Co Putin zrobi z podbitą częścią Ukrainy? Ekspert podaje dwa scenariusze

Rosjanie zajęli cześć terytorium Ukrainy. Grzegorz Kuczyński tłumaczy, co Rosja mogłaby z nimi zrobić.
Rosyjskie wojska na Ukrainie Co Putin zrobi z podbitą częścią Ukrainy? Ekspert podaje dwa scenariusze
Rosyjskie wojska na Ukrainie / PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT

Grzegorz Kuczyński, ekspert z Warsaw Institute, zajmujący się tematyką rosyjską, kreśli na łamach portalu polskatimes.pl scenariusze dla ukraińskich terenów okupowanych przez Rosję.

Rosji udało się dotychczas zając znaczną część obwodu donieckiego, ługańskiego i chersońskiego i część obwodu zaporoskiego i charkowskiego. Grzegorz Kuczyński uważa, że Ukrainie nie uda się odbić tych terenów.

W pierwszym scenariuszu, kreślony przez eksperta, Rosja miałaby anektować zajęte ziemie. Grzegorz Kuczyński pisze jednak, że wcześniej na terenach okupowanych musiałby dojść do proklamowania "republik ludowych" a potem referendów w sprawie przyłączenia ich do Rosji.

W drugim scenariuszu kreślonym przez Grzegorza Kuczyńskiego, ominięty miałby być etap tworzenia "republik" ludowych, a cały obszar miałby być inkorporowany do Rosji, oczywiście, z wcześniej zorganizowanym "referendum".

Grzegorz Kuczyński pisze też o idei "Noworosji", czyli krainy stworzonej z odebranych Ukrainie terenów na południu i wschodzie Ukrainy. Jak przekonuje ekspert, ze względu na brak możliwości zdobycia Charkowa i Odessy, wariant budowy "Noworosji" jest niemożliwy do zrealizowania dla Putina.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe