Andrzej Duda poleci do USA. Z kim spotka się polski prezydent?

Covid-19, przestrzeganie prawa międzynarodowego, bezpieczeństwo naszej części Europy i sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, to kwestie, które prezydent Andrzej Duda poruszy w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - przekazał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Andrzej Duda Andrzej Duda poleci do USA. Z kim spotka się polski prezydent?
Andrzej Duda / PAP/Piotr Nowak

Prezydent Andrzej Duda, wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą, złoży w tym tygodniu wizytę w Stanach Zjednoczonych.

We wtorek o godz. 9 lokalnego czasu Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wystąpienie prezydenta w debacie generalnej zaplanowano na godz. 18.15 czasu lokalnego.

Spychalski przekazał w poniedziałek dziennikarzom, że przemówienie prezydenta będzie skupiało się na trzech kwestiach, a pierwszą z nich jest Covid-19 i polskie doświadczenia w walce z pandemią.

"Druga kwestia związana będzie z bezpieczeństwem, szczególnie w naszej części Europy. Jest to związane z tym, co się dzieje na Ukrainie od 2014 r., z inwazją rosyjską na Krym, na wschód Ukrainy" - powiedział rzecznik. Zapowiedział, że prezydent będzie mówił także o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Ponadt - poinformował Spychalski - w przemówieniu na forum ONZ Andrzej Duda będzie mówił także o prymacie prawa międzynarodowego. "Prezydent odniesie się do tego, że jedynie przestrzeganie prawa międzynarodowego przez wszystkich uczestników międzynarodowych relacji może doprowadzić do tego, że będziemy mieli czasy spokojne, że nie będziemy mieli okresu wojen i trudnych, napiętych relacji" - dodał.

Podczas wizyty w Nowym Jorku prezydent odbędzie też spotkania m.in.: z prezydent Mołdawii Maią Sandu, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim oraz z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy - Kersti Kaljulaid, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą. Tematami rozmów tych formatów wielostronnych - poinformował Spychalski - będą: bezpieczeństwo naszej części Europy oraz sytuacja na granicy z Białorusią.

W tym kontekście rzecznik prezydenta został zapytany o ocenę działań polskich służb po tym, gdy w weekend w rejonie przygranicznym, w różnych miejscach, znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę.

"Mam apel do wszystkich uczestników życia publicznego: postępujmy w tej sprawie racjonalnie, starajmy się weryfikować informacje, polegajmy na informacjach przekazywanych przez odpowiednie służby, przez przedstawicieli polskich władz. Nie bierzmy za dobrą monetę informacji, które są przekazywane przez przedstawicieli obcych służb, które niekoniecznie chcą silnej Polski, niekoniecznie chcą, żeby te sprawy były rozwiązywane zgodnie z prawem międzynarodowym" - powiedział rzecznik prezydenta.

"Polegajmy na działaniach, które podejmują polskie władze, władze także UE" - dodał Spychalski, przekonując, że polskie służby pracują w sposób "maksymalnie profesjonalny".

Podczas wizyty w Nowym Jorku przewidziane są także spotkania Andrzeja Dudy z m.in.: Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre’em Lacroix, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Martinem Griffithsem oraz z zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Wsparcia Operacyjnego Atulem Khare.

Pytany, dlaczego kancelaria prezydenta nie zabiegała o spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem, Spychalski odpowiedział, że "to strona amerykańska informowała, że możliwe, iż prezydent Biden w ogóle nie będzie brał udziału w szczycie ONZ; później te informacje były doprecyzowane w taki sposób, że "nie są w ogóle przewidziane spotkania dwustronne pana prezydenta Bidena".

Prezydencki rzecznik mówił też o udziale prezydenta Dudy w sesjach towarzyszących - jedna z nich ma dotyczyć sytuacji w Afganistanie po wycofaniu wojsk amerykańskich.

Druga sesja poświęcona będzie Covid-19. "Strona amerykańska zaprosiła prezydenta Andrzeja Dudę do przedstawienia polskich doświadczeń i pomysłów na walkę z pandemią, a także polskich rozwiązań w ramach tego procesu" - powiedział Spychalski.

Podczas sesji poświęconej energii prezydent przedstawi polskie doświadczenia i pomysły na transformację energetyczną. "Polska jest bardzo często przedstawiana jako ten kraj, który jest prymusem walki ze zmianami klimatu, prymusem transformacji energetycznej, ale takiej transformacji, która jest transformacją sprawiedliwą" - powiedział Spychalski.

Jeśli chodzi o program dotyczący gospodarki, Spychalski poinformował, że spotkania prezydenta dotyczyły będą m.in. inicjatywy Trójmorza oraz współpracy polsko-amerykańskiej.

Para prezydencka złoży też wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., złoży wieniec przy Drzewie Przetrwania, spotka się też z uczestnikami wydarzeń sprzed dwudziestu lat oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej przy WTC.

W Linden Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, w Nowym Jorku para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia jego istnienia.(PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego z ostatniej chwili
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego

Informacje o chorobie nowotworowej księżnej Kate i króla Karola III spędzają sen z powiek Brytyjczykom. W mediach nie brakuje nowych informacji związanych ze stanem zdrowia arystokratów. Pojawiły się również doniesienia dotyczące księcia Harry'ego, który już niedługo ma zjawić się w Wielkiej Brytanii.

Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III

Temat choroby króla Karola III wciąż rozgrzewa media. O monarchę martwią się zarówno członkowie rodziny królewskiej, jak i poddani. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne z ostatniej chwili
Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku zawalenia się ściany budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (Małopolskie).

Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16 z ostatniej chwili
Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16

W pobliżu bazy sił powietrznych Holloman w stanie Nowy Meksyk doszło do katastrofy. Chodzi o amerykański myśliwiec F-16.

Nie żyje znany pisarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany pisarz

Media obiegła informacja o śmierci znanego pisarza. Paul Auster miał 77 lat.

Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania Wiadomości
Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania

Setki tysięcy jak nie miliony ludzi na tej planecie chciałoby żyć w Europie. Dla wielu z nich spełnieniem marzeń i krajem docelowym są Niemcy. Dotarcie do tego kraju jest jednak trudne, niebezpieczne i w większości przypadków po prostu nierealne.

Ten moment... . Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"Ten moment... ". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

Aktorka Anna Mucha podzieliła się z fanami informacją o przykrym incydencie, jaki miał miejsce w jej domu. Wszystko stało się po tym, jak gwiazda wyjechała na krótki urlop.

Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa Wiadomości
Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa

Kultura, w której zostaliśmy wychowani, uczy szacunku wobec starszych. Europa nazywana jest „starym kontynentem”, co budzi zrozumiały respekt. Przywilejem starszych jest prawo do zmęczenia. I chyba jesteśmy świadkami zadyszki, jakiej doznaje nasz kontynent zarówno w swoich instytucjach, jak i w świadomości wielu mieszkańców. Może to powodować zniechęcenie i prowadzić do odżywania starych lub tworzenia nowych ideologicznych uproszczeń. Postawa bardziej wyważona, wskazuje jednak na potrzebę wdzięczności za przekazane dziedzictwo i gotowości twórczego zaangażowania w jego pomnażanie.

Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy z ostatniej chwili
Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy

Potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy – mówił w środę w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.

To robi wrażenie. Von der Leyen o Polsce w UE z ostatniej chwili
"To robi wrażenie". Von der Leyen o Polsce w UE

- Powinniśmy byli bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji i wcześniej podjąć zdecydowane działania - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przy okazji 20. rocznicy rozszerzenia UE m.in. o Polskę.

REKLAMA

Andrzej Duda poleci do USA. Z kim spotka się polski prezydent?

Covid-19, przestrzeganie prawa międzynarodowego, bezpieczeństwo naszej części Europy i sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, to kwestie, które prezydent Andrzej Duda poruszy w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - przekazał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Andrzej Duda Andrzej Duda poleci do USA. Z kim spotka się polski prezydent?
Andrzej Duda / PAP/Piotr Nowak

Prezydent Andrzej Duda, wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą, złoży w tym tygodniu wizytę w Stanach Zjednoczonych.

We wtorek o godz. 9 lokalnego czasu Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wystąpienie prezydenta w debacie generalnej zaplanowano na godz. 18.15 czasu lokalnego.

Spychalski przekazał w poniedziałek dziennikarzom, że przemówienie prezydenta będzie skupiało się na trzech kwestiach, a pierwszą z nich jest Covid-19 i polskie doświadczenia w walce z pandemią.

"Druga kwestia związana będzie z bezpieczeństwem, szczególnie w naszej części Europy. Jest to związane z tym, co się dzieje na Ukrainie od 2014 r., z inwazją rosyjską na Krym, na wschód Ukrainy" - powiedział rzecznik. Zapowiedział, że prezydent będzie mówił także o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Ponadt - poinformował Spychalski - w przemówieniu na forum ONZ Andrzej Duda będzie mówił także o prymacie prawa międzynarodowego. "Prezydent odniesie się do tego, że jedynie przestrzeganie prawa międzynarodowego przez wszystkich uczestników międzynarodowych relacji może doprowadzić do tego, że będziemy mieli czasy spokojne, że nie będziemy mieli okresu wojen i trudnych, napiętych relacji" - dodał.

Podczas wizyty w Nowym Jorku prezydent odbędzie też spotkania m.in.: z prezydent Mołdawii Maią Sandu, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim oraz z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy - Kersti Kaljulaid, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą. Tematami rozmów tych formatów wielostronnych - poinformował Spychalski - będą: bezpieczeństwo naszej części Europy oraz sytuacja na granicy z Białorusią.

W tym kontekście rzecznik prezydenta został zapytany o ocenę działań polskich służb po tym, gdy w weekend w rejonie przygranicznym, w różnych miejscach, znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę.

"Mam apel do wszystkich uczestników życia publicznego: postępujmy w tej sprawie racjonalnie, starajmy się weryfikować informacje, polegajmy na informacjach przekazywanych przez odpowiednie służby, przez przedstawicieli polskich władz. Nie bierzmy za dobrą monetę informacji, które są przekazywane przez przedstawicieli obcych służb, które niekoniecznie chcą silnej Polski, niekoniecznie chcą, żeby te sprawy były rozwiązywane zgodnie z prawem międzynarodowym" - powiedział rzecznik prezydenta.

"Polegajmy na działaniach, które podejmują polskie władze, władze także UE" - dodał Spychalski, przekonując, że polskie służby pracują w sposób "maksymalnie profesjonalny".

Podczas wizyty w Nowym Jorku przewidziane są także spotkania Andrzeja Dudy z m.in.: Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre’em Lacroix, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Martinem Griffithsem oraz z zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Wsparcia Operacyjnego Atulem Khare.

Pytany, dlaczego kancelaria prezydenta nie zabiegała o spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem, Spychalski odpowiedział, że "to strona amerykańska informowała, że możliwe, iż prezydent Biden w ogóle nie będzie brał udziału w szczycie ONZ; później te informacje były doprecyzowane w taki sposób, że "nie są w ogóle przewidziane spotkania dwustronne pana prezydenta Bidena".

Prezydencki rzecznik mówił też o udziale prezydenta Dudy w sesjach towarzyszących - jedna z nich ma dotyczyć sytuacji w Afganistanie po wycofaniu wojsk amerykańskich.

Druga sesja poświęcona będzie Covid-19. "Strona amerykańska zaprosiła prezydenta Andrzeja Dudę do przedstawienia polskich doświadczeń i pomysłów na walkę z pandemią, a także polskich rozwiązań w ramach tego procesu" - powiedział Spychalski.

Podczas sesji poświęconej energii prezydent przedstawi polskie doświadczenia i pomysły na transformację energetyczną. "Polska jest bardzo często przedstawiana jako ten kraj, który jest prymusem walki ze zmianami klimatu, prymusem transformacji energetycznej, ale takiej transformacji, która jest transformacją sprawiedliwą" - powiedział Spychalski.

Jeśli chodzi o program dotyczący gospodarki, Spychalski poinformował, że spotkania prezydenta dotyczyły będą m.in. inicjatywy Trójmorza oraz współpracy polsko-amerykańskiej.

Para prezydencka złoży też wizytę przy pomniku upamiętniającym ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r., złoży wieniec przy Drzewie Przetrwania, spotka się też z uczestnikami wydarzeń sprzed dwudziestu lat oraz przedstawicielami służb mundurowych polskiego pochodzenia biorącymi udział w akcji ratunkowej przy WTC.

W Linden Andrzej Duda będzie rozmawiał z przedstawicielami Polonii, w Nowym Jorku para prezydencka odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100-lecia jego istnienia.(PAP)



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe