„Nie róbmy różnic między uchodźcami. Kto jakiego koloru ma skórę”. Ochojska w PE zarzuca polskiemu rządowi rasizm? [WIDEO]

– Nie róbmy różnic między uchodźcami: kto skąd pochodzi, jakiego koloru ma skórę, kto bardziej zasługuje na pomoc. Konwencja genewska obowiązuje na każdej granicy, w stosunku do każdego – mówiła w Parlamencie Europejskim Janina Ochojska, krytykując na forum UE polski rząd za działania ws. kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią.
Janina Ochojska „Nie róbmy różnic między uchodźcami. Kto jakiego koloru ma skórę”. Ochojska w PE zarzuca polskiemu rządowi rasizm? [WIDEO]
Janina Ochojska / screen video Twitter

Polska i jej rząd są obecnie postrzegane jako kraj przyjazny uchodźcom i wspierający Ukrainę. Ale tak nie zawsze było – rozpoczęła swoje przemówienie Ochojska.

– Polskę zalewa obecnie fala pomocy i solidarności. Chcę państwu uświadomić fakt, że to nie rząd, tylko Polacy, którzy przyjmują gości, bo tak mówimy o uchodźcach ukraińskich, do swoich rodzin, to NGO-sy i samorządy, które organizują tę ogromną pomoc, i wolontariusze, obecni wszędzie tam, gdzie ktoś jest w potrzebie. W ten sposób Polacy przywrócili wizerunek Polski gościnnej i otwartej na uchodźców, niweczony ostatnimi laty przez rządzących – mówiła europosłanka. Zaapelowała do instytucji UE o przekazywanie środków na pomoc humanitarną dla Ukrainy oraz pomoc dla uchodźców znajdujących się w Polsce, ale we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Następnie stwierdziła, że pomoc i wsparcie jest w Polsce zarezerwowane tylko dla „niektórych uchodźców”.

Jednak obecnie pomoc, wsparcie, ciepło i dawanie nadziei są zarezerwowane tylko dla niektórych uchodźców. Tych bliższych kulturowo, mówiących w podobnym języku. Pomaganie innym migrantom proszącym o ochronę międzynarodową na granicy białoruskiej jest kryminalizowane, a osoby udzielające takiego wsparcia, prześladowane. Obecnie rząd nie dopuszcza organizacji pozarządowych do granicy polsko-białoruskiej. Nie róbmy różnic między uchodźcami – kto skąd pochodzi, jakiego koloru ma skórę, kto bardziej zasługuje na pomoc. Konwencja genewska obowiązuje na każdej granicy, w stosunku do każdego – podsumowała Janina Ochojska.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe