Wicepremier Ukrainy: Angela Merkel powinna przeprosić cały świat

Tatiana Kalesnyczenko, wicepremier Ukrainy udzieliła wywiadu Wirtualnej Polsce.
Angela Merkel Wicepremier Ukrainy: Angela Merkel powinna przeprosić cały świat
Angela Merkel / Screen YouTube AFP News Agency

W wywiadzie opowiada o trudnych negocjacjach z Rosjanami, ich pogardzie dla jeńców i kobiet, oraz wywożeniu kobiet i dzieci w głąb Rosji "w celu ratowania demografii".

Tematem wywiadu było również rozczarowanie Ukraińców swoim byłym "partnerem strategicznym" - Niemcami.

- Teraz Merkel powinna poprosić cały świat o przebaczenie za to, co stało się w Ukrainie. To jest jej współodpowiedzialność. Ona mówi o dobrych intencjach, a my mówimy, że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.

Kiedy budowano Nord Stream II, Polska i Ukraina ostrzegały, że to sposób nacisku na Zachód, a nie projekt gospodarczy. Nie zgadzam się z tym, że przyjaciół trzeba trzymać blisko, a wrogów jeszcze bliżej. Próbowaliśmy przekonywać - jak się wydawało mądrą - Frau Bundeskanzlerin, żeby się nie bała. Ale po drugiej stronie był głęboki, wręcz patologiczny strach, że Putin zacznie niszczyć Europę. Ta polityka doprowadziła do obecnej sytuacji.

- mówi Kalesnyczenko, która potwierdziła również brak zgody na wizytę niemieckiego prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera

Była pytana również o to "co musiałby zrobić Steinmeier żeby być mile widzianym w Kijowie"

- Samo uderzenie się w pierś i przyznanie się do błędu to za mało. Niemcy mówią, że nie poradzą sobie bez gazu i rosyjskiej ropy. Mówią, że będzie im bardzo ciężko, bo ich ludzie będą płacić odrobinę wyższe rachunki. Chciałabym powiedzieć takim Steinmeierom, że my dziś płacimy życiem za ich komfort.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe