„Kiryłł walczył z szatańskimi duchami: ukraińskimi nazistami”. Na Onecie bez zmian

„Tak Woroneż żegnał rosyjskiego spadochroniarza zabitego w Ukrainie. «Kiryłł walczył z szatańskimi duchami»” – to tytuł artykułu opublikowanego na portalu Onet. Materiał pochodzi z anglojęzycznego rosyjskiego „The Moscow Times”.
 „Kiryłł walczył z szatańskimi duchami: ukraińskimi nazistami”. Na Onecie bez zmian
/ fot. PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY / Screen z portalu Onet

W środę jeden z największych serwisów informacyjnych w Polsce, kontrolowany przez koncern Ringier Axel Springer Polska portal Onet opublikował na swojej stronie artykuł z „The Moscow Times” pod tytułem „Tak Woroneż żegnał rosyjskiego spadochroniarza zabitego w Ukrainie. «Kiryłł walczył z szatańskimi duchami»”.

W publikacji opisany jest pogrzeb 21-letniego rosyjskiego spadochroniarza, który był „jednym z tysięcy rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w trwającej od prawie miesiąca «specjalnej operacji wojskowej» Moskwy w Ukrainie”.

Artykuł zaczyna się od słów prawosławnego duchownego, który podczas ostatniego pożegnania 21-latka mówi o nim jako o „wojowniku Chrystusa”, który „walczył ze złymi, szatańskimi duchami: ukraińskimi nazistami, stworzonymi przez amerykańskie międzynarodowe korporacje”.

Cytowane jest także pożegnalne przemówienie byłego oficera FSB 42-letniego Dmitrija Masłowa, który podkreślił, że 21-latek zginął „nie w wojnie z ukraińską armią, ale w walce dobra ze złem”.

„Żegnamy wspaniałego młodego człowieka, który zginął w wojnie toczącej się w obronie naszego kraju przed złem, w wojnie, której nasi dziadowie nie dokończyli podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej” – cytowany jest inny wojskowy komisarz.

Warto zwrócić uwagę na to, że artykuł, który powiela rosyjską narrację, znalazł się na stronie głównej czytanego przez miliony użytkowników Onetu. Udostępnił go również za pośrednictwem mediów społecznościowych redaktor naczelny portalu Bartosz Węglarczyk.

Artykuł opublikowany przez Onet wywołał falę krytycznych komentarzy w sieci. 

„Publikować w polskim portalu tekst z rosyjskiej prasy, w którym pisze się o «walce z nazistami» na Ukrainie” – pisze jeden z internautów.

„Już niedługo w @OnetWiadomosci smutna opowieść o prawosławnej Wielkanocy, którą tankista Iwan z Wołgogradu spędza denazyfikując Mariupol” – dodaje inny.

„Najsmutniejsze święta” żołnierzy Wehrmachtu

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy na stronie głównej Onetu pojawia się kontrowersyjny artykuł dotyczący żołnierzy państwa-agresora. Przed świętami Bożego Narodzenia w 2020 roku pojawił się tekst pod tytułem „Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia” opatrzony… zdjęciem uśmiechających się do czytelników „żołnierzy Wehrmachtu w czasie Wigilii w jednym z bunkrów polowych na froncie wschodnim”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niewiarygodne! Onet obrazuje materiał o smutnych wojennych świętach zdjęciem żołnierzy Wehrmachtu

Wówczas, jeszcze w dniu publikacji materiału, redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk zdecydował się przeprosić za pośrednictwem konta @OnetWiadomosci na Twitterze.

„Tekst «Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia» nie powinien się był ukazać w Onecie. Przepraszam w imieniu swoim i redakcji Onetu. Spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia” – czytamy we wpisie z 23 grudnia 2020 roku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe