Problemy Macrona. Przegra wybory parlamentarne?

Wystartowała pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji. Druga tura odbędzie się 19 czerwca. Co ciekawe, partia Emmanuela Macrona i skupieni wokół niej koalicjanci wcale nie muszą ich wygrać, co biorąc pod uwagę dotychczasową praktykę byłoby wydarzeniem wyjątkowym.
Emmanuel Macron Problemy Macrona. Przegra wybory parlamentarne?
Emmanuel Macron / EPA/CAROLINE BLUMBERG / POOL Dostawca: PAP/EPA

Według ostatnich sondaży, skupiona wokół Macrona koalicja Ensemble! idzie łeb w łeb z lewicową koalicją skupioną wokół niedawnego rywala Macrona w wyborach prezydenckich Jeana-Luca Melenchona - Nupes. Macron wygrał wybory prezydenckie, ale w porównaniu z poprzednimi wyborami ze znacznie większym trudem, z kolei Melenchon otarł się o druga turę. Według badania dla BFM TV Ensemble! może liczyć na 27% głosów, a Nupes na 26,6%. Z kolei wg. badania Ipsosu Nupes może liczyć na 28%, a Ensemble! na 27%.

- Wybierzcie mnie premierem

- mówił Melenchon tuż po przegranych wyborach prezydenckich. Na ostatniej prostej kampanii przed pierwszą turą szybko odrabiał straty do prowadzących Macrona i Le Pen.

 

Kohabitacja?

Emmanuel Macron ma spory elektorat negatywny, podczas jego rządów wybuchały liczne protesty, takie jak protesty "Żółtych Kamizelek" czy protesty sprzeciwiających się drastycznym ograniczeniom antycovidowym. Francuska policja często brutalnie je tłumiła. Macron często nie wypada również dobrze na spotkaniach z wyborcami. Pogłębiający się kryzys energetyczny, zarówno sztucznie wywołany przez Moskwę, jak i będący konsekwencją wojny i ideologicznego szaleństwa UE, nie poprawia jego sytuacji.

Konieczność historycznej kohabitacji byłaby sporym osłabieniem dla jego prezydentury.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe