Parada równości w Oslo odwołana. Islamista zaatakował między innymi pod klubem LGBT

Domniemany sprawca nocnej strzelany w klubie dla gejów w Oslo, w której zginęły dwie osoby, a 21 zostało rannych, miał powiązania z islamskim ekstremizmem – poinformowały w sobotę norweskie służby specjalne PST.
 Parada równości w Oslo odwołana. Islamista zaatakował między innymi pod klubem LGBT
/ fot. PAP/EPA/Terje Pedersen

Wiedzieliśmy o nim od 2015 roku, istniała obawa jego radykalizacji w związku z przynależnością do skrajnej terrorystycznej sieci kontaktów w Norwegii

– przekazał na konferencji prasowej pełniący obowiązki szefa PST Roger Berg.

Według gazety "VG" zamachu dokonał 42-letni obywatel Norwegii Zaniar Matapour, uchodźca z kurdyjskiej części Iranu. Mężczyzna miał związki z dżihadystycznym Państwem Islamskim.

PST przyznało, że służby specjalne przeprowadziły z Matapourem rozmowę w maju tego roku w związku z jego krytyką wypowiedzi, które postrzegał jako "zagrożenie dla islamu". – Do wczoraj nie mieliśmy wskazówek, że możemy mieć do czynienia z przemocą z jego strony – tłumaczył Berg.

W związku ze strzelaniną w Oslo PST podwyższyło poziom zagrożenia terrorystycznego w Norwegii do nadzwyczajnego (poziom piąty) ze zwyczajnego (poziom trzeci).

Norweska policja w sobotę po południu na konferencji prasowej stwierdziła, że "nadal nie wiadomo, jakie były motywy podejrzanego". – Brane są pod uwagę motywy polityczne oraz przestępstwo z nienawiści – podkreślił Borge Enoksen z policji.

Do zamachu doszło w sobotę o godz. 1.14 w popularnym wśród gejów klubie nocnym London Pub w rozrywkowej dzielnicy Oslo. Ofiarami śmiertelnymi są dwaj mężczyźni w wieku 50 i 60 lat. Rannych jest 21 osób, w tym 10 poważnie. Wśród poszkodowanych są również goście sąsiedniego lokalu.

Matapour został zatrzymany przez policję niedługo po ataku, miał przy sobie dwie sztuki niezarejestrowanej broni, w tym automatyczną.

Organizatorzy mającej się odbyć w sobotę parady Pride odwołali imprezę, a także wydarzenia towarzyszące.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe