„Wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem”. Przerażające doniesienia z DPS pod Krakowem. Jest reakcja RPO

Jak informuje oficjalnie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, RPO podejmuje sprawę nieprawidłowości w DPS w Jordanowie pod Krakowem. Według dziennikarzy Wirtualnej Polski prowadzące ośrodek siostry prezentki od lat miały znęcać się nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. 
 „Wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem”. Przerażające doniesienia z DPS pod Krakowem. Jest reakcja RPO
/ pixabay.com

Zainteresowanie i niepokój Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudziła nagłośniona przez media sytuacja dzieci – mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie. 

Według Wirtualnej Polski prowadzące ośrodek siostry prezentki od lat mają znęcać się nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Portal ujawnił nagrania i zdjęcia dokumentujące takie naruszenia – uzasadnia Biuro RPO.

W komunikacie podkreślono, że wobec powagi zarzutów związanych z funkcjonowaniem placówki, wskazujących na zagrożenie dobra wychowanków i naganne przypadki naruszenia praw i godności dzieci, Biuro RPO prosi Urząd Województwa Małopolskiego o podjęcie działań nadzorczych i kontrolnych, ze szczególnym uwzględnieniem stanu przestrzegania praw wychowanków placówki oraz przedstawienie informacji o poczynionych ustaleniach.

Wstrząsające doniesienia nt. DPS pod Krakowem. Siostry z zarzutami

Zdaniem dziennikarzy Wirtualnej Polski – Dariusza Farona i Szymona Jadczaka – w domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem „od lat trwa koszmar”. „Prowadzące ośrodek siostry prezentki znęcają się nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Ujawniamy nagrania i zdjęcia dokumentujące okrucieństwo” – twierdzą dziennikarze. Dzieci miały być m.in. wiązane do łóżek, zamykane w klatce czy bite mopem. „Wychowali cię w stajni”, „twoja matka jest prostytutką”, „jak będziesz niedobra, dostaniesz wpier**l” – według Wirtualnej Polski tak zakonnice i niektórzy świeccy opiekunowie mieli się zwracać do podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko poinformował, że postawione zostały już zarzuty w tej sprawie. Siostra Alberta (to imię zakonne, jej prawdziwe dane to Bożena K.) usłyszała zarzut znęcania się nad co najmniej jedną dziewczynką oraz naruszenie nietykalności cielesnej jednej z małoletnich podopiecznych. Z kolei siostra Bronisława usłyszała zarzut utrudniania śledztwa. Jak podaje wp.pl, siostry nie przyznały się do winy.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe