„Rz”: Amerykanie obiecywali Polsce szybciej F-35 za MiG-i przekazane Ukrainie

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł dziennik „Rzeczpospolita”, Amerykanie zaproponowali Polsce przyspieszenie dostarczenia samolotów F-35 w zamian za przekazanie Ukrainie MiG-ów-29.
F-35 „Rz”: Amerykanie obiecywali Polsce szybciej F-35 za MiG-i przekazane Ukrainie
F-35 / fot. Pixabay

Według dziennikarza „Rzeczpospolitej” Marka Kozubala na stole negocjacyjnym pojawiła się propozycja, aby Polska otrzymała samoloty F-35 nie w 2024 roku, ale już w 2023 roku, jeśli przekaże MiG-i-29 Ukrainie.

„Osią sporu okazało się jednak to, kto przekaże posowieckie maszyny Ukraińcom. Polska nie była na to gotowa, obawiając się ostrej reakcji ze strony Rosji, włącznie z możliwością wciągnięcia naszego kraju do wojny” – czytamy.

Co z polskimi MiG-ami?Przypomnijmy, że polskie MSZ wydało wczoraj oświadczenie, w którym poinformowano, że polskie władze gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W odpowiedzi na takie stanowisko rzecznik Pentagonu John Kirby stwierdził, że oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji Stanów Zjednoczonych i ich start z bazy USA–NATO w niemieckim Ramstein budzi „poważne obawy dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Kirby dodał również, że nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe