Niemcy wydaliły 40 rosyjskich dyplomatów

Szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że niemiecki rząd uznał 40 rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane, a ponadto podjął decyzję o zwiększeniu wsparcia dla sił ukraińskich i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.
Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock Niemcy wydaliły 40 rosyjskich dyplomatów
Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock / PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL

"Obrazy z Buczy dają świadectwo niewiarygodnej brutalności rosyjskiego przywództwa oraz tych, którzy postępują zgodnie z jego propagandą" - głosi komunikat Baerbock.

Wiadomości z Buczy świadczą też o "woli wyniszczenia (narodu ukraińskiego), która przekracza wszelkie granice" - oświadczyła minister. Już wcześniej uznała ona postępowanie Rosjan na Ukrainie za zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne - przypomina AFP.

"Rząd federalny zdecydował zatem, że za osoby niepożądane zostaje uznana istotna liczba pracowników rosyjskiej ambasady, którzy tutaj, w Niemczech, działali każdego dnia przeciw naszej wolności i przeciw spójności naszego społeczeństwa (...). Stanowili też zagrożenie dla tych, którzy szukają u nas azylu" - oznajmiła Baerbock. Niemcy przyjęły dotąd ponad 300 tys. uchodźców z Ukrainy.

Ponadto pracownicy ambasady, którzy muszą opuścić Niemcy w ciągu pięciu dni, są podejrzani o pracę na rzecz rosyjskiego wywiadu - podaje AFP.

Uznanie dyplomaty za osobę niepożądaną oznacza wydalenie tej osoby z kraju przyjmującego.

Baerbock powiedziała, że w porozumieniu z sojusznikami i partnerami Niemcy przygotowują kolejne retorsje wobec Moskwy.

MSZ Rosji poinformował, że odpowie na decyzję Berlina o wydaleniu rosyjskich dyplomatów.

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" podał w weekend, że rząd Niemiec rozważa wydalenie z kraju znaczącej liczby rosyjskich dyplomatów podejrzanych o pracę w tajnych służbach. Według "SZ" MSZ w Berlinie konsultował tę decyzję w minionym tygodniu z partnerami z krajów G7.

Od rozpoczętej 24 lutego przez Rosję wojny przeciw Ukrainie rosyjskich dyplomatów wydalono między innymi ze Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Irlandii, Holandii, Polski, USA, Belgii, Holandii i ONZ.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe