Dzieje się historia. Amerykański sąd najwyższy chce obalić prawny fundament dopuszczalności zabijania nienarodzonych

Wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade stała się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku podstawą prawną uznania przez sąd najwyższy w USA legalności aborcji i od tamtej pory stanowi prawny fundament masowego mordowania nienarodzonych. Według doniesień Politico jest szansa by się to zmieniło.
Dziecko w łonie matki Dzieje się historia. Amerykański sąd najwyższy chce obalić prawny fundament dopuszczalności zabijania nienarodzonych
Dziecko w łonie matki / Pixabay.com

- Wyciekł projekt Sądu Najwyższego, który obaliłby Roe v. Wade. Jak wynika z dokumentu, do którego dotarło Politico, większość składu Sądu Najwyższego opowiedziała się za odrzuceniem przełomowej decyzji w sprawie praw aborcyjnych.

- pisze NYT

Jak podaje Politico w projekcie opinii, który został ujawniony, sędzia Samuel A. Alito Jr. napisał, że większość sędziów opowiedziała się za obaleniem efektów sprawy Roe v. Wade, a czterech innych sędziów mianowanych przez Republikanów - Clarence Thomas, Neil M. Gorsuch, Brett M. Kavanaugh i Amy Coney Barrett - głosowało razem z nim na konferencji w gronie sędziów.

 

Konserwatywny amerykański sąd najwyższy

Zmiana jest możliwa dzięki temu, że poprzedni prezydent USA Donald Trump powołał do amerykańskiego sądu najwyższego konserwatywnych sędziów, dzięki czemu uzyskali oni większość nad dotychczas "trzymającą władzę" od wielu lat w instytucji grupą sędziów proaborcyjnych.

Proaborcyjni aktywiści dają wyraz swojej histerii pod budynkiem sądu.

Zmiana prawa aborcyjnego w Stanach Zjednoczonych z ich potężnym i mającym globalne wpływy przemysłem aborcyjnym, może mieć wpływ na stosunek do aborcji na całym świecie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe