Ekspert: Dla Hiszpanów Rosja jawiła się zawsze jako nieznany, egzotyczny kraj, budzący uznanie

Gdy pytam Hiszpanów, jak to możliwe, że zbrodnia w Buczy prowokuje tyle entuzjastycznych komentarzy, mówią mi, że to zwykle są Latynosi. Ich skrajna nienawiść do USA przybiera postać bezwzględnego zaufania do poczynań Putina – mówi portalowi teologiapolityczna.pl Małgorzata Wołczyk.
 Ekspert: Dla Hiszpanów Rosja jawiła się zawsze jako nieznany, egzotyczny kraj, budzący uznanie
/ fot. Pixabay

– Dla Hiszpanów Rosja jawiła się zawsze jako nieznany, egzotyczny kraj, budzący uznanie głównie z tego powodu, że umiał zachować status imperium, który Hiszpania utraciła. A skoro swoje trwające ponad trzy stulecia panowanie na Atlantyku i Pacyfiku przegrała wskutek wojen i konfliktów z USA i Wielką Brytanią, to tym samym – kierując się zasadą „wróg mojego wroga jest moim przyjacielem” – Hiszpania na swój sposób odruchowo kibicuje Rosji – mówi portalowi teologiapolityczna.pl Małgorzata Wołczyk, zajmująca się Hiszpanią i krajami hiszpańskojęzycznymi dziennikarka tygodnika „Do Rzeczy”.

Dziennikarka podkreśliła również, że Hiszpania jest nadal punktem odniesienia dla całego świata iberyjskiego. Zwróciła uwagę na opublikowany niedawno przez Centrum Komunikacji Strategicznej NATO raport z którego wynika, że preferowanym językiem rosyjskiej propagandy jest… język hiszpański.

– Nie zapominajmy, że mówi nim prawie 600 milionów ludzi na świecie. Jeśli gdzieś pojawiają się haniebne akcje, tak jak ta odkryta niedawno: #PerdonRusia albo #PerdonPutin – czyli w domyśle: „Rosjo wybacz propagandę antyrosyjską, bo wiemy, że walczycie o słuszną sprawę” to wiadomo, że to Argentyna albo inny kraj Iberosfery, gdzie nienawiść do „jankesów” wysysa się z mlekiem matki – mówi Wołczyk. Jej zdaniem może być to także powód braku jednoznacznej postawy Papieża Franciszka wobec rosyjskiej agresji.

Ekspertka zaznaczyła, że rosyjskie propagandowe kanały takie jak Russia Today czy Sputnik odniosły ogromny sukces w hiszpańskojęzycznych krajach. – Wiedząc dobrze, że ich fobia względem „imperializmu jankeskiego” to świetne podglebie – sprzedawały i wciąż sprzedają tam obraz rzekomo konserwatywnej, arcychrześcijańskiej Rosji z Moskwą, jako Trzecim Rzymem – podkreśliła.

– Gdy pytam Hiszpanów, jak to możliwe, że zbrodnia w Buczy prowokuje tyle entuzjastycznych komentarzy, mówią mi, że to zwykle są Latynosi. Ich skrajna nienawiść do USA przybiera postać bezwzględnego zaufania do poczynań Putina – dodała.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe