Jarosław Kaczyński: Jeszcze dwie kadencję naszych rządów i…

Demokracja funkcjonuje tylko wtedy, kiedy ci, którzy zapowiadają coś w kampanii wyborczej, potem to realizują - inaczej to manipulacja i oszukiwanie. Zapowiedziane elementy naszego programu zostały w tym czy innym stopniu zrealizowane – mówił w Grudziądzu prezes PiS Jarosław Kaczyński.
 Jarosław Kaczyński: Jeszcze dwie kadencję naszych rządów i…
/ fot. PAP / Tytus Żmijewski

Na niedzielnym spotkaniu z działaczami i mieszkańcami w Grudziądzu prezes PiS mówił, że jego partia to formacja, która "od samego początku mówiła zdecydowane «nie» postkomunizmowi i wszystkim jego cechom".

– Jedną z tych cech było tolerowanie ogromnych nadużyć i tolerowanie nieszczęścia wielkiej części polskiego społeczeństwo (...) Ta tolerancja miała rzeczywiście bardzo daleko idące skutki – stwierdził.

Stąd ta rola 500+, to kupowanie na zeszyt, stąd ta cała bieda - myśmy powiedzieli, że tak nie można

–  powiedział szef PiS. Stwierdził, że zwycięstwo PiS w wyborach w 2015 r. "pozwoliło uruchomić cały program - oczywiście krok po kroku, nie od razu, ale pozwoliło".

Podkreślił, że demokracja polega na tym, że władza zależna jest od społeczeństwa - poprzez mechanizm wyborów i konkurencji różnych ugrupowań - ale, jak ocenił, "demokracja naprawdę funkcjonuje wtedy, kiedy ci, którzy zapowiadają coś w trakcie kampanii wyborczej, następnie to realizują". – Jeżeli zapowiadają i nie realizują, to wtedy demokracja jest fikcją - manipulacją i oszukiwaniem społeczeństwa – dodał.

– Myśmy, jak sądzę, tę sytuację zmienili. Zapowiedzieliśmy pewną politykę - politykę społeczną, politykę w sferze bezpieczeństwa, w sferze kultury, zdrowia, intensyfikacji dawania szans różnego rodzaju działalności społecznej, politykę wobec wsi - i wszystkie te elementy w tym czy innym stopniu zostały zrealizowane. Myśmy powiedzieli, że w Polsce można - bo przedtem było hasło, że w Polsce nie można - nie ma pieniędzy, nie ma możliwości, każdy musi sobie dawać radę sam – mówił lider PiS.

„Jeszcze dwie kadencje”

Jak ocenił, PiS "ukrócił gigantyczne złodziejstwo i dzięki temu kasa została napełniona". – To umożliwiło realizację 500+, potem rozszerzenie 500+ oraz innych program społecznych. W ciągu lat naszej władzy wydaliśmy na to już przeszło 200 mld zł. W tym roku na te cele idzie już przeszło 60 mld zł – stwierdził Kaczyński.

Idziemy w tym kierunku, żeby możliwie wszystkim grupom społecznym było lepiej, żeby ich stan się poprawiał, żeby ta skala się nędzy była coraz mniejsza. Nie oszukujmy się - ona wciąż jeszcze istnieje, ciągle mamy jeszcze w Polsce sporą grupę ludzi naprawdę biednych, ale jeszcze... no, dwie kadencje naszej władzy i ich nie będzie

– powiedział Kaczyński.

Stwierdził, że ekipie rządzącej nie udała się dotąd zasadnicza zmiana w wymiarze sprawiedliwości. – Opór zewnętrzny, ale przede wszystkim opór wewnętrzny - wiecie państwo jaki, nie będę się nad tym rozwodził - doprowadził do tego, że ta sytuacja nie została w jakiś zasadniczy sposób zmieniona – stwierdził.

– Wszystko przy pewnej cierpliwości, przy pewnej zręczności, można zrobić. I to też zrobimy (...). Chcemy, żeby w Polsce był porządek społeczny i żeby był porządek w wymiarze sprawiedliwości, żeby był porządek moralny – powiedział Kaczyński.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe