie z Trzaskowskim i Sikorskim. Burza w sieci

W sobotę wieczorem w sieci pojawił się film, na którym widać Sławomira Mentzena, który po zakończonej z Rafałem Trzaskowskim debacie pije z nim piwo w swoim pubie. Obok siedzi również min. Radosław Sikorski.

Wiadomości
W Gdańsku dobre nastroje mimo przegranej na koniec sezonu. Lechia zostaje w Ekstraklasie

W sobotni wieczór na Polsat Plus Arenie w Gdańsku odbył się ostatni mecz sezonu Ekstraklasy, w którym Lechia Gdańsk podejmowała GKS Katowice. Choć gospodarze przegrali 2:3, nastroje w Gdańsku były wyraźnie pozytywne – Lechia utrzymała się w lidze, a stadion wypełnił się blisko 15 tysiącami kibiców, którzy nie szczędzili gardła.

Szwajcarski dostawca energii pozywa Niemcy. Chodzi o przedwczesne zamknięcie elektrowni węglowej z ostatniej chwili
Szwajcarski dostawca energii pozywa Niemcy. Chodzi o przedwczesne zamknięcie elektrowni węglowej

Szwajcarska spółka energetyczna Azienda Elettrica Ticinese (AET) domaga się od rządu Niemiec 85 milionów euro odszkodowania. Powód? Przedwczesne zamknięcie elektrowni węglowej Trianel w Lünen, w której AET miała 16% udziałów. Sprawa trafiła do Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID) w Waszyngtonie.

Trzaskowski u Mentzena za likwidacją TVP Info i przeciwko nowym podatkom z ostatniej chwili
Trzaskowski u Mentzena za likwidacją TVP Info i przeciwko nowym podatkom

Przeciwny nowym podatkom i ograniczeniom w obrocie gotówkowym, ale za likwidacją TVP Info - to niektóre z deklaracji, jakie złożył kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski podczas sobotniej rozmowy ze Sławomirem Mentzenem w jego mediach społecznościowych.

Europejski Zielony Ład jest konsekwentnie wdrażany. Anna Bryłka odpowiada Trzaskowskiemu z ostatniej chwili
"Europejski Zielony Ład jest konsekwentnie wdrażany". Anna Bryłka odpowiada Trzaskowskiemu

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zapewniał w trakcie jednej z debat, że "już nie ma Europejskiego Zielonego Ładu, dlatego, że w tej chwili zmienił się świat". Do tych słów krótko odniosła się europoseł Konfederacji, Anna Bryłka. 

Ekstraklasa: Lech Poznań mistrzem Polski z ostatniej chwili
Ekstraklasa: Lech Poznań mistrzem Polski

Lech Poznań wygrywając w ostatniej kolejce ekstraklasy z Piastem Gliwice 1:0 został piłkarskim mistrzem Polski.

Komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Gdańska

Ważna informacja dla mieszkańców Gdańska: już w najbliższy czwartek 29 maja rusza remont al. Rzeczypospolitej. Mieszkańcy muszą przygotować się na zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej.

Niemcy przywrócą zasadniczą służbę wojskową? Boris Pistorius zabiera głos z ostatniej chwili
Niemcy przywrócą zasadniczą służbę wojskową? Boris Pistorius zabiera głos

Niemcy mogą przywrócić obowiązkową służbę wojskową, jeśli zmodernizowany system ochotniczy nie spełni celów rekrutacyjnych - powiedział minister obrony Boris Pistorius w sobotę w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Karol Nawrocki: Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm

- Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm, ekoszaleństwo Zielonego Ładu i wrócimy do normalności - powiedział kandydat na prezydenta Karol Nawrocki na sobotnim wiecu w Rybniku.

REKLAMA

Andrzej Duda poleci do USA. Z kim spotka się polski prezydent?

Covid-19, przestrzeganie prawa międzynarodowego, bezpieczeństwo naszej części Europy i sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, to kwestie, które prezydent Andrzej Duda poruszy w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - przekazał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Andrzej Duda Andrzej Duda poleci do USA. Z kim spotka się polski prezydent?
Andrzej Duda / PAP/Piotr Nowak

Prezydent Andrzej Duda, wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą, złoży w tym tygodniu wizytę w Stanach Zjednoczonych.

We wtorek o godz. 9 lokalnego czasu Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wystąpienie prezydenta w debacie generalnej zaplanowano na godz. 18.15 czasu lokalnego.

Spychalski przekazał w poniedziałek dziennikarzom, że przemówienie prezydenta będzie skupiało się na trzech kwestiach, a pierwszą z nich jest Covid-19 i polskie doświadczenia w walce z pandemią.

"Druga kwestia związana będzie z bezpieczeństwem, szczególnie w naszej części Europy. Jest to związane z tym, co się dzieje na Ukrainie od 2014 r., z inwazją rosyjską na Krym, na wschód Ukrainy" - powiedział rzecznik. Zapowiedział, że prezydent będzie mówił także o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Ponadt - poinformował Spychalski - w przemówieniu na forum ONZ Andrzej Duda będzie mówił także o prymacie prawa międzynarodowego. "Prezydent odniesie się do tego, że jedynie przestrzeganie prawa międzynarodowego przez wszystkich uczestników międzynarodowych relacji może doprowadzić do tego, że będziemy mieli czasy spokojne, że nie będziemy mieli okresu wojen i trudnych, napiętych relacji" - dodał.

Podczas wizyty w Nowym Jorku prezydent odbędzie też spotkania m.in.: z prezydent Mołdawii Maią Sandu, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim oraz z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy - Kersti Kaljulaid, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą. Tematami rozmów tych formatów wielostronnych - poinformował Spychalski - będą: bezpieczeństwo naszej części Europy oraz sytuacja na granicy z Białorusią.

W tym kontekście rzecznik prezydenta został zapytany o ocenę działań polskich służb po tym, gdy w weekend w rejonie przygranicznym, w różnych miejscach, znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę.

"Mam apel do wszystkich uczestników życia publicznego: postępujmy w tej sprawie racjonalnie, starajmy się weryfikować informacje, polegajmy na informacjach przekazywanych przez odpowiednie służby, przez przedstawicieli polskich władz. Nie bierzmy za dobrą monetę informacji, które są przekazywane przez przedstawicieli obcych służb, które niekoniecznie chcą silnej Polski, niekoniecznie chcą, żeby te sprawy były rozwiązywane zgodnie z prawem międzynarodowym" - powiedział rzecznik prezydenta.

"Polegajmy na działaniach, które podejmują polskie władze, władze także UE" - dodał Spychalski, przekonując, że polskie służby pracują w sposób "maksymalnie profesjonalny".

Podczas wizyty w Nowym Jorku przewidziane są także spotkania Andrzeja Dudy z m.in.: Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre’em Lacroix, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Martinem Griffithsem oraz z zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Wsparcia Operacyjnego Atulem Khare.

Pytany, dlaczego kancelaria prezydenta nie zabiegała o spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem, Spychalski odpowiedział, że "to strona amerykańska informowała, że możliwe, iż prezydent Biden w ogóle nie będzie brał udziału w szczycie ONZ; później te informacje były doprecyzowane w taki sposób, że "nie są w ogóle przewidziane spotkania dwustronne pana prezydenta Bidena".

Prezydencki rzecznik mówił też o udziale prezydenta Dudy w sesjach towarzyszących - jedna z nich ma dotyczyć sytuacji w Afganistanie po wycofaniu wojsk amerykańskich.

Druga sesja poświęcona będzie Covid-19. "Strona amerykańska zaprosiła prezydenta Andrzeja Dudę do przedstawienia polskich doświadczeń i pomysłów na walkę z pandemią, a także polskich rozwiązań w ramach tego procesu" - powiedział Spychalski.

Podczas sesji poświęconej energii prezydent przedstawi polskie doświadczenia i pomysły na transformację energetyczną. "Polska jest bardzo często przedstawiana jako ten kraj, który jest prymusem walki ze zmianami klimatu, prymusem transformacji energetycznej, ale takiej transformacji, która jest transformacją sprawiedliwą" - powiedział Spychalski.

Jeśli chodzi o program dotyczący gospodarki, Spychalski poinformował, że spotkania prezydenta dotyczyły będą m.in. inicjatywy Trójmorza oraz współpracy polsko-amerykańskiej.

Para prezydencka złoży też wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., złoży wieniec przy Drzewie Przetrwania, spotka się też z uczestnikami wydarzeń sprzed dwudziestu lat oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej przy WTC.

W Linden Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, w Nowym Jorku para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia jego istnienia.(PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe