Nie żyje Maryna Miklaszewska, wybitna pisarka, dziennikarka, działaczka opozycji niepodległościowej

Nie żyje Maryna Miklaszewska – polska dziennikarka, pisarka, działaczka opozycji niepodległościowej. Starsza siostra Agaty Miklaszewskiej. O jej śmierci poinformował na Twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Maryna Miklaszewska Nie żyje Maryna Miklaszewska, wybitna pisarka, dziennikarka, działaczka opozycji niepodległościowej
Maryna Miklaszewska / screen YT - Polska Wielki Projekt

„Niespodziewana smutna wiadomość: odeszła Maryna Miklaszewska, wybitna pisarka, człowiek kultury, społeczniczka zatroskana o los Ojczyzny, współtwórczyni Kongresu Polska Wielki Projekt, szerokiej publiczności znana jako współautorka musicalu «Metro». RIP” – napisał Piotr Gliński na Twitterze.

 

 

Maryna Miklaszewska urodziła się 4 stycznia 1947 r. W stanie wojennym usunięta z pracy w Polskim Radiu współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym Radiem Solidarność. Przeprowadziła m.in. wywiad z Tadeuszem Konwickim w maju 1981 r., który po emisji radiowej został przedrukowany w podziemnym wydaniu „Małej apokalipsy”. Także poza cenzurą – w drugoobiegowym wydawnictwie Rytm – w 1986 r. ukazała się jej książka „Mikołajek w szkole PRL” podpisana pseudonimem Miłosz Kowalski. Książka nawiązywała do francuskiej serii opowieści o Mikołajku, autorstwa René Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempégo. Ilustrował ją 10-letni syn autorki Mikołaj Chylak, ukryty pod pseudonimem Masław. Oprócz pięciu wydań w drugim obiegu książka ta doczekała się też dwóch edycji już w III RP.

Tłumaczyła wiersze i teksty piosenek Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie związaną ze środowiskiem opozycyjnym (m.in. Václava Havla). Z klasyki czeskiej literatury dwudziestowiecznej przełożyła „Grę na serio” Richarda Weinera.

Jest autorką powieści kryminalnej „Portret pamięciowy” i scenariusza spektaklu Teatru Telewizji „Hrabia”, nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. Razem z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu Metro, za co w 1992 roku nominowana została do amerykańskiej nagrody Tony Award. W roku 2005 „Dialog” opublikował jej sztukę „Strajk”: pierwszy – i jak dotąd jedyny – musical o Stoczni Gdańskiej w 1980 r. W 2007 r. wydała opartą na faktach powieść Wojtek z armii Andersa, opowiadającą o epizodzie z dziejów II wojny światowej, a mianowicie o Wojtku – syryjskim niedźwiedziu brunatnym, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa – od wyjścia z ZSRR do demobilizacji po wojnie w Wielkiej Brytanii. Wojtek z armii Andersa doczekał się dwóch wydań.

Postanowieniem z 4 grudnia 2007 r. odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wraz z innymi działaczami ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.

Córka rysownika Gwidona Miklaszewskiego, żona dr. Aleksandra Chylaka, urbanisty, adiunkta na warszawskim Wydziale Architektury.

W 2010 r. była wśród założycieli stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, w skład którego weszli niektórzy członkowie warszawskiego komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe