Mobilizacja na Ukrainie. Polskę opuści kilkaset tysięcy Ukraińców?

Ukraińcy pracują właśnie nad zmianami w prawie, które zobowiążą Ukraińców pracujących poza granicami kraju, do powrotu na Ukrainę. Może to powodować problemy dla polskiej gospodarki.
Żołnierze ukraińscy Mobilizacja na Ukrainie. Polskę opuści kilkaset tysięcy Ukraińców?
Żołnierze ukraińscy / Flickr/U.S. Army Europe

Ukraiński parlament pracuje nad zmianami w prawie, które ma zobowiązać Ukraińców podlegających służbie wojskowej, którzy mieszkają za granicą, do powrotu do kraju.

Zmiana prawa miałaby na celu sprowadzić na Ukrainę mężczyzn zdolnych do walki i wsparcia władz centralnych i samorządowych w "wysiłku wojennym".

Osoby, których dotyczyć miałoby nowe prawo, mieliby 15 dni na powrót do kraju od czasu wejścia w życie ustawy. Za uchylenie się od obowiązku powrotu, groziłoby od 5 do 10 lat więzienia.

Nowe prawo mogłoby być problemem dla polskiego rynku pracy i polskiej gospodarki. Nowa ustawa mogłaby oznaczać zniknięcie z rynku pracy kilkuset pracowników.

W ZUS zarejestrowanych jest prawie 700 tys. ukraińskich pracowników. Ponad 150 tys. z nich już zdążyło wrócić na Ukrainę. Szczególnie dużo naszych sąsiadów zatrudnionych jest w rolnictwie i transporcie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe