The Guardian: Rosja wysyła do walki o Donbas 20 tys. arabskich najemników

Brytyjski „Guardian” informuje, że Rosja sprowadziła już nawet 20 tysięcy Arabów z Syrii i Libii, żeby wykorzystać ich do walk przeciwko Ukrainie. Mają otrzymywać po kilkaset dolarów miesięcznie.
Bombardowanie ukraińskiego miasta Mariupol przez Rosjan, 18 kwietnia 2022 r. The Guardian: Rosja wysyła do walki o Donbas 20 tys. arabskich najemników
Bombardowanie ukraińskiego miasta Mariupol przez Rosjan, 18 kwietnia 2022 r. / PAP/EPA/MARIUPOL CITY COUNCIL HANDOUT

Rosja w swojej nowej ofensywie w ukraińskim regionie Donbas wysłała do walki do 20 000 najemników z Syrii, Libii i innych krajów, którzy nie dysponują ciężkim sprzętem ani pojazdami opancerzonymi - podaje brytyjskie medium powołując się na informacje od europejskiego urzędnika. Dodano, że szacunki dotyczące zaangażowania najemników na wschodzie Ukrainy wahają się od 10 000 do 20 000. Zostali oni zwerbowani przez rosyjską Grupę Wagnera.

- Mogę powiedzieć, że zaobserwowaliśmy przerzuty z Syrii i Libii do wschodniego Donbasu, a ci ludzie są głównie wykorzystywani jako masa przeciwko ukraińskiemu ruchowi oporu - powiedział urzędnik. Dodał, że jest to piechota, bez ciężkiego sprzętu i pojazdów, a najemnikom zaoferowano za walkę na Ukrainie miesięczne pensje w wysokości od 600 do 3000 dolarów, w zależności od stopnia i doświadczenia. 

"Według doniesień Wagner przeniósł na Ukrainę większość swoich żołnierzy, którzy walczyli w Libii" - podaje "The Guardian". Gazeta przypomina, iż w zeszłym miesiącu ukraiński wywiad wojskowy twierdził, że Rosja zawarła umowę ze wspieranym przez Moskwę libijskim watażką Chalifą Haftarem, dotyczącą wysłania libijskich bojowników. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe