Wkrótce II tura wyborów we Francji. Macron może mieć poważny problem [SONDAŻ]

Z opublikowanego w piątek badania Odoxa Backbone Consulting dla dziennika „Le Figaro” wynika, że 70 proc. Francuzów nie chce, aby Emmanuel Macron miał bezwzględną większość w parlamencie.
Prezydent Francji Emmanuel Macron Wkrótce II tura wyborów we Francji. Macron może mieć poważny problem [SONDAŻ]
Prezydent Francji Emmanuel Macron / PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Koalicja prezydencka Razem może nie mieć większości we francuskim Zgromadzeniu Narodowym po II turze wyborów parlamentarnych w niedzielę – wynika z opublikowanego w piątek sondażu dla Radio France i France Televisions. Razem zyskuje w nim 265-305 miejsc w 577-osobowej izbie.

Lewicowa koalicja Nupers może liczyć na 140-180 mandatów – pokazuje sondaż przeprowadzony przez Ipsos-Sopra Steria. By wspierająca program prezydenta Emmanuela Macrona koalicja Razem zdobyła bezwzględną większość, musi mieć co najmniej 289 deputowanych.

Republikanie mogą łącznie z koalicjantami uzyskać od 60 do 80 mandatów, a Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen od 20 do 50 deputowanych.

Jaka część Francuzów odda głos?

47 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zagłosuje 19 czerwca w drugiej tury wyborów parlamentarnych. Frekwencja w pierwszej turze wyborów 12 czerwca wyniósł 47,5 proc. Sondaż został przeprowadzony 15-16 czerwca na reprezentatywnej próbie 1991 osób zarejestrowanych na listach wyborczych.

CZYTAJ TEŻ: „Do prezydenta Andrzeja Dudy dzwonił przed chwilą Emmanuel Macron”. Wiemy, o czym rozmawiali

Według badania Odoxa Backbone Consulting Nupes może uzyskać od 180-225 mandatów. Badanie zrealizowano 14-15 czerwca na reprezentatywnej próbie 2005 Francuzów.

W pierwszej turze głosowania w niedzielę Razem zdobyła 25,75 proc. głosów, Nupes - 25,66 proc.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe