Szef MON: "Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii". Polska chce pozyskać 500 wyrzutni M142 Himars

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił podpisanie oferty dot. zakupu wyrzutni rakiet dla Sił Zbrojnych RP.
 Szef MON:
/ PAP/Tomasz Waszczuk

Szef resortu obrony narodowej zakomunikował na Twitterze, że rząd Polski zmierza do pozyskania dla Wojska Polskiego "około 500" wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet typu M142 Himars. Broń produkowana jest przez amerykańśki koncern zbrojeniowy Lockheed Martin, od której polski MON kupował już wielozadaniowe myśliwce F-16.

Baterie Patriot stanowią bardzo ważny element obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej polskiego nieba, ale nie jedyny. Również w ramach systemu Narew, czyli systemu, który chroni warstwę trochę niższą polskiego nieba, jeżeli chodzi o odległość, jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią pierwsze rakiety, które będą komplementarne z Patriotami. To jest zasadnicze zadanie – żeby obrona polskiego nieba była całościowa i komplementarna. Oczywiście tak – przygotowujemy kolejne zapytania ofertowe. Jednym z pierwszych będzie następne zapytanie dotyczące rakiet Himars. To rakiety o zasięgu do 300 km. Pierwszy dywizjon tych rakiet w przyszłym roku trafi na wyposażenie Wojska Polskiego. Będziemy zamawiać kolejne

– ogłosił szef MON w rozmowie z polskatimes.pl

"Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii! Podpisałem zapytanie ofertowe LOR dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 Himars na potrzeby ponad 80 baterii systemu HOMAR. Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką."

– napisał na Twitterze.

Wkrótce więcej informacji

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe