[Tylko u nas] Moneta-cegiełka na Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach

Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawiano monetę, którą wyemituje Poczta Polska w celu budowy Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach. Będzie ją można kupić po 11 listopada w każdej placówce Poczty na terenie całego kraju. Dzieło realizuje Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” we współpracy z NSZZ „Solidarność”, IPN i Pocztą Polską.
 [Tylko u nas] Moneta-cegiełka na Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach
/ fot. Andrzej Chojnacki

Na jednej stronie monety jest wizerunek ks. Jerzego z datą jego urodzin i śmierci, na drugiej obraz Polski z zamieszczonym cytatem błogosławionego: „Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą”.

W spotkaniu, które poprowadził dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec, udział wzięli: brat ks. Jerzego – Józef Popiełuszko, wiceprezes fundacji im ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”; Marek Popiełuszko – prezes fundacji; wiceprezes Poczty Krzysztof Falkowski; prezes IPN dr Karol Nawrocki i przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

– Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę powitać tak znamienite grono w biurze warszawskim Komisji Krajowej. To dla związku zawodowego „Solidarność” bardzo ważna data i jak mówił redaktor Krzysztof Ziemiec, nieprzypadkowa. 19 października to bardzo smutna data, ponieważ to 37. rocznica śmierci ks Jerzego Popiełuszki, który od 2014 roku jest patronem Solidarności. Ale to także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych przyjęty ustawą 4 października 2018 roku przez Sejm. Bardzo się cieszę, że projekt dotyczący Muzeum ks. Jerzego w Okapach nabiera tempa. To muzeum oprócz historii błogosławionego ks. Jerzego będzie miało także szerszy wymiar, dotyczący wszystkich księży niezłomnych, bohaterów w walce o wolność, niepodległość i solidarność.

Jestem teraz wzruszony i cieszę się, że w takim dostojnym gronie możemy przedstawić ten projekt muzeum naszego patrona. Chcemy, aby wkład w budowę tego dzieła miał każdy obywatel poprzez możliwość dołożenia swojej cegiełki, czyli zakup monety. Dziś, gdy księża są bezpardonowo atakowani, powstanie tego muzeum jest bardzo ważnym znakiem przypominającym ich heroiczną postawę i stanie zawsze po stronie narodu w trudnych momentach naszych dziejów. Dziękujemy rodzinie ks. Jerzego, jesteśmy do Waszej dyspozycji. Ks. Jerzy mówił o podmiotowości pracy, my co dzień staramy się to realizować naszą pracą – mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

- Dla mnie to było marzenie od wielu lat, żeby to miejsce w jakikolwiek sposób upamiętnić, tak przygotować, żeby ktoś mógł się zatrzymać w drodze, pomodlić się. Nigdy nie myślałem o tym, że to będzie akurat muzeum (…). Cieszę się, że powstaje coś pięknego, coś dla następnych pokoleń. I nie wiem, czy to będzie muzeum. Myślę, że to będzie bardziej dom, chcę właśnie, żeby to był dom ks. Jerzego, do którego każdy będzie mógł przyjechać. Tak samo każdy będzie mógł małą cegiełkę włożyć, żeby czuć się jak u siebie, gdy przyjedzie odwiedzić dom ks. Jerzego - mówił Marek Popiełuszko, prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro".

Wiceprezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski tłumaczył, że Poczta miała tez zawsze swoją misje społeczną. - Staramy się dbać o to, aby kształtować narodową tożsamość historyczną. Staramy się dbać o kultywowanie tradycji, również o to, aby upamiętniać wielkich Polaków. Takim wielkim Polakiem bez wątpienia był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, dlatego też Poczta Polska weźmie aktywny udział w tym zacnym przedsięwzięciu - mówił.

Prezes IPN, dr Karol Nawrocki przypomniał, że NSZZ „Solidarność” jest jedynym związkiem zawodowym, który jest równocześnie strażnikiem narodowej pamięci i najnowszych dziejów Polski.


– Dzisiaj w tym gronie nie mogło zabraknąć Instytutu Pamięci Narodowej, bo budowany jest tutaj ślad pamięci wyjątkowego polskiego kapłana. Bardzo dziękuję, że mogłem znaleźć się w gronie rodziny błogosławionego ks. Jerzego i chcę podziękować przewodniczącemu NSZZ „Solidarność” Panu Piotrowi Dudzie. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” nie jest tylko związkiem zawodowym, ale jest też kustoszem pamięci o pięknej polskiej historii. Solidarność jest szczególnym kustoszem pamięci o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce, patronie związku. Szanowni Państwo, dzisiaj jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych nieprzypadkowo związany z datą 19 października, czyli dniem porwania ks. Jerzego Popiełuszki – tłumaczył dr Nawrocki.

– Historia Polski i historia chrześcijaństwa związana jest ze sobą od ponad tysiąca lat. Mamy w naszej historii wiele pięknych życiorysów kapłanów niezłomnych. Dzisiaj przyglądamy się drodze ks. Jerzego, który uosabia wszystkie cechy kapłanów niezłomnych, a więc przywiązanie do Pana Boga, gotowość służenia Panu Bogu i bliźnim, miłosierdzie, otwartość, miłość do Polski. Za przywiązanie do tych wartości zapłacił największą cenę, został zamordowany przez siepaczy systemu komunistycznego. Życie i śmierć, ale przede wszystkim śmieć błogosławionego, jest także diagnozą systemu komunistycznego, totalitarnego i barbarzyńskiego, który morduje do samego końca. Oddajemy dzisiaj hołd bł. ks. Jerzemu, ale diagnozujemy także system totalitarny, na skutek tego, co się wydarzyło 19 października i w dniach kolejnych. Ten system w sposób dogłębny ks. Jerzy diagnozował w swoich kazaniach.

Podczas jednego z nich w 1982 roku mówił z ambony, że są więzienia niewidzialne, takie więzienia, w których ludzie rodzą się, rosną i umierają. Te więzienia niszczą nie tylko ciało, ale niszczą duszę i wolność. Bardzo się cieszę, że muzeum będzie w rodzinnej miejscowości ks. Jerzego, bo będzie to muzeum opowiadające nie tylko o tragicznej śmierci, ale to będzie muzeum o jego pięknym życiu. Jego śmierć była konsekwencją pięknego życia dla Pana Boga i Polski w służbie osób pokrzywdzonych przez system komunistyczny. Na koniec deklaracja: IPN będzie współpracował z inicjatorami, będziemy wspierać to wielkie, piękne dzieło. Gratuluję i dziękuję – zakończył prezes IPN.

Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki będzie w prostej ascetycznej formie przypominać przydrożną kapliczkę. Muzeum powstaje z inicjatywy Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” i po wybudowaniu stanie się oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Będzie to przestrzeń modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności oraz cel pielgrzymek. Na 1400 metrów kwadratowych muzeum mają się znaleźć pamiątki związane z ks. Jerzym, jego rodzinnym domem raz okresem posługi w Warszawie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Transfer niemal pewny? Sensacyjne doniesienia w sprawie Roberta Lewandowskiego z ostatniej chwili
Transfer niemal pewny? Sensacyjne doniesienia w sprawie Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski przed sezonem 2022/2023 przeszedł z Bayernu Monachium do Barcelony. Tymczasem w mediach coraz więcej mówi się o potencjalnym transferze Polaka.

Prezydent Duda skierował do Sejmu projekt. Jest komunikat BBN z ostatniej chwili
Prezydent Duda skierował do Sejmu projekt. Jest komunikat BBN

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom - poinformowało w czwartek BBN. Zgodnie z prezydencką propozycją m.in. miałoby powstać Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Suwerenności. Prawo unijne nie może stać ponad Konstytucją z ostatniej chwili
Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Suwerenności. "Prawo unijne nie może stać ponad Konstytucją"

Marsz rozpoczął się 1 maja o godz. 14 na Placu Konstytucji w Warszawie. Było to symboliczne nawiązanie do prymatu naszego prawa w Polsce. Prawo unijne nie może stać ponad Konstytucją oraz ustawami uchwalanymi przez polski parlament. 

Katastrofa demograficzna w Niemczech z ostatniej chwili
Katastrofa demograficzna w Niemczech

Mała liczba urodzeń w Niemczech. Tak źle nie było od wielu lat. O sprawie alarmuje Welt.de.

Zapaść inwestycji zagranicznych w Niemczech z ostatniej chwili
Zapaść inwestycji zagranicznych w Niemczech

Jak donosi niemiecki dziennik „Die Welt”, z roku na rok spada poziom inwestycji zagranicznych w Niemczech.

To koniec. Jest komunikat w sprawie króla Karola III z ostatniej chwili
To koniec. Jest komunikat w sprawie króla Karola III

Dobra wiadomość z Pałacu Buckingham. To koniec nieobecności króla Karola III. Monarcha wraca do uczestniczenia w oficjalnych wydarzeniach publicznych, czego zaprzestał w lutym po zdiagnozowaniu u niego nowotworu.

Jarosław Kaczyński: Wybory do PE są o tym, byśmy pozostali państwem suwerennym i niepodległym z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński: Wybory do PE są o tym, byśmy pozostali państwem suwerennym i niepodległym

– Wybory do Parlamentu Europejskiego są o tym, byśmy pozostali państwem istniejącym, państwem suwerennym i państwem niepodległym – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartek podczas konwencji w Kielcach.

Znana polska piosenkarka przeszła poważną operację z ostatniej chwili
Znana polska piosenkarka przeszła poważną operację

Znana polska piosenkarka przeszła poważną operację. Ujawniła, co się stało.

Oficjalnie: PiS przedstawił liderów list do Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Oficjalnie: PiS przedstawił liderów list do Parlamentu Europejskiego

Była premier, a obecnie europoseł Beata Szydło, europoseł Joachim Brudziński, b. szef MSWiA Mariusz Kamiński, b. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik oraz b. prezes Orlenu Daniel Obajtek są wśród liderów list PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kijów: Trwa demontaż pomnika upamiętniającego ugodę perejasławską, w ramach której Chmielnicki oddał Ukrainę Rosji z ostatniej chwili
Kijów: Trwa demontaż pomnika upamiętniającego ugodę perejasławską, w ramach której Chmielnicki oddał Ukrainę Rosji

Kijowska Miejska Administracja Państwowa na oficjalnym kanale na Telegramie informuje, że rozpoczęto demontaż granitowej monumentalnej kompozycji ku czci kozackiej Rady Perejasławskiej pod Łukiem Wolności Narodu Ukraińskiego. 

REKLAMA

[Tylko u nas] Moneta-cegiełka na Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach

Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawiano monetę, którą wyemituje Poczta Polska w celu budowy Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach. Będzie ją można kupić po 11 listopada w każdej placówce Poczty na terenie całego kraju. Dzieło realizuje Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” we współpracy z NSZZ „Solidarność”, IPN i Pocztą Polską.
 [Tylko u nas] Moneta-cegiełka na Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach
/ fot. Andrzej Chojnacki

Na jednej stronie monety jest wizerunek ks. Jerzego z datą jego urodzin i śmierci, na drugiej obraz Polski z zamieszczonym cytatem błogosławionego: „Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą”.

W spotkaniu, które poprowadził dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec, udział wzięli: brat ks. Jerzego – Józef Popiełuszko, wiceprezes fundacji im ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”; Marek Popiełuszko – prezes fundacji; wiceprezes Poczty Krzysztof Falkowski; prezes IPN dr Karol Nawrocki i przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

– Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę powitać tak znamienite grono w biurze warszawskim Komisji Krajowej. To dla związku zawodowego „Solidarność” bardzo ważna data i jak mówił redaktor Krzysztof Ziemiec, nieprzypadkowa. 19 października to bardzo smutna data, ponieważ to 37. rocznica śmierci ks Jerzego Popiełuszki, który od 2014 roku jest patronem Solidarności. Ale to także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych przyjęty ustawą 4 października 2018 roku przez Sejm. Bardzo się cieszę, że projekt dotyczący Muzeum ks. Jerzego w Okapach nabiera tempa. To muzeum oprócz historii błogosławionego ks. Jerzego będzie miało także szerszy wymiar, dotyczący wszystkich księży niezłomnych, bohaterów w walce o wolność, niepodległość i solidarność.

Jestem teraz wzruszony i cieszę się, że w takim dostojnym gronie możemy przedstawić ten projekt muzeum naszego patrona. Chcemy, aby wkład w budowę tego dzieła miał każdy obywatel poprzez możliwość dołożenia swojej cegiełki, czyli zakup monety. Dziś, gdy księża są bezpardonowo atakowani, powstanie tego muzeum jest bardzo ważnym znakiem przypominającym ich heroiczną postawę i stanie zawsze po stronie narodu w trudnych momentach naszych dziejów. Dziękujemy rodzinie ks. Jerzego, jesteśmy do Waszej dyspozycji. Ks. Jerzy mówił o podmiotowości pracy, my co dzień staramy się to realizować naszą pracą – mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

- Dla mnie to było marzenie od wielu lat, żeby to miejsce w jakikolwiek sposób upamiętnić, tak przygotować, żeby ktoś mógł się zatrzymać w drodze, pomodlić się. Nigdy nie myślałem o tym, że to będzie akurat muzeum (…). Cieszę się, że powstaje coś pięknego, coś dla następnych pokoleń. I nie wiem, czy to będzie muzeum. Myślę, że to będzie bardziej dom, chcę właśnie, żeby to był dom ks. Jerzego, do którego każdy będzie mógł przyjechać. Tak samo każdy będzie mógł małą cegiełkę włożyć, żeby czuć się jak u siebie, gdy przyjedzie odwiedzić dom ks. Jerzego - mówił Marek Popiełuszko, prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro".

Wiceprezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski tłumaczył, że Poczta miała tez zawsze swoją misje społeczną. - Staramy się dbać o to, aby kształtować narodową tożsamość historyczną. Staramy się dbać o kultywowanie tradycji, również o to, aby upamiętniać wielkich Polaków. Takim wielkim Polakiem bez wątpienia był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, dlatego też Poczta Polska weźmie aktywny udział w tym zacnym przedsięwzięciu - mówił.

Prezes IPN, dr Karol Nawrocki przypomniał, że NSZZ „Solidarność” jest jedynym związkiem zawodowym, który jest równocześnie strażnikiem narodowej pamięci i najnowszych dziejów Polski.


– Dzisiaj w tym gronie nie mogło zabraknąć Instytutu Pamięci Narodowej, bo budowany jest tutaj ślad pamięci wyjątkowego polskiego kapłana. Bardzo dziękuję, że mogłem znaleźć się w gronie rodziny błogosławionego ks. Jerzego i chcę podziękować przewodniczącemu NSZZ „Solidarność” Panu Piotrowi Dudzie. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” nie jest tylko związkiem zawodowym, ale jest też kustoszem pamięci o pięknej polskiej historii. Solidarność jest szczególnym kustoszem pamięci o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce, patronie związku. Szanowni Państwo, dzisiaj jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych nieprzypadkowo związany z datą 19 października, czyli dniem porwania ks. Jerzego Popiełuszki – tłumaczył dr Nawrocki.

– Historia Polski i historia chrześcijaństwa związana jest ze sobą od ponad tysiąca lat. Mamy w naszej historii wiele pięknych życiorysów kapłanów niezłomnych. Dzisiaj przyglądamy się drodze ks. Jerzego, który uosabia wszystkie cechy kapłanów niezłomnych, a więc przywiązanie do Pana Boga, gotowość służenia Panu Bogu i bliźnim, miłosierdzie, otwartość, miłość do Polski. Za przywiązanie do tych wartości zapłacił największą cenę, został zamordowany przez siepaczy systemu komunistycznego. Życie i śmierć, ale przede wszystkim śmieć błogosławionego, jest także diagnozą systemu komunistycznego, totalitarnego i barbarzyńskiego, który morduje do samego końca. Oddajemy dzisiaj hołd bł. ks. Jerzemu, ale diagnozujemy także system totalitarny, na skutek tego, co się wydarzyło 19 października i w dniach kolejnych. Ten system w sposób dogłębny ks. Jerzy diagnozował w swoich kazaniach.

Podczas jednego z nich w 1982 roku mówił z ambony, że są więzienia niewidzialne, takie więzienia, w których ludzie rodzą się, rosną i umierają. Te więzienia niszczą nie tylko ciało, ale niszczą duszę i wolność. Bardzo się cieszę, że muzeum będzie w rodzinnej miejscowości ks. Jerzego, bo będzie to muzeum opowiadające nie tylko o tragicznej śmierci, ale to będzie muzeum o jego pięknym życiu. Jego śmierć była konsekwencją pięknego życia dla Pana Boga i Polski w służbie osób pokrzywdzonych przez system komunistyczny. Na koniec deklaracja: IPN będzie współpracował z inicjatorami, będziemy wspierać to wielkie, piękne dzieło. Gratuluję i dziękuję – zakończył prezes IPN.

Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki będzie w prostej ascetycznej formie przypominać przydrożną kapliczkę. Muzeum powstaje z inicjatywy Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” i po wybudowaniu stanie się oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Będzie to przestrzeń modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności oraz cel pielgrzymek. Na 1400 metrów kwadratowych muzeum mają się znaleźć pamiątki związane z ks. Jerzym, jego rodzinnym domem raz okresem posługi w Warszawie.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe