„Błędem jest wysyłanie broni na Ukrainę”. Szokujące słowa watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina

„Jest prawo do obrony”, ale błędem jest wysyłanie broni na Ukrainę – stwierdził watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. Jego zdaniem może to doprowadzić do eskalacji, która wyrwie się spod kontroli.
Kard. Pietro Parolin „Błędem jest wysyłanie broni na Ukrainę”. Szokujące słowa watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina
Kard. Pietro Parolin / YouTube/TVP Info

W wywiadzie dla włoskiego portalu katolickiego Aci Stampa w czwartek sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej stwierdził: „Uważam, że jest prawo do obrony, do uzasadnionej obrony. I to jest fundamentalna zasada, zgodnie z którą Ukraina stawia opór Rosji”.

„Wspólnota międzynarodowa chce uniknąć eskalacji i dlatego nikt nie interweniował bezpośrednio, ale widzę, że wielu wysyła broń. To straszne, gdy się o tym pomyśli, to może wywołać eskalację, której nie będzie można kontrolować” – ocenił kard. Parolin. Powtórzył następnie: „Pozostaje zasada uzasadnionej obrony”.

Podkreślił też, że od początku kryzysu ukraińskiego, a więc od roku 2014, z racji „stałego dialogu” z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Watykan zawsze nalegał na jego pokojowe i wynegocjowane rozwiązanie.

„Dlatego, także zanim wybuchła wojna, wyraziliśmy gotowość mediacji, zwłaszcza po tym, gdy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wskazał Watykan jako możliwe neutralne miejsce, gdzie mogłoby odbyć się spotkanie na szczycie Rosja–Ukraina” – wyjaśnił kard. Parolin.

Przyznał, że nie jest teraz w stanie powiedzieć, czy w świetle obecnych wydarzeń dojdzie do następnego spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem. Zaznaczył, że zaczęły się przygotowania do niego – o czym poinformował dziennikarzy w niedzielę sam papież Franciszek.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe