„Niezawodne, celne, rewelacyjne w nocy”. Nieoficjalnie. Ukraińscy urzędnicy wojskowi zachwyceni „Piorunami”

„Piorun” to przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy produkcji polskiej będący rozwinięciem poprzedniej wersji „Grom”, który z kolei był oparty na technologii radzieckiego zestawu „Igła”.
Zestaw przeciwlotniczy
Zestaw przeciwlotniczy "Piorun" / Mesko.com.pl

Polska przekazała Ukrainie oparte na najnowszej polskiej technologii zestawy przeciwlotnicze „Piorun”. Wcześniej znaczną partię „Piorunów” zamówiły stany Zjednoczone.

Informacja od wysokiego urzędnika wojskowego z Ukrainy: są zachwyceni polskimi przenośnymi zestawami przeciwlotniczymi Piorun. Są niezawodne, celne, rewelacyjnie spisują się w nocy

– pisze dziennikarz Onetu Marcin Wyrwał.

Według specyfikacji Piorun jest generalnie porównywalny lub nawet lepszy od swojego najnowszego rosyjskiego rywala, systemu 9K333 Verba, który jest w użyciu od 2014 roku

– pisał niedawno o „Piorunie” ukraiński serwis kyivindependent.com.

Zestawy przeciwlotnicze „Piorun” to najnowsza technologia zwalczania samolotów, statków powietrznych czy dronów, będąca rozwinięciem ich poprzedniej wersji pod nazwą „Grom”.

W ramach przeprowadzonej modernizacji „Piorun” posiada w stosunku do „Gromu” znacznie poprawione zdolności naprowadzania, zwiększony zasięg i pułap oraz możliwość prowadzenia ognia w warunkach nocnych.

Zestaw ma się znaleźć na wyposażeniu zarówno wojsk zawodowych, jak i jednostek obrony terytorialnej, a także zastąpić „Grom” w zestawach przeciwlotniczych „Poprad”.

 

PPZR „Grom”

Zestawy przeciwlotnicze „Grom” zakupiła Gruzja. Podczas wojny z Rosją miała przy ich pomocy zestrzelić dziewięć samolotów i śmigłowców. Niestety wyrzutnie trafiły również w ręce Rosjan.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe