Emmanuel Macron zrozumiał swój błąd? „Na Ukrainie popełniono przerażające zbrodnie”

Francuski prezydent, który nie chciał wcześniej mówić o „ludobójstwie” na Ukrainie, mocno wypowiedział się o działaniach Rosjan na Ukrainie.
Emmanuel Macron Emmanuel Macron zrozumiał swój błąd? „Na Ukrainie popełniono przerażające zbrodnie”
Emmanuel Macron / PAP/EPA/Mohammed Badra

Prezydent Francji wywołał niedawno konsternację swoimi słowami o działaniach Rosjan na Ukrainie.

– Byłbym ostrożny z tak mocnymi stwierdzeniami [jak „ludobójstwo” – przyp. red.], dlatego że te dwa narody [ukraiński i rosyjski – przyp. red.] są jak bracia. Chciałbym nadal dokładać wszelkich możliwych starań, by zatrzymać tę wojnę i przywrócić pokój. Nie jestem przekonany, czy eskalacja retoryki temu służy

– mówił Emmanuel Macron.

Czytaj więcej: Macron nie chciał mówić o „ludobójstwie”, ale o „bratnich narodach”. MSZ Ukrainy reaguje

Prezydent Macron zreflektował się jednak po jakimś czasie i w mediach społecznościowych opublikował mocny wpis na temat wojny na Ukrainie. 

Na Ukrainie popełniono przerażające zbrodnie. Nasi żandarmi i eksperci pomagają ukraińskiemu i międzynarodowemu wymiarowi sprawiedliwości zbierać dowody i ustalać fakty. Rosyjskie władze będą musiały zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Nie ma pokoju bez sprawiedliwości

– pisał Macron na Twitterze.

Francuski prezydent informował też o francuskiej pomocy dla Ukrainy. Kraj ten przekazał już Kijowowi broń o wartości 100 mln. Francuzi „mobilizują” też w Europie 1,5 miliarda euro na wyposażenie sił ukraińskich.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe