Szczyt NATO w Madrycie: szanse i wyzwania

Szczyt NATO w Madrycie: szanse i wyzwania

W dniach 28-30 czerwca 2022 roku w Madrycie (Hiszpania) odbędzie się szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO/ OTAN ), któremu przewodniczyć będzie Sekretarz Generalny organizacji Jens Stoltenberg. Szczyt ten ma duże znaczenie dla ponownego zdefiniowania architektury bezpieczeństwa w świetle trwającego konfliktu na wschodnich granicach Europy, ponieważ NATO przyjmie nową „Koncepcję Strategiczną”, która będzie motorem strategicznej adaptacji NATO i wytyczy kierunek jego przyszłego rozwoju politycznego i wojskowego. Wzmocni ona także transatlantycki sojusz bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 

Zagrożenia nazywajmy po imieniu...

 

Szczyt NATO w Madrycie, przyjmując zaktualizowaną „Koncepcję Strategiczną” Paktu, na nowo określi priorytety transatlantyckiego sojuszu bezpieczeństwa na następne 10 lat. Sekretarz Generalny NATO, były premier Norwegii zauważył, że te strategiczne priorytety obejmują przeciwdziałanie globalnym ambicjom Chin i wzrostowi znaczenia państw antydemokratycznych, zmianom klimatycznym i niestabilności w Afryce oraz oczywiście jako bezpośredni priorytet NATO - działania przeciwko trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainie. Według „Przeglądu NATO”: „Wojna na Ukrainie - i trwające debaty o tym, jak Sojusz może pomóc Ukrainie, wzmacniając jednocześnie odstraszanie w Europie Wschodniej - stały się ważnymi tematami w dyskusjach nad „Koncepcją Strategiczną”. W pewnym sensie obecna wojna potwierdza pogląd, że rzeczywiście żyjemy w coraz bardziej konkurencyjnym świecie, a zagrożenia rywalizacji międzypaństwowej powracają. Z drugiej strony, jawny i bezpośredni charakter inwazji Rosji podważa niektóre z powszechnych założeń dotyczących tego, że przyszły konflikt będzie się prawdopodobnie rozwijał w sposób pośredni i hybrydowy”.

 

Świat spogląda na Chiny

 

Konieczne jest, aby 30 państw członkowskich NATO mówiło jednym głosem. NATO potrzebuje świeżego i jednolitego spojrzenia na Rosję. Jak powiedziała ambasador Julianne Smith, stały przedstawiciel USA przy Pakcie Północnoatlantyckim: „Jeszcze przed 24 lutego w całym Sojuszu panowało głębokie przekonanie, że język dotyczący Rosji z 2010 roku był mocno przestarzały i wymagał znacznego uaktualnienia oraz odzwierciedlenia obecnego środowiska”.

Jeśli chodzi o przeciwdziałanie rosnącemu wpływowi Chin, NATO zdaje sobie sprawę z potrzeby większego zaangażowania się we współpracę z państwami Indo-Pacyfiku i ustanowienia większej koordynacji politycznej i wojskowej ze swoimi kluczowymi partnerami w regionie Azji i Pacyfiku, a mianowicie Japonią, Australią, Republiką Korei i Nową Zelandią".  7 kwietnia 2022 roku sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział na konferencji prasowej, że Sojusz podjął decyzję o zacieśnieniu współpracy z partnerami w regionie Azji i Pacyfiku, ponieważ implikacje konfliktu na Ukrainie są "globalne" i będą "długotrwałe". „NATO i nasi partnerzy z regionu Azji i Pacyfiku zgodzili się teraz zacieśnić naszą praktyczną i polityczną współpracę w kilku obszarach, w tym w cyberprzestrzeni, nowych technologiach i przeciwdziałaniu dezinformacji” - powiedział. NATO zdaje sobie sprawę z tego, że jego partnerzy z Azji i Pacyfiku mają wspólne zdanie na temat Chin i Rosji, dlatego tak ważne jest, że ministrowie spraw zagranicznych Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej dołączą do przywódców NATO w Madrycie.

 

Czy NATO jest gotowe? I na co ?

 

Zbliżający się szczyt Paktu NATO w Madrycie ma w praktyce tym większe znaczenie, ponieważ NATO dąży do rozszerzenia swojego członkostwa, a Finlandia i Szwecja dają jasne sygnały, że chcą być częścią transatlantyckiego sojuszu bezpieczeństwa. Konieczne jest, aby państwa członkowskie NATO okazały jednoznaczne poparcie dla akcesji Finlandii i Szwecji.

Oprócz tego należy stworzyć synergię między NATO a wymiarem bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Czas jest krytyczny, ponieważ Pakt Północnoatlantycki musi dostosować się do nowych realiów strategicznych współczesności i zwiększyć skuteczność sojuszu transatlantyckiego. Szczyt w Madrycie jest ku temu najlepszą z możliwych okazji. Nie pierwszą i zapewne nie ostatnią ,ale znakomitą. I koniecznie trzeba ją wykorzystać.

 

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. NATO Madrid Summit: Opportunities and Challenges

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (20.06.2022)


 

POLECANE
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji tylko u nas
Potężny skandal na Ukrainie. Sługa narodu stał się sługą korupcji

Ukraiński parlament przyjął dziś ustawę likwidującą niezależność antykorupcyjnych instytucji, budowanych przez lata pod presją Zachodu. Dzień wcześniej SBU, czyli tradycyjnie polityczna policja kolejnych prezydentów, dokonała masowego najazdu na NABU (odpowiednik polskiego CBA), pod hasłem polowania na rosyjskich szpiegów. Jak widać, Wołodymyr Zełenski ostatecznie określił się w największym od lat problemie ukraińskim, czyli korupcji. Jak na to zareaguje Zachód?

MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat Wiadomości
MSZ ostrzega. Wydano ważny komunikat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało pilny apel do obywateli Polski przebywających na terytorium Federacji Rosyjskiej. Powodem są trwająca wojna Rosji z Ukrainą oraz rosnące napięcia polityczne.

Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu z ostatniej chwili
Zaatakował nożem ratownika medycznego. Jest wyrok sądu

Sąd Okręgowy w Szczecinie we wtorek wymierzył karę łączną siedmiu lat i miesiąca pozbawienia wolności 64-letniemu mężczyźnie, który rok temu w szpitalu wojskowym dźgnął nożem ratownika medycznego i groził personelowi. Wyrok nie jest prawomocny.

Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath Wiadomości
Nie żyje Ozzy Osbourne, założyciel zespołu Black Sabbath

W wieku 76 lat zmarł Ozzy Osbourne - słynny muzyk, autor tekstów, założyciel zespołu Black Sabbath - podaje we wtorek brytyjska telewizja Sky News, powołując się na oświadczenie rodziny.Wiadomo, że gwiazdor zmagał się m.in. z chorobą Parkinsona.

 Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia z ostatniej chwili
Legendarny aktor walczy z chorobą. Są nowe doniesienia

Bruce Willis od dwóch lat mierzy się z ciężką chorobą - demencją czołowo-skroniową. Znany aktor zrezygnował z życia publicznego i kariery filmowej, by skupić się na walce z postępującym schorzeniem. Codzienność gwiazdora wypełniona jest teraz opieką najbliższych i walką o zachowanie jakości życia.

Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował z ostatniej chwili
Zmiany w aplikacji mObywatel. Prezydent zdecydował

21 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel – poinformowało we wtorek biuro prasowe KPRP. Nowela wprowadza nowe usługi w aplikacji, m.in. mStłuczkę oraz funkcję wirtualnego asystenta.

Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych Wiadomości
Lewandowski inwestuje w Warszawie. Chodzi o 96 milionów złotych

Robert Lewandowski, choć być może zbliża się do końca swojej piłkarskiej kariery w Barcelonie, nie zwalnia tempa - zwłaszcza w świecie biznesu. Jego firma Monting Development zainwestowała aż 96 milionów złotych w projekt, który ma całkowicie odmienić fragment warszawskiej Woli.

Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki z ostatniej chwili
Sankcje przeciwko nielegalnej migracji. Pierwszy kraj podejmuje zdecydowane kroki

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje wymierzone w gangi przemytników ludzi. Londyn chce w ten sposób ograniczyć nielegalną migrację przez kanał La Manche i rozbić międzynarodowe siatki przestępcze.

TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu z ostatniej chwili
TVN24: Adam Bodnar odchodzi z rządu

Adam Bodnar straci stanowisko ministra sprawiedliwości – ustaliła we wtorek dziennikarka TVN24 Agata Adamek.

Ludobójstwo w Strefie Gazy. Pozwana Belgia z ostatniej chwili
"Ludobójstwo" w Strefie Gazy. Pozwana Belgia

Belgia została pozwana przez koalicję organizacji społecznych i prawników przed brukselski sąd w związku z zarzucanym jej niewywiązywaniem się z międzynarodowych zobowiązań wynikających z Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Pozew dotyczy „ludobójstwa” w Strefie Gazy.

REKLAMA

Szczyt NATO w Madrycie: szanse i wyzwania

Szczyt NATO w Madrycie: szanse i wyzwania

W dniach 28-30 czerwca 2022 roku w Madrycie (Hiszpania) odbędzie się szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO/ OTAN ), któremu przewodniczyć będzie Sekretarz Generalny organizacji Jens Stoltenberg. Szczyt ten ma duże znaczenie dla ponownego zdefiniowania architektury bezpieczeństwa w świetle trwającego konfliktu na wschodnich granicach Europy, ponieważ NATO przyjmie nową „Koncepcję Strategiczną”, która będzie motorem strategicznej adaptacji NATO i wytyczy kierunek jego przyszłego rozwoju politycznego i wojskowego. Wzmocni ona także transatlantycki sojusz bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 

Zagrożenia nazywajmy po imieniu...

 

Szczyt NATO w Madrycie, przyjmując zaktualizowaną „Koncepcję Strategiczną” Paktu, na nowo określi priorytety transatlantyckiego sojuszu bezpieczeństwa na następne 10 lat. Sekretarz Generalny NATO, były premier Norwegii zauważył, że te strategiczne priorytety obejmują przeciwdziałanie globalnym ambicjom Chin i wzrostowi znaczenia państw antydemokratycznych, zmianom klimatycznym i niestabilności w Afryce oraz oczywiście jako bezpośredni priorytet NATO - działania przeciwko trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainie. Według „Przeglądu NATO”: „Wojna na Ukrainie - i trwające debaty o tym, jak Sojusz może pomóc Ukrainie, wzmacniając jednocześnie odstraszanie w Europie Wschodniej - stały się ważnymi tematami w dyskusjach nad „Koncepcją Strategiczną”. W pewnym sensie obecna wojna potwierdza pogląd, że rzeczywiście żyjemy w coraz bardziej konkurencyjnym świecie, a zagrożenia rywalizacji międzypaństwowej powracają. Z drugiej strony, jawny i bezpośredni charakter inwazji Rosji podważa niektóre z powszechnych założeń dotyczących tego, że przyszły konflikt będzie się prawdopodobnie rozwijał w sposób pośredni i hybrydowy”.

 

Świat spogląda na Chiny

 

Konieczne jest, aby 30 państw członkowskich NATO mówiło jednym głosem. NATO potrzebuje świeżego i jednolitego spojrzenia na Rosję. Jak powiedziała ambasador Julianne Smith, stały przedstawiciel USA przy Pakcie Północnoatlantyckim: „Jeszcze przed 24 lutego w całym Sojuszu panowało głębokie przekonanie, że język dotyczący Rosji z 2010 roku był mocno przestarzały i wymagał znacznego uaktualnienia oraz odzwierciedlenia obecnego środowiska”.

Jeśli chodzi o przeciwdziałanie rosnącemu wpływowi Chin, NATO zdaje sobie sprawę z potrzeby większego zaangażowania się we współpracę z państwami Indo-Pacyfiku i ustanowienia większej koordynacji politycznej i wojskowej ze swoimi kluczowymi partnerami w regionie Azji i Pacyfiku, a mianowicie Japonią, Australią, Republiką Korei i Nową Zelandią".  7 kwietnia 2022 roku sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział na konferencji prasowej, że Sojusz podjął decyzję o zacieśnieniu współpracy z partnerami w regionie Azji i Pacyfiku, ponieważ implikacje konfliktu na Ukrainie są "globalne" i będą "długotrwałe". „NATO i nasi partnerzy z regionu Azji i Pacyfiku zgodzili się teraz zacieśnić naszą praktyczną i polityczną współpracę w kilku obszarach, w tym w cyberprzestrzeni, nowych technologiach i przeciwdziałaniu dezinformacji” - powiedział. NATO zdaje sobie sprawę z tego, że jego partnerzy z Azji i Pacyfiku mają wspólne zdanie na temat Chin i Rosji, dlatego tak ważne jest, że ministrowie spraw zagranicznych Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej dołączą do przywódców NATO w Madrycie.

 

Czy NATO jest gotowe? I na co ?

 

Zbliżający się szczyt Paktu NATO w Madrycie ma w praktyce tym większe znaczenie, ponieważ NATO dąży do rozszerzenia swojego członkostwa, a Finlandia i Szwecja dają jasne sygnały, że chcą być częścią transatlantyckiego sojuszu bezpieczeństwa. Konieczne jest, aby państwa członkowskie NATO okazały jednoznaczne poparcie dla akcesji Finlandii i Szwecji.

Oprócz tego należy stworzyć synergię między NATO a wymiarem bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Czas jest krytyczny, ponieważ Pakt Północnoatlantycki musi dostosować się do nowych realiów strategicznych współczesności i zwiększyć skuteczność sojuszu transatlantyckiego. Szczyt w Madrycie jest ku temu najlepszą z możliwych okazji. Nie pierwszą i zapewne nie ostatnią ,ale znakomitą. I koniecznie trzeba ją wykorzystać.

 

 

*Jest to polska wersja artykułu autorstwa b. wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ukazał się właśnie w „New Delhi Times” pt. NATO Madrid Summit: Opportunities and Challenges

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (20.06.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe