"Historyczny" szczyt NATO w Madrycie. Prezydent Duda: w 2010 Rosja była partnerem Zachodu i czas najwyższy to zmienić

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że w poniedziałek zainicjuje posiedzenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zgromadzeni nań politycy mają dyskutować o obronności Polski w dobie zmieniającej się strategii bezpieczeństwa NATO.
Prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent RP Andrzej Duda / Flickr.com / Piotr Drabik / (CC BY-SA 2.0)

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział znaczące zwiększenie sił wysokiej gotowości Sojuszu. Ich liczebność ma zostać podniesiona z 40 tys. do aż 300 tys. Wynika to przede wszystkim ze zmiany w doktrynie NATO, w myśl której Federacja Rosyjska przestaje być "strategicznym partnerem" dla Zachodu z USA na czele, a staje się "zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa"

Ponadto Stoltenberg wskazał, że tylko 9 z państw Sojuszu wypełnia obowiązek przeznaczania 2 proc. PKB na wydatki związane z obronnością państwa. Do tego grona należy m.in. Polska.

"To bardzo ważny szczyt"

Prezydent Andrzej Duda na lotnisku w Warszawie wygłosił krótkie przemówienie dotyczące powyższych tematów. Celem jego podróży jest Madryt, gdzie wkrótce ma odbyć się szczyt NATO. Szef paktu określił nawet najbliższy szczyt mianem "historycznego".

– Za chwilę wylatujemy do Madrytu. To bardzo ważny szczyt, który ma szansę być przełomowym. Wierzę, że wyjdziemy z niego wzmocnieni jako jedność.

– mówi polityk.

– Jedność wobec rosyjskiej agresji jest najważniejsza. Ważne jest, by odpowiedź NATO była twarda i silna. W koncepcji strategicznej z 2010 Rosja była nazywana partnerem, dziś jest czas najwyższy na to, aby całkowicie zmienić to podejście.

– stwierdza.

Andrzej Duda wyraził również nadzieje polskiej delegacji związane z najbliższym szczytem.

– Zabiegamy o wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu oraz wzmocnienie jego gotowości.

– podkreśla.

– Mam nadzieję, że podczas szczytu padną konkretne zapewnienia jeżeli chodzi o przyszłą obecność w Sojuszu Szwecji i Finlandii.

– zaznacza.

– W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego

– ocenia polityk.

CZYTAJ TEŻ: Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA: Biden ogłosi długoterminowe zwiększenie sił w Europie

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe